Jak to się mówi – trening czyni mistrza. Ale żeby tak w airsofcie? Przecież to tylko bieganie po lesie i strzelanie do kolegów z karabinów na kulki. Z reszta, większość roboty i tak spełnia obecnie niekończący się wyścig zbrojeń i wszechobecny w terenie Pay2Win. Otóż cytując klasyka – nic bardziej mylnego. Odpowiednie umiejętności z zakresu taktyki, obsługi repliki ASG i koordynowanych działań ze swoją drużyną są często magicznym kluczem do zwycięstwa. Nie biorą się one jednak znikąd. Warto je więc formować i szlifować również poza regularnymi strzelankami np. podczas wewnętrznych drużynowych treningów. Nie macie pomysłu czym się na nich zająć? Spokojnie, przychodzę do Was z pomocą.

 

ćwiczenie formacji ASG, replika ASG, mundury, radio

Poruszanie się w formacjach

Jest to element, który moim zdaniem ciężko jest wyćwiczyć „aż do bólu” podczas niedzielnego ganiania z replikami airsoft. Na początku ustala się cały szyk oddziału od A do Z, wystawia czujki, chowa dowódcę gdzieś pośrodku, a później pojawia się pierwszy kontakt i… nastaje chaos.

 

mężczyźni w mudnurach trzymający repliki ASG

 

Dlatego warto przez kilka treningów przepracować drużynowo ten aspekt taktyki – zorganizować marsz z punktu A i B, zasymulować kontakt z przeciwnikiem, zwiad poszczególnych elementów trasy i kłaść w tym wszystkim ścisły nacisk na trzymanie ustalonej formacji. Wraz z progresem wyuczania nawyku wśród członków drużyny, całość można urozmaicić o dodatkowe atrakcje – np. spiknąć się z zaprzyjaźnionym teamem i zorganizować przemarsze, w których jedna strona organizuje pościgi i zasadzki, a druga ma określone cele do wykonania.

Praca w małych oddziałach – FireTeam’ach

Często bywa tak, że podczas niespodziewanej potyczki z przeciwnikiem nasza drużyna musi się rozbić na mniejsze oddziały i wykonać jakiś manewr – czy to dać ogień zaporowy, czy to flankować, czy też zerwać kontakt i ruszyć po ważny w grze obiekt. Co więcej, po takich działaniach trzeba jakoś z powrotem wrócić do kupy, co wbrew pozorom nie zawsze jest takie proste i oczywiste, jakby się mogło wydawać.

 

trening airsoftowy, dwóch mężczyzn z replikami airsoft

 

Przy okazji położyć trzeba nacisk na poprawną pracę na radiu tj. formułowanie komunikatów wg. wzorów i zwięzłe przekazywanie informacji bez zbędnego przeciągania, a także pracę na mapie – szybką nawigację do punktu zbornego i określanie aktualnej pozycji.

 

Przyczajony z repliką ASG – trening zasadzki

Trening z wykonywania zasadzki niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala wyćwiczyć sama umiejętność jak i odpowiednie przygotowanie wyposażenia taktycznego i naszego kamuflażu. To jednak również szansa na przetestowanie tego co działa w naszym ekwipunku. Po treningu może się okazać, że niezbędne będzie malowanie naszej repliki airsoft czy maskowanie twarzy. Więcej o tym znajdziecie w naszym wcześniejszym wpisie. Trening zasadzek to także doskonała szansa na przećwiczenie komunikacji z nasza drużyną i wypracowanie np. własnego systemu znaków.

 

przyczajony mężczyzna, replika ASG, mundur

 

Wiedza na temat przygotowania dobrej zasadzki powinna nas także uwrażliwić na to, gdzie takie zasadzki mogą być organizowane i w których kryjówkach powinniśmy się spodziewać przeciwnika. Pomoże to sprawniej wyjść w opresji, kiedy znajdziemy się po drugiej stronie.

A Wy co trenujecie w swoich drużynach? A może idziecie na żywioł i wszystko wychodzi w praniu na strzelankach? Pochwalcie się w komentarzach 🙂

Komentarze są wyłączone.

Facebook