Gearbox V2 vs V3 – Starcie Tytanów (część 1.)

gearbox

Gearbox V2 vs V3 – podstawowe różnice

W Internecie często trafiam na opinie różnych ludzi, że gearbox w konstrukcji V2 jest trudny w serwisowaniu, że repliki oparte na nich częściej zawodzą, że szkielety pękają od samego patrzenia… Jest dosłownie cała masa takich informacji. A jak często widzimy DMR oparty na V3? Ja dość rzadko. Przeciętny Janusz Serwisu lubuje się w V3. Są chwalone ponad przeciętność, jako niezniszczalne i nie pękające – co ma być ich głównym atutem.

Skąd wzięła się taka opinia? I na czym polegają podstawowe różnice między obiema wersjami? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Przede wszystkim, oznaczenia gearboxów nie oznaczają ich technologicznego zaawansowania, a jedynie różne wersje tego samego systemu. Pierwszą repliką elektryczną Tokyo Marui był ich Famas, gdzie zastosowali producent zastosował GB V1. Następnie wykonali kopie jakiegoś AR15, w których zastosowali GB V2 i tak dalej. 99% konstrukcji na rynku pochodzi od TM, zatem ich numeracja przetrwała jako wyznacznik. Następnie chińscy producenci rozpoczęli kopiowanie tych rozwiązań bez zmiany oznaczeń.

Aby zrozumieć konstrukcję obu wersji, ich zastosowanie oraz jak je obsługiwać, trzeba zrozumieć podstawowe różnice w całych systemach. Przede wszystkim V2 występują w kopiach systemu AR15, czyli popularnych emkach, natomiast V3 przede wszystkim w kopiach AK i G36. Panuje opinia, że na pierwszą tanią replikę w okolicach 500 zł należy brać właśnie te dwie ostatnie. Według moich obserwacji głównym argumentem jest tu zazwyczaj fakt, że nie ma dobrej emki w takich pieniądzach i broń Boże nie może być plastikowa, bo się połamie. W moim odczuciu nie należy rozpatrywać tego zagadnienia patrząc jedynie na gearbox. Trzeba rozpatrzyć je w terminach całego systemu, wraz z tym wszystkim wokół GB co powoduje, że replika strzela tak, a nie inaczej. Ale po kolei.

Najpierw odnieśmy się do podstawowych różnic między GB V2 a V3. Tak naprawdę… są one nieznaczne. Przede wszystkim takie części jak:

  • koła zębate
  • cylindry
  • głowice tłoka
  • tłoki
  • łożyska
  • zapadki przeciwpowrotne

są współdzielone między systemami. Części, które są indywidualne to:

  • głowica cylindra
  • dysze
  • popychacze

Z czego trzeba pamiętać, że między AK i G36 są też znaczne różnice. Między tymi replikami nie wymienimy dyszy, często w zależności od producenta nawet głowice cylindra potrafią się różnić.

Osobną sprawą jest układ elektryczny. W V3 praktycznie znajduje się on na zewnątrz, co powoduje sporę ekscytację młodych serwisantów, ponieważ można wymienić przewody albo zainstalować mosfet bez fizycznego otwierania GB. W V2 z kolei układ styków znajduje się wewnątrz GB. Dodatkowo silnik G36/AK jest przymocowany za pomocą odpowiedniej łódki do GB, przez co wpięty jest dużo stabilniej niż w systemach AR15, w których to jest on osobną częścią instalowaną niejako poza GB. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że taki model znajdziemy praktycznie tylko w V2 – w innych popularnych replikach, takich jak M249, Tavor, P90 silniki są wbudowane do GB i stanowią jego integralną część. Trzeba jednak zaznaczyć, że od tej reguły są pewne wyjątki, jak chociażby SIG55X i jego kopie na bazie systemu TM, gdzie mamy GB V3, ale bez jakiekolwiek łódki.

Różnice występują w konstrukcji samego szkieletu. Na początku trzeba sobie uświadomić przede wszystkim to, że sam V2 nigdy nie był projektowany w założeniu, aby obsługiwać dobrze FPS którymi my się bawimy. Trzeba mieć na uwadze, że w Japonii standardem nałożonym przez prawo jest limit ok. 300 FPS. Repliki TM były zaprojektowane pod to ograniczenie. To między innymi powoduje, że początkowo repliki oparte na V2 zyskały zła sławę – chińscy producenci bezmyślnie skopiowali gotowe rozwiązania wkładając po 400 FPS gdzie się dało i stosując niskiej jakości materiały. Ale te czasy minęły. Świadomość produktu oraz podejście do niego zmieniło się diametralnie wśród chińskich producentów… Ale nie o tym.

To są właśnie najbardziej podstawowe różnice między samymi GB. Ale to one nie czynią replikę niezawodną albo dobrze strzelającą. Składają się na to jeszcze pozycjonowanie szkieletu w korpusie i jego stabilizacja, wsparcie czoła GB, rodzaj komory i jego docisku… Ale o tym następnym razem.

 

Część druga | Część trzecia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook