Czasami mówi się, że airsoft to takie gry FPS na żywo. Jedną z rzeczy, której może brakować podczas typowych, niedzielnych rozgrywek ASG, a która dla graczy stanowi chleb powszedni, jest stosowanie środków pozoracji pola walki (więcej o zasadach BHP przy ich stosowaniu przeczytacie tutaj). Brak huków, wybuchów, dymu, które nie tylko budują klimat, ale także i dają sporą przewagę taktyczną. Ich użycie jako zasłony dymnej dla oddziału nacierającego na przeciwnika, czy też czyszczenie granatem rozpryskowym wzgórza lub pomieszczenia w budynku, może przeważyć szalę zwycięstwa. Brzmi fajnie, prawda? Wbrew pozorom, nie jest to wcale tak trudno osiągalne w airsofcie. W zależności od zasad rozgrywki można korzystać zarówno z pirotechniki, jak i rozwiązań opartych na mechanizmach gazowych. Dzisiaj dowiecie się, jakie ciekawe akcesoria ASG możecie znaleźć na rynku. Zapraszam do literatury!

pirotechnika w airsofcie

Środki pirotechniczne

Pomijając łatwy dostęp do atestowanych petard, strobo, flar i dymów, chciałbym się dzisiaj skupić na środkach stricte stworzonych do gier militarnych, które mają odpowiednie do symulacji „właściwości bojowe” oraz feeling ich używania.

W Polsce najłatwiej dostępne są produkty B&G. Zaliczają się do nich:

 • Granaty rozpryskowe GR-2
 • Granaty hukowe GH-2
 • Granaty dymne GD-10
 •  Granaty dymne ED-60

Wszystkie z nich odpala się przy pomocy zawleczki. Co więcej, przechodzą one kontrolę jakości i posiadają odpowiednie certyfikaty, więc są mile widziane na większych, poważniejszych rozgrywkach.

granat airsoftowy podczas rozgrywki

To wszystko jednak są granaty ręczne. Przejdźmy nieco dalej do czegoś, co tygryski lubią najbardziej – pocisków do granatnika!

Swego czasu filmy prezentacyjne od Tactical Game Innovations zrobiły furorę w świeci. W końcu coś, co ma zasięg jak granatnik i efekt jak granatnik! Rozwiązanie to korzysta z pirotechnicznych, jednorazowych pocisków oraz łuski odpalającej, którą napełnia się green gazem lub CO2. Jest ona wielokrotnego użytku i powinna współgrać z każdym airsoftowym granatnikiem kalibru 40 mm. Dostępne są:

 • pociski treningowe (z kredy lub gumy)
 • pociski wybuchające
 • pociski dymne

 

Jakie są zalety tego typu rozwiązania?

– efektowność i efektywność

– produkty są jednorazowego użytku, więc nie trzeba się martwić ich szukaniem po polu – nadają się idealnie do rozgrywek leśnych

 

Jakie są minusy tego typu rozwiązania?

– jednorazowość, w połączeniu z ceną powoduje wir w portfelu użytkownika

– mniej bezpieczne od swoich gazowych odpowiedników

– nie wszędzie są dozwolone

 

Środki oparte na mechanizmach gazowych

Zacznijmy od klasyki – 40 mm granaty gazowe. Ich zasada działania jest bajecznie prosta – napełniamy całość kulkami (od 40 do nawet 200) oraz nabijamy gazem (Green Gas lub CO2). Następnie ładujemy do naszego granatnika i voila! Grad kulek leci lobem w grupę przeciwników.

granat airsoftowy 40mike

Modeli granatów airsoftowych dostępnych jest na rynku od groma, więc każdy może znaleźć coś w przystępnej dla siebie cenie i osiągach. Najbardziej polecane są produkty Madbulla, gotowe do zasilania przy pomocy CO2 – są zauważalnie skuteczniejsze niż ich tanie odpowiedniki.

Mamy również ręczne granaty gazowe. Ich popularność ostatnimi czasy mocno wzrasta i naprawdę mamy w czym przebierać. Łatwo dostępne są między innymi:

 • Granaty Hakkotsu od APS, które mają wymienne skorupy
 • Granaty AVATAR, które są obecnie chyba najbardziej zaawansowanymi, modułowymi granatami gazowymi na rynku
 • Granaty Airsoft Innovations
 • Granaty ASG Storm

 

Jakie są zalety tego rozwiązania?

– mimo wysokiej ceny wielokrotność użytkowania czyni je całkiem opłacalnymi

– bezpieczniejsze od tradycyjnej pirotechniki

– dopuszczalne praktycznie na każdej strzelance

 

Jakie są wady?

– wielokrotnego użytku – po wykorzystaniu trzeba ich szukać po krzakach i budynkach

– nie ma gazowych granatów dymnych

– wymagają odpowiedniego serwisowania

– wrażliwe na warunki atmosferyczne (zimno)

Komentarze są wyłączone.

Facebook