Fury Player Strike II – Dni Fantastyki Militarnej

Słowem wstępu

Po udanej zeszłorocznej pierwszej edycji Dni Fantastyki Militarnej, chłopaki z Furii w Dąbrowie Górniczej postanowili zorganizować kolejną edycję tego przedsięwzięcia. Pokrótce – jest to impreza skupiająca się na tematyce militarnej, z naciskiem na aspekty fantastyczne, takie jak klimaty post-apokaliptyczne, LARPY, gry planszowe oraz gry RPG. W zeszłym roku posiadaliśmy własne stanowisko jako Perun oraz braliśmy czynny udział praktycznie we wszystkich konkursach – było ich wiele! Przywieźliśmy z powrotem również sporo cennych nagród.

Tym razem zdecydowaliśmy się na brak stanowiska i przechadzanie się w pełnym oporządzeniu jako ruchoma atrakcja dla gości.

Miejsce

Impreza miała miejsce w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Na obiekcie znajduje się całkiem sporo miejsca parkingowego i plac pozwalający na rozłożenie wielu stoisk oraz małej sceny dla wywiadów i koncertu. Żeby było tego mało, na terenie muzeum znajduje się również mały plac, na którym stoją czołgi oraz moździerze (niestety pasjonatem nie jestem – nie zidentyfikuję :P). Po drugiej stronie ulicy znajduje się bardzo przyjemny park, pod którym kryje się dawna kopalnia, stanowiąca jedną z atrakcji muzeum.

Na imprezie dostępne były następujące rzeczy:

– pokój z grami retro(!)
– konsole z nowoczesnymi grami
– pokój z grami RPG
– pokój z grami bitewnymi
– Horror Escape Room w dawnej kopalni
– strzelnica ASG oraz turniej na tejże
– turniej Juggera
– grupa Lancet (pozdrawiam chłopaków :D)

oraz spotkać można było następujące postacie:

– Krzysztofa „Gregoriusa” Nancka – jeden z założycieli portalu gamers24.pl
– Michała Cholewę – pisarz znany z militarnej science fiction
– Krzysztofa „Grey’a” Studzińskiego – twórca popularnego podręcznika ASG oraz kanału Miękkopowietrzni
– Martina McKey’a – ekspert bezpieczeństwa informatycznego
– Przemysława „Młynarza” Mazura – właściciel i instruktor szkoły sztuk walki Budo Jojo, airsoftowiec
– Natalię „Firelu” Ród – cosplayerka, współorganizatorka warsztatów modelarskich
– Wojciecha „Baloq” Marca – moderator wh40k.pl
– Pawła „Zarazzę” Postulka – airsoftowiec i zapalonego LARPowiec, lider FAT Zabrze
– Martę Śliz – redaktorka GameMusic.pl, muzyk i tancerka
– Dominikę Węcławek – dziennikarka i reporterka
– Roberta Szmidta – polski pisarz science fiction i fantasy
Martę „Sarias” Parteka – organizatorka Zakonek 2016 i cosplayerka

10:00

Przybyliśmy na miejsce. Podczas darmowej rejestracji otrzymaliśmy smycz z identyfikatorem, na którym mieliśmy zapisać swoją ksywkę – były one wymagane w konkursach.

2

Przywitaliśmy chłopaków z grupy Lancet i chwilę pogadaliśmy (oczywiście o wystawionym przez nich szpeju ;)). Podczas rejestracji czekała również już pierwsza atrakcja – otrzymywaliśmy metalowy żeton, który można było wymienić na 3 rzuty lotkami. Jeśli uzyskany wynik przekroczy 20 pkt – czeka nas nagroda. Ze względu na godzinę, na terenie było stosunkowo pusto, jednak dzięki temu mogliśmy się na spokojnie przejść i rozejrzeć po aktualnie przygotowywanych atrakcjach.

3

Chwilę później odbył się wywiad z Martą „Sarias” Parteka. Opowiedziała ona trochę o tym, czym zajmuje się na co dzień oraz o swojej historii udziału w przeróżnych konwentach. Dowiedzieliśmy się również o jej przygodach z cosplayem oraz poznaliśmy kilka cennych wskazówek co do pozyskiwania materiałów, czy też dokonywania prostych napraw stroju – na pewno przyda się na airsoftowe LARPY ;).

4

11:00

Jedna z airsoftowych części FPS II. W budynku muzeum, w specjalnie przygotowanej sali miała miejsce prelekcja znanego i cenionego w środowisku ASG Grey’a. Jak się okazało, przewidywanym słuchaczem był typowy początkowy airsoftowiec, a na sali znajdowało się tylko dwóch takich – resztę stanowili weterani :D. Krzysztof jednak świetnie wybrnął z sytuacji i każdy dowiedział się czegoś nowego.

