Źródło: G&G Armament

 

AIPSC – sportowy odłam airsofttu

Obecnie ASG jest tak rozwiniętą dziedziną oraz ma tak pokaźny rynek, że nie ogranicza się on już tylko do niedzielnych rozgrywek w lesie, na specjalnych polach, czy też turniejów speedsoftowych. Pomysłowość ludzi nie zna granic – ze wszystkiego da się zrobić dziedzinę sportu i zrodzić odrobinę rywalizacji między pasjonatami. Tak stało się również z ASG, które mimo, że od początku zakładało strzelanie ludzi do siebie, powiększyło się również o dyscyplinę opartą o dynamiczne likwidowanie celów na czas, z zasadami analogicznymi do konkurencji z bronią palną.

 

AIPSC? Co to za skrót?

Źródło: Action Air Polska

 

AIPSC – Airsoft International Practical Shooting Competition, czyli nic innego niż powszechnie znane zawody ze strzelectwa dynamicznego w odmianie airsoftowej. W tym odłamie używane są gazowe repliki pistoletów, a w nieco luźniejszych zawodach, takich jak polskie Dynamic Air League lub też tajwańskie G&G Cup również repliki snajperskie oraz AEGi.

 

Skąd się to wzięło?

Jak to większość nowinek w ASG, tak i AIPSC zaczerpnęło ze świata broni palnej ;). Powodów jest kilka.

Źródło: Airsoft Masters

 

Przede wszystkim, airsoftowe strzelectwo dynamiczne jest praktycznie kilkaset razy tańsze w regularnym uczestnictwie i treningach, niż zabawa bronią palną. Główną różnicę stanowi koszt amunicji. Kilogram kulek do airsoftu to ekwiwalent nawet niecałej paczki 50 naboi 9 mm. Nawet jeśli doliczymy koszty eksploatacyjne takie jak Green Gas/propan/CO2, czy też wymiana zużywających się elementów repliki takich jak cylinderki, gumki hu, szczęki i stopki magazynków, uszczelki, to wciąż przewaga cenowa pistoletów na kulki jest ogromna.

 

Źródło: Action Air Polska

 

O wiele łatwiejszy jest również dostęp do replik ASG i nie trzeba się bawić w pozwolenia, kluby strzeleckie i tym podobne. Nie ma także jakichkolwiek restrykcji co do miejsca strzelania z nich. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku można nawet w ramach ćwiczeń postrzelać dynamicznie do celów w ogródku ;).

 

Źródło: G&G Armament

 

Korzystanie z replik nie wymaga też obecności na strzelnicy, więc zawody mogą zostać zorganizowane, przy odpowiednim zabezpieczeniu terenu, praktycznie wszędzie. Warto zauważyć, że nawet wyżej wymienione zawody Dynamic Air League odbywały się na sali gimnastycznej, w której rozmieszczono ścianki z płyty dyktowej.

W krajach takich jak Japonia, przepisy są tak restrykcyjne, że AIPSC jest jedynym sposobem na uprawianie strzelectwa dynamicznego.

 

Na czym polegają rozgrywki?

Źródło: Airsoft Masters

 

Cel jest teoretycznie bardzo prosty. Trzeba przejść tor trafiając wszystkie punktowane cele i zrobić to jak najszybciej. W praktyce pojawia się jednak wiele komplikacji – od stref trafień na tarczach, które są różnie punktowane, po liczne przeszkody i linie, których nie można przekroczyć ponieważ grozi to dyskwalifikacją.

 

Źródło: Airsoft Masters

 

Nie brakuje także wielu przeszkód i zasłon, czy też wytycznych na daną rundę związanych z miejscem zmiany magazynków. Występują również różnego rodzaju ograniczenia dotyczące amunicji, a nawet ustalone pozycje startowe zawodnika (np. siedząc przy stole z rozłożoną repliką i rękami na głowie).

 

Źródło: Airsoft Masters

 

Mimo, że jest to airsoftowa odmiana dyscypliny, to ani trochę na ważności nie tracą bardzo rygorystyczne zasady bezpieczeństwa. Złamanie którejkolwiek z nich kończy się dyskwalifikacją, co jest moim zdaniem bardzo słuszne. Wiele osób z AIPSC kontynuuje swoją zabawę już w świecie broni palnej, a tam skierowanie wylotu lufy w kierunku odwrotnym do tarczy mogłoby mieć bardziej opłakane skutki, niż puknięcie plastikową kulką w okulary sędziego.

 

Jakiego sprzętu się używa?

Źródło: Action Air Polska

 

Nieco wcześniej wspominałem, że AIPSC jest znacznie tańsze w uprawianiu niż IPSC a różnice wynikają z głównie z różnych kosztów amunicji. Celowo nie wspominałem o pozostałych elementach takich jak replika, akcesoria czy oporządzenie do repliki ASG. Tutaj jest już naprawdę grubo i większość cen jest praktycznie porównywalna do tych z „prawdziwego” świata strzelectwa dynamicznego. Widać to w szczególności w przypadku high-endowych, składanych praktycznie w całości „na wymiar” pistoletów, a raczej już rodowitych race-gun’ów na plastikowe kulki.

 

Źródło: Gunfire

Źródło: Gunfire

 

Nowością na naszym rynką są części i akcesoria od popularnej marki Airsoft Masterpiece. Niestety na sprzęt tej marki musimy się trochę wykosztować, ale za to ich oferta jest naprawdę bogata. Dlatego jeżeli wśród Was są jacyś fani tego sportu lub osoby, które chciałyby spróbować swoich sił to zachęcam. Dodatkowo jeżeli szukacie porad jaki sprzęt może się przydać podczas zawodów to z pomocą przychodzi nam jeden z czołowych, polskich zawodników IPSC Action Air Maciej Piwowarski.

 

Podobnie jak IPSC tak i Airsoft Action jest podzielone na określone dywizje. W zależności od tego, czy występujemy w prawdziwych zawodach AIPSC, czy też zwykłych stylizowanych, organizowanych przez pasjonatów dla pasjonatów (jak wspomniane już wcześniej Dynamic Air League i G&G Cup), jako zawodnika mogą nas obowiązywać restrykcje dotyczące zarówno rozmieszczenia ekwipunku, jak i rodzaju ładownic, kabur, a także i samej repliki. Jeśli chodzi o tą ostatnią, to kategorie są aż cztery:

  • Open
  • Standard
  • Production
  • Classic

Warto wspomnieć, że ubiegły rok przyniósł sporo zmian tak w IPSC jak i jego airsoftowym odłamie. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszam na oficjalną stronę, którą znajdziecie pod tym linkiem.

 

Źródło: Airsoft Masters

 

Ktoś z Was bawi się w AIPSC, albo przymierza do tego? Pochwalcie się w komentarzach! Więcej ciekawych materiałów poświęconych tematom około airsoftowym znajdziecie tutaj.

Komentarze są wyłączone.

Facebook