Jeśli interesujecie się airsoftową bronią krótką, na bank słyszeliście o firmie Cytac. Nie tak dawno weszła na rynek wraz z szeregiem kabur i akcesoriów do nich – dodatkowych montaży, płetw, adapterów molle etc. W ich ofercie nie brakuje także solidnych, polimerowych ładownic na magazynki, a nawet dedykowanych pudełek na amunicję – z tego też względu osoby bawiące się w strzelectwo również znajdą w ich ofercie coś dla siebie. Dzisiaj jednak będziemy testowali jedną z kabur Cytaca, a dokładniej – model FastDraw.

 

„Fast Draw” – od szybkiego dobywania broni

Teoretycznie kabury działające na wcisk są najbardziej intuicyjne dla użytkownika. W końcu nie trzeba szukać palcem żadnej dźwigni i naciskać jej, co mogłoby się skończyć ( i czasami kończyło!) na ześlizgnięciu palca na język spustowy i jego naciśnięcie. Jaki to może mieć skutek można sobie łatwo wyobrazić. W sumie to po co, zobaczcie:

Oczywiście nie neguję korzystania z kabur z przyciskiem zwalniającym. Ba, sam takich konstrukcji używam na każdej strzelance i jestem bardzo zadowolony. Kabury tego typu są nieco luźniejsze i posiadają dodatkowe zabezpieczenie broni przed jej wypadnięciem – zatrzask. W przypadku kabur działających „na wcisk” mamy tylko jeden element zabezpieczający noszoną jednostkę – siłę ścisku dwóch połówek konstrukcji. Co jest lepsze? Wszystko zależy od użytkownika i jego indywidualnych preferencji.

 

Opakowanie

Kabura Cytac Fast Draw opakowanie

Kaburę Fast Draw otrzymujemy w foliowym woreczku strunowym. Znajdziemy na nim kod QR oraz naklejkę z nazwą produktu. Z tyłu opakowania natomiast znajduje się obszerna grafika przedstawiająca rodzinę możliwych do zakupienia osobno akcesoriów do kabur Cytac, a także opis produktu w kilku językach (brak języka polskiego).

 

Kabura Cytac Fast Draw– konstrukcja

Jak już wspomniałem we wcześniejszych akapitach –  Kabura Cytac nie została wyposażona w manipulatory. Pistolet blokujemy „na wcisk” i wydobywamy go z użyciem odpowiedniej siły.

Kabura Cytac Fast Draw konstrukcja

Kabura Cytac Fast Draw wykonanie

Kabura Cytac Fast Draw wykonanie

Ciasność kabury można regulować przy pomocy śruby imbusowej znajdującej się na poziomie osłony spustu. Pozwala to dopasować produkt do swoich własnych preferencji oraz używanej z nim repliki/broni.

Kabura Cytac Fast Draw montaż

Z tyłu konstrukcji przy pomocy dwóch śrub dokręcona jest płetwa z montażem na pas taktyczny. Jest ona dosyć obszerna i odpowiednio stabilizuje całość na ciele strzelca i niweluje przemieszczanie się kabury po pasie w czasie ruchu strzelca. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że kąt nachylenia kabury może być dowolnie regulowany w zakresie 360 stopni.

Kabura Cytac Fast Draw montaz 2

Co jednak dziwne, powierzchnia płetwy jest idealnie gładka. Moim zdaniem powinna się tu pojawić guma lub chropowata powierzchnia plastiku. Ze względu na umieszczenie „ząbków” blokujących się na pasie taktycznym, kabura najlepiej współpracuje z pasami o szerokości 50 mm.

Kabura Cytac Fast Draw widok ogólny 2

Przy pomocy dołączonego do zestawu klucza imbusowego możemy płetwę odłączyć od kabury, zwalniając miejsce na jedne z dostępnych osobno akcesoriów:
– zatrzask na pas
– adapter MOLLE
– panel udowy
– szelki

Kabura Cytac Fast Draw akcesoria

W środku kabury znajdziemy śliską, błyszczącą fakturę tworzywa. Takie zastosowanie ma na celu ułatwienie dobywania i chowania pistoletu. Ogranicza to także możliwość porysowania zamka.

Kabura Cytac Fast Draw widok ogólny3

Kaburę wykonano z dwóch połówek z grubego tworzywa. Łączenia są widoczne po bliższych oględzinach, jednak nie utrudniają korzystania z kabury, ani nie wpływają na komfort użytkowania – nie są ostre w dotyku.

 

Użytkowanie

Kabura Cytac Fast Draw użytkowanie

W kaburze bezproblemowo zmieściłem swoją replikę Colta 1911 MEU – R27 Army. Pistolet wchodzi do środka pewnie, a jego wydobycie wymaga użycia odpowiedniej siły. Stąd też nie ma żadnych obaw o utratę repliki w przypadku dynamicznych działań w terenie – zarówno w CQB, jak i podczas czołgania się i skradania w terenie leśnym.

Kabura Cytac Fast Draw widok ogólny 4

Kabura Cytac Fast Draw użytkowanie 2

Kabura Cytac Fast Draw zbliżenie

Nieco inaczej sprawa prezentuje się w przypadku replik z rodziny 1911, które posiadają korpus w wersji z szyną RIS. Ze względu na jej grubość, włożenie repliki 1911 Kimber Warrior (R28 Army) wymaga użycia bardzo dużej siły, a także dociśnięcia zamka kciukiem. Wydobycie pistoletu sprawia niemały kłopot, a poluzowanie śruby regulacyjnej kabury na wysokości osłony spustu w żaden sposób nie pomaga. Trzeba mieć na uwadze, że korzystanie z tej kabury z pistoletami 1911 wyposażonymi w szynę RIS będzie wymagało własnoręcznych przeróbek kabury FastDraw – przypiłowania jej od wnętrza i wypolerowania zmodyfikowanej powierzchni.

 

Użytkowanie kabury nieposiadającej dodatkowej blokady jest szybkie i wygodne. Osobom przyzwyczajonym do standardowych konstrukcji może przeszkadzać brak charakterystycznego kliknięcia towarzyszącego zatrzaśnięciu się blokady znanego między innymi z kabur IMI Defense, czy też BlackHawk, Safari i pochodnych. Więcej o kaburach pisze w recenzji kabury uniwersalnej od TMC.

 

Podsumowanie

Kabura Cytac Fast Draw widok ogólny 4

Kabura Cytac FastDraw jest moim zdaniem produktem dobrym i zdecydowanie wartym swojej ceny. Jakość wykonania i trwałe materiały pozwalają na korzystanie z niej bez obaw o potencjalną awarię tego sprzętu, w czym pomaga także jego prosta budowa. Miłym akcentem jest także szereg dostępnych na rynku dodatkowych akcesoriów, pozwalających na jeszcze lepsze dopasowanie konstrukcji do indywidualnych preferencji użytkownika. Jak już wcześnie wspomniałem – przyczepiłbym się jedynie do braku gumowanej powierzchni wewnętrznej strony płetwy. Inaczej rozwiązał bym także regulację docisku kabury do pistoletu – dodanie dodatkowych dwóch śrub umożliwiłoby bezproblemowe dopasowanie konstrukcji także do pistoletów 1911 z szyną, bo pewnie ucieszyłoby wielu ich użytkowników.

 

 

 

Komentarze są wyłączone.

Facebook