5

Grey bardzo dobrze przedstawił drastyczne różnice w działaniu replik airsoftowych i broni palnej oraz to, w jaki sposób te różnice wykorzystać podczas tworzenia taktyki do działań stricte airsoftowych, by w pełni wykorzystać plusy i minusy naszych zabawek. Nie zabrakło również kilku opowiastek „od kuchni” z organizowania manewrów Camp SNAFU, dzięki którym wraz z darmowym podręcznikiem taktyki ASG Grey stał się znaną personą w środowisku airsoftowym.

6

13:00

Zaraz po prelekcji o taktyce ASG udaliśmy się do innej sali, gdzie właśnie rozpoczynał się krótki wykład naszego kolegi z śląskiego środowiska – Zarazzy. Opowiedział on o swojej historii z grami typu LARP, jakimi zachowaniami cechują się gracze tego typu rozrywek, w porównaniu do nas, airsoftowców, oraz jaki jest jego złoty środek na połączenie obu tych środowisk w całość, by połączyć wyobraźnię LARPowców z realistycznym sprzętem airosoftowców – tak, aby obie strony były zadowolone.

7

Zobaczyliśmy również krótki film promocyjny z poprzedniej edycji imprezy organizowanej przez Pawła – Stargate oraz otrzymaliśmy ulotki z zaproszeniem na kolejną edycję o nazwie: „Okruchy Szaleństwa”. Tym razem fabuła ma być jeszcze bardziej rozwinięta, a do rozgrywki dołączą zadania oparte o kody QR, co zdaje się być dosyć innowacyjnym rozwiązaniem. Prelekcja ze względu na dosyć obszerną tematykę wydłużyła się o pół godziny, jednak nie było to żadnym problemem dla zwiedzających ;).

14:00

Tutaj nie ma co się rozpisywać – po dwóch ciekawych prelekcjach byliśmy głodni nie tylko wiedzy, więc wybraliśmy się na obiad do KFC. Zdjęcia Wam oszczędzę – to nie Instagram ;).

Po posiłku postanowiliśmy wypełnić czas przed turniejem strzeleckim i pograliśmy w Contrę.

9

16:00

Kolejna airsoftowa część w trakcie Dni Fantastyki Militarnej – turniej strzelecki. Odbywał się w 3 etapach. Repliką turniejową była emka KWA z magazynkiem typu real-cap (szanuję!) Pierwszy etap stanowił eliminacje i polegał na oddaniu 5 strzałów (+2 próbne) w różnie punktowane cele – te najprostsze do trafienia dawały 1 punkt, a mniejsze, ale wciąż stosunkowo proste do trafienia pozwalały na uzyskanie 2 punktów. Zabawa zaczynała się, kiedy chcieliśmy zdobyć 3 punkty za strzał – wtedy cel stanowiła mała płytka wycięta na kształt znaku biohazard, która ze względu na kształt posiadała ogromną ilość otworów, przez które może przelecieć 6mm kulka. Oczywiście jakikolwiek „złoty strzał” przez środek otworu nie dawał punktów, co tworzyło z najlepiej premiowanego celu nie lada pułapkę.

11

Kolejny etap wymagał już nie tylko celnego strzelania, ale i odpowiedniej szybkości. Eliminacje rozgrywano parami, gdzie każda osoba posiadała replikę z pełnym real-capem i miała za zadanie strącić 8 butelek z dwupiętrowego stojaka. Osoba, która pierwsza strąci wszystkie – wygrywa.

18:00

W oczekiwaniu na galę nagród postanowiliśmy pograć trochę w Black Opsa w tryb zombie. Po chwili podszedł do nas Pan z X-Console i zaproponował udział w turnieju. Zgodziliśmy się – o dziwo udało nam się przetrwać parę rund :D.

20:00

Impreza powoli dobiega końca – dużo stoisk poznikało i większość osób udała się na rozdanie nagród. Tak samo jak w zeszłym roku, wróciliśmy z wieloma cennymi fantami, które możecie zobaczyć na zdjęciu niżej.

14

21:00

Zaczyna się koncert muzyki elektronicznej – słychać początek Oxygene od Jeana-Michel Jarre’a, a my po utworze zbieramy się powoli do auta, by wrócić do domu po całym dniu spędzonym z Furią.

15

Dni Fantastyki Militarnej – podsumowanie

Imprezę uważam za udaną. Szkoda jednak, że nie wzbudziła większego zainteresowania wśród ludzi, ponieważ Dni Fantastyki Militarnej mają naprawdę ogromny potencjał do wykorzystania. Tym bardziej, że nagrody są naprawdę warte spędzenia chwili w przyjemnych konkursach. Byliśmy w zeszłym roku, byliśmy w tym roku i w przyszłym na pewno nas również nie zabraknie ;).

1 Komentarz

  1. Pamela pisze:

    Witam. Totalnie przypadkowo właśnie od tej imprezy zaczęła się moja przygoda z asg. Na wspomnianym konkursie strzelając z kwa zająłem co prawda drugie miejsce. Ale dzisiaj jestem szczęśliwym posiadaczem repliki Kwa i mam własny team. A to wszystko dzięki mojej małżonce Malgorzacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook