Do It Yourself, czyli mały przewodnik jak stworzyć swój Combat Shirt.

Dziś na  ruszt wrzucam mały poradnik jak zrobić swój własny, indywidualny combat shirt.
Pozwólcie jednak, że wytłumaczę jak ten pomysł w ogóle narodził się w mojej głowie, żeby taki produkt stworzyć.
Od dłuższego czasu, w zasadzie kilku nawet lat, przerabiałem liczne wersje ciekawych i dziwnych bluz i tym podobnych poczynając od zwykłych mundurowych bluz, przez RAIDy aż do bluz takich jak FROG. Bluzy przerabiane przez Siły Specjalne są praktycznie idealnie zorganizowane, można je zindywidualizować a naszyte VELCRO sprawia, że można wszystko łatwo i szybko otworzyć, zamknąć, bądź przyczepić.
Jednakże, RAIDy mają jedną małą wadę – nawet jeśli są wykonane z rip stopu, bardzo długo schną i trzymają wilgoć.

Sam bardzo chętnie używałem RAIDów do momentu ukazania się systemu FROG Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Ów system bardzo przypadł mi do gustu. Wygodny, szybkoschnący. Jednak potrzebowałem czegoś w kamuflażu Desert 3 color dlatego zdecydowałem się na zrobienie własnego combat shirt’a.
Jako bazy zdecydowałem się użyć podkoszulkę systemu FROG. Nim przejdę dalej, chcę powiedzieć, dlaczego właśnie FROG? Dlaczego nie zwykły podkoszulek, zwykły G.I. Issue?
Po pierwsze, odporność na ogień i topienie jaką gwarantuje wyżej wymieniony system. Niby nic istotnego ale zawsze to jakieś zabezpieczenie na wypadek „w”. Wiem, wiem, airsoft to nie pole walki bliskiego wschodu i tutaj ajdik to co najwyżej pudełko po butach z wystającymi kablami ale nigdy nie wiadomo co się człowiekowi może przydarzyć. Po drugie, podkoszulek wykorzystywany przez Piechotę Morską zapewnia wysoki poziom wchłaniania potu. Ponadto, jeśli zamoknie, bardzo szybko schnie.
Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest bardzo dobra cyrkulacja powietrza, która na pewno przewyższa wentylację RAIDów czy zwykłych bluz.

Więc, wracając do tego, jak mamy ów combat shirt wykonać, spójrzcie na to czego będziecie potrzebować:
– stara bluza DCU,
– VELCRO w kolorze khaki,
– bazowy podkoszulek ( FROG lub Under Armor ),
– maszyna do szycia lub, jeśli ktoś potrafi pięknie szyć, igła, nitka i nożyczki,

Krok Pierwszy
Zaczynamy od odprucia czterech kieszeni, które znajdują się na pustynnej bluzie. Trzeba również odpruć rękawy z DCU. Jeśli ktoś chce, można również odpruć kołnierz, który potem doszyjemy do naszego combat shirt’a. Polepsza to komfort noszenia ale wszystko zależy od indywidualnego widzimisię. Ja, ot na przykład, tego nie używam.

Krok Drugi
Kładziemy rękawy na podkoszulku, dopasowując ich długość do danej bazy. Kiedy to jest gotowe, odcinamy rękawy podkoszulka.

Krok Trzeci
Teraz należy wybrać kieszenie, które będą zalegać na naszej bluzie i wybrać kąt pod jakim będą przyszyte. Żeby wybrać odpowiedni kąt, możemy skorzystać z innej bluzy.
Wystarczy ją ubrać i poprzykładać kieszenie, dobierając najwygodniejszą pozycję.
Po wybraniu ustawienia, naszywamy na kieszenie VELCRO.
Dlaczego teraz? Ponieważ po przyszyciu kieszeni do rękawów, nie będzie możliwości naszycia VELCRO. Nasz rzep należy obszyć dookoła i wzmocnić szwem w kształcie litery X, który będzie przebiegał przez środek VELCRO. Można również wymienić standardowe guziki na rzepy o wymiarach 2,5 x 2,5 cm, które umożliwią szybsze otwieranie i zamykanie kieszeni.

Możemy również użyć wszystkich czterech kieszeni. W takim przypadku, naszywamy mniejsze kieszenie na większe. Tym sposobem, zyskamy dużo więcej miejsca na noszone przez nas pierdoły.

Krok Czwarty
Nad kieszeniami naszywamy mały panel na naszywkę sekcyjną, flagę lub znacznik IR. Ten mały kawałek VELCRO również należy wzmocnić szwem w kształcie X.

Krok Piąty
Przyszywamy kieszenie do bazowej koszulki. Sprawdźcie wymiary i wycięcia dwukrotnie. Nawet trzykrotnie, lepsze to niż odpruwanie wszystkiego niż robienie wszystkiego od początku.

Efekt końcowy powinien wyglądać mniej więcej tak:

Na koniec, jako wisienka na torcie, możemy umieścić  kilka dość istotnych informacji na rękawach naszej bluzy.
Mowa tutaj o grupie krwi i ewentualnym uczuleniu.

Grupy krwi oznaczane są w ten sposób:
A POS dla A rh +
A NEG dla A rh –
B POS dla B rh +
B NEG dla B rh –
AB POS dla AB rh +
AB NEG dla AB rh –
O POS dla O rh +
O NEG dla O rh –

W przypadku braku alergii na leki, piszemy NKDA – No Known Drug Allergies.
Jeśli jesteśmy uczuleni na penicylinę, można napisać NO PEN.
To tak w ramach bezpieczeństwa. Bawcie się ostrożnie.

3 Comments

  1. besol says:

    w kroku piątym w pierwszym zdaniu chodzi chyba o rękawy 🙂 I właśnie: czy masa tych rękawów nie wpływa za bardzo na rozciągnięcie się samej koszulki podczas noszenia?

  2. Piotr „Black Hawk” Lorenc says:

    A tak, pardon. Naturalnie chodzi o rękawy. Co do wagi. Na under armor tego problemu nie ma, noszę to już dłuższy czas i nic się nie rozciąga. Na podkoszulce FROGa ten problem się pojawiał i koszulka minimalnie się rozciągnęła.

  3. ambiguousseer5507.jigsy.com

    Do It Yourself, czyli mały przewodnik jak stworzyć swój Combat Shirt. | Blog Gunfire

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Facebook