Stało się, mamy środek lata. Okres wakacji, urlopów, odpoczynku, opalania się i picia drinków na majorkach. To też oczywiście idealny czas, by pobiegać trochę po lesie i postrzelać do siebie plastikowymi kulkami. Z racji jednak na warunki pogodowe jakie mogą panować latem, warto wziąć kilka czynników pod uwagę, by wrócić z „wojny” do domu bezpiecznie i bez żadnych urazów.

 

Airsoftowe strzelanie latem a nawodnienie

Żołnierz pijący z manierki

Źródło

W aktualnie panujące upały, każdy wypad w teren jest w stanie zapewnić nam darmowe odwodnienie organizmu. Replika ASG, plecak, pozostały, wzmożona aktywność fizyczna, długotrwałe wystawienie na pełne słońce… co może pójść nie tak? Bardzo wiele, jeśli nie weźmiesz ze sobą jakiegokolwiek źródła wody w rozsądnych ilościach. Znam i widuję wielu graczy, którzy przyjeżdżają na strzelankę z założeniem, że przez 4-5 godzin krótkiej gry nie będą musieli pić lub wystarczy im półlitrowa butelka wody. Nic bardziej mylnego. Tacy delikwenci najczęściej muszą być później ratowani przez ich bardziej rozważnych kolegów. Czasami także nasze zapasy mogą okazać się nieadekwatne do potrzeb i wrócimy do domu osłabieni, senni i z bólami głowy. Jest to jeden z pierwszych znaków, oznaczających że straciliśmy więcej wody niż powinniśmy i należy ją uzupełnić. Warto w takim przypadku pokusić się również o uzupełnienie elektrolitów – np. w formie napoju izotonicznego (więcej o sposobach nawadniania znajdziecie tutaj).

 

Słońce nie tylko przyjacielem

Każdy (no może prawie każdy) lubi się czasem trochę poopalać. Zazwyczaj nauczony własnym doświadczeniem używa kremu ze słabszym lub mocniejszym filtrem, który chroni przed szkodliwymi promieniami UV oraz nadmiernym spieczeniem naszej skóry. Ten zbawienny kosmetyk jest jednak bardzo często pomijany w przygotowaniach do niedzielnego strzelania, co często niesie za sobą nieprzyjemne skutki – zarówno wizualnie jak i czuciowe.

 

Krótkie ubrania to wcale nie taki dobry pomysł

Może się wydawać, że Twoje supertaktyczne krótkie spodenki czekały cały rok na te upały, by ukazać się w terenie w nowej kreacji taktycznej. I wszystko się zgadza, możesz śmiało wyruszyć w nich na miasto, zakupy, ogródek czy też strzelnicę. Do airsoftu polecam jednak sprawdzone konstrukcje, które zasłaniają całe ciało. Kleszcze nie śpią, to raz, a dwa – podczas dynamicznych rozgrywek nietrudno jest zrobić sobie dużą krzywdę rzucając się na potłuczone szkło, kamienie, czy też inne zardzewiałe pręty. Jakakolwiek dodatkowa warstwa między ostrymi obiektami, a skórą jest zawsze wskazana.

 

Plate Carrier? Hełm? A może coś lżejszego?

airsoftowe strzzelanie latem oporządzneie

Na airsoftowym wybiegu  polu walki każdy chce wyglądać jak prawdziwy komandos. Do tego trzeba ciężkiego sprzętu – kamizelki i hełmu. Upały jednak nie są najlepszym momentem na noszenie hełmów – zapewniają one zazwyczaj słabą cyrkulację powietrza i są cięższe niż zwykłe nakrycia głowy. Jeśli dodamy do tego silne nasłonecznie oraz wysoką temperaturę na zewnątrz, uzyskana suma może być niebezpieczna. To samo tyczy się kamizelek płytowych – znacznie lepszy komfort termiczny zapewnią platformy takie jak chest rig, czy też pasoszelki.

Powyższe wskazówki powinny uczynić Wasze strzelanie latem nieco przyjemniejszym, a przede wszystkim – bezpiecznym. Wiele poruszanych spraw może się wydawać oczywiste, jednak to co widoczne jest podczas rozgrywek temu zaprzecza. A Wy jakie macie swoje sposoby na strzelanki w środku lata?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook