Helikon Patriot – opis i wrażenia z użytkowania

Helikon Patriot

Jesień już zagościła u nas na stałe, a mimo tego sezon airsoftowy wciąż trwa w najlepsze. Problem niektórym jednak może w tym momencie sprawiać odpowiednie dobranie oporządzenia do aktualnych warunków pogodowych. W tym momencie na ratunek przychodzi Helikon wraz z kolejnym z ich udanych produktów – polarem Helikon Patriot.

Materiał

Bluza uszyta jest z polaru o gramaturze 390g/m2. Materiał ten gwarantuje idealny komfort cieplny w warunkach jesiennych oraz wczesnozimowych, w zależności od tego jak skonfigurujemy warstwy ubrań znajdujące się pod nim. Przykładowo, dla mnie w temperaturze 7*C i umiarkowanej aktywności fizycznej polar ten spokojnie daje radę jedynie z t-shirtem Under Armour pod spodem oraz założonym na górę plate carrierem. W przypadku niższych temperatur uzupełniam zestaw o opisaną już wcześniej kurtkę Helikon Trooper oraz zakładam cieplejsze odzienie pod polar – jeszcze nigdy ze strzelania przemarznięty nie wróciłem 😉 Jedną z ogromnych zalet materiału Helikona jest to, że jest on dostępny praktycznie w każdym popularnym kamuflażu, czego nie można powiedzieć o konkurencyjnych produktach.

2

Zamki

O dziwo, wykonane są z tworzywa – jedynie suwaki są metalowe. Konstrukcja jest jednak na tyle solidnie wykonana, że nie wzbudza żadnych wątpliwości co do swojej żywotności – swojego polaru sukcesywnie używam już od paru lat i nie zanosi się, aby plastikowe zamki miały ulec uszkodzeniu.


Aby zmniejszyć liczbę dramatycznych zacięć szyi przy pomocy zamka, zabezpieczono jego górę przy pomocy „kaptura” z materiału bluzy. Prosty zabieg, aczkolwiek bardzo skuteczny.

Kieszenie

Jak na taktyczną bluzę przystało, Helikon Patriot posiada wiele przydatnych kieszeni rozmieszczonych na całej powierzchni. Nawet jeśli niektóre z nich przykryjemy oporządzeniem, to wciąż mamy dostęp do pozostałych. Kieszenie znajdują się:

Na lewym przedramieniu. Jest to idealne miejsce na schowanie mapy terenu, dokumentów, czy też po prostu trupiej szmaty. Szukając innych zastosowań tej kieszeni – w przypadku wyjazdu na narty możemy również schować w niej kartę Ski Pass (w końcu dobry polar przydaje się nie tylko w airsofcie, prawda? 😉 ).

5

Na obu ramionach znajdziemy kolejne kieszenie, które dodatkowo z zewnątrz są pokryte rzepem o wymiarach 9x11cm. Zastosowanie kieszeni jest dosyć standardowe – dokumenty, mapa, czerwona chusta lub też notatnik oraz ołówek. Każdy znajdzie dla siebie coś, co tam wrzuci – miejsca mu nie zabraknie. Najczęściej w tej kieszeni noszę portfel z dokumentami oraz klucze do auta.

6

Na klatce piersiowej mamy do dyspozycji 2 kieszenie. Usadowione są standardowo do kroju Helikona – wyżej niż w typowych bluzach, co niestety w przypadku noszenia plate carriera powoduje utratę wygodnego dostępu do kieszeni. Miejsce ich rozmieszczenia jednak nie jest przypadkowe – podczas postoju lub marszu bardzo wygodnie można trzymać i ogrzewać w nich dłonie, a nie zawsze przecież nosimy na klatce piersiowej tonę oporządzenia. W prawej kieszeni mamy dodatkowo podszytą przegródkę na drobne przedmioty np. klucze do domu lub do auta.

7

Pod pachami znajdują się długie zamki, pod którymi kryją się otwory wentylacyjne. Niestety nie są one zabezpieczone jakąkolwiek siatką, przez co w przypadku czołgania się w polarze możemy bardzo łatwo nazbierać ziemi oraz innych ciekawostek z podłoża do środka ubrania.

Ostatnią kieszeń znajduje się na plecach, na wysokości nerek. Otwierana jest z dwóch stron i spokojnie zmieści zapasowe rękawiczki, czy też czapkę polarową.

Wzmocnienia

Helikon Patriot posiada dodatkowe wzmocnienia na przedramionach, które sięgają aż do łokci. Zapobiegają one ścieraniu się materiału min. podczas czołgania się.
9

Kaptur

Regulowany jest przy pomocy 2 ściągaczy na jego początku. Zakończony jest doszywanym daszkiem, który dodatkowo chroni przed słońcem (które przecież zimą też świeci). Budowa kaptura pozwala na poruszanie w nim głową bez większego ograniczenia pola widzenia, doskonale również chroni szyję przed mrozem. Ze względu na gruby materiał założony kaptur dosyć ogranicza percepcję dźwiękową.

Plecy bluzy

Są dodatkowo wydłużone, by chronić odcinek lędźwiowy przed wiatrem np. podczas schylania się. Na dole polaru, po bokach znajdują się również dodatkowe ściągacze.

11

Wrażenia z użytkowania i podsumowanie

Posiadam ten polar już spokojnie od 5 (?) lat i wciąż nie mogę o nim złego słowa powiedzieć. Jedyny mankament, z którym się spotkałem to dosyć duża łatwopalność materiału. W mojej bluzie mam mały ubytek polaru związany z zabłąkaną iskrą z ogniska. Poza tym – dzielnie mi towarzyszy od tych paru lat podczas chłodniejszych warunków pogodowych, często w zimę ubieram go również pod kurtkę do jazdy na snowboardzie – naprawdę daje fajne ciepło ;).

Helikon Patriot w akcji
Dodatkowo, kolor Coyote Brown doskonale spisuje się w jesiennych warunkach, kiedy pełno jest suchej, jasnej trawy i ciemna wuzeta staje się widoczną z daleka plamą. Bluza niestety niezbyt dobrze radzi sobie z wietrzne dni. Chłodny wiatr zdecydowanie dajnie w niej w kość, dlatego warto uzupełnić ją dodatkową zewnętrzną warstwą – gorąco polecam Helikona Troopera. Wielkim plusem jest również już wcześniej wspomniana szeroka gama dostępnych kamuflaży, w których można kupić Patriota – praktycznie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jest to również chyba jeden, z najczęściej widzianych produktów odzieżowych na airsoftowym polu walki, oprócz bluzy Liberty, która różni się od opisywanego Patriota jedynie nieobecnością kaptura ;).

1 Komentarz

  1. Krzysztof pisze:

    Ode mnie jedynie dodam że „Liberty” owszem nie ma kaptura a e jest wyczuwalne grubszy materiał (liberty wz. 93) ( patriot coyote brown)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook