Każdy stał przed tym dylