Helikon UTP & OTP – skąd ten fenomen? Część 2.

Outdoor Tactical Pants

OTP – Outdoor Tactical Pants

Taaak, oto długo oczekiwane spodnie OTP. Helikon podgrzewał atmosferę przed premierą na targach rozmaitych, no i w końcu jakiś czas temu ujrzały światło dzienne. Z założenia to samo co UTP, ale materiał bardziej syntetyczny i bardziej rozciągliwy – kojarzycie (a może nosicie?) popularny softshell Trooper (tutaj znajdziecie jego recenzję) tego samego producenta? No to w OTP użyto tego samego materiału, pokrytego dodatkowo warstwą teflonu. No i faktycznie spodnie te bardzo fajnie sprawują się jako spodnie trekkingowe – szybko schną, są wygodne i elastyczne, a przy tym wygrywają ze zdecydowaną większością spodni turystycznych marek mnogością kieszeni! Nie nazwałbym ich wprost spodniami trekkingowymi, ale udało się stworzyć coś pomiędzy, co nada się zarówno na wypad w góry, jak i na miasto czy na strzelnicę.

 

OTP

 

Jedyne czego obawiam się w OTP to trwałości materiału. Nie w codziennym użytkowaniu czy na pieszym szlaku, ale np. na biwak do lasu bym ich nie zabrał i wolę założyć klasyczne UTP z bawełną. Krzesanie ognia na kolanach, czy przedzieranie się przez iglaste chaszcze mogłoby temu softshellowemu materiałowi na pewno zaszkodzić. Zaznaczmy jeszcze raz, że to tylko domniemania – nie udało mi się jeszcze zepsuć żadnej pary OTP – po prostu zakładam różne wersje do różnych warunków jakich mogę oczekiwać w terenie.  Ten elastyczny soft nie zawsze jest też praktyczny w połączeniu z narzędziami na klipsie – bywa, że dobywając noża klips „ciągnie” za sobą krawędź kieszeni co nie jest przyjemne.

Uwaga też podczas upałów – o ile w krótkich OTP łażę (już drugi) calutki sezon „ciepły” i dają radę nawet gdy 30 stopni pęka, o tyle w długich OTP można dużo szybciej się zagotować i na pewno nie zabrałbym ich na letnią wędrówkę po górach, gdzie wystąpi ryzyko wysokich temperatur.

 

OTP vs UTP

Nie można zapomnieć o kilku różnicach konstrukcyjnych, jakimi (poza materiałem) różnią się OTP od UTP:

– wnętrze kieszenie z siatki zamiast jednolitego materiału – łatwiej przez to będzie o dziurę, ale poprawia się wentylacja, więc ostatecznie – warto.

– brak przednich kieszonek na magazynek pistoletowy

– poszerzona patka od kieszeni na telefon – aby zakryć maszynkę zamka kieszeni cargo

– 2 gumy / organizery w bocznych kieszeniach cargo.

 

OTP

 

Wersje:

Kontynuując mały wątek edukacyjny, podsumujmy wszystkie wariacje na temat tych spodni dostępne aktualnie na rynku:

UTP – Urban Tactical Pants w 3 wersjach materiałowych (Rip-stop, Cotton, PolyCotton)

UTP krótkie Rip-stop – (Helikon chyba tego nie robi, ale ja używam nazwy UTS / Urban Tactical Shorts)

UTP krótkie 8,5 ” Rip-stop – to samo co wyżej, ale wyżej ucięte. Lubię je dużo bardziej, kończą się akurat przed kolanem więc długość optymalna i lepsza wentylacja.

OTP – Outdoor Tactical Pants

OTP krótkie 8,5 ”

UTP Women’s – nie inaczej, wersja UTP skrojona dla kobiecego ciała 🙂

 

Słowem zakończenia:

Subiektywnie rzecz biorąc  – świetne spodnie. Dobre zarówno na miasto, do pracy, na łupankę ASG, na strzelnicę, na wypad w teren. Krój i kieszenie bardzo przemyślane i praktyczne, nie ma tutaj zbędnych wodotrysków, choć daleko im do prostoty i czuć, że mamy na sobie coś bardziej zaawansowanego niż stare dobre BDU. W rozmaitych wersjach noszę je praktycznie cały rok i nie zamierzam przestać.

Zady i Walety:

+ funkcjonalny i wygodny krój

+ przemyślane i praktyczne kieszenie

+ uniwersalność i wielozadaniowość

 

– materiał szybko się spiera i blaknie (UTP)

– estetyka spada przez przecieranie się i blaknięcie krawędzi

– trochę za ciepłe na lato (długie OTP)

– niespójna rozmiarówka (bywa że np. UTP i UTS w tym samym rozmiarze… mają różny obwód pasa)

 

CZĘŚĆ PIERWSZA RECENZJI – HELIKON UTP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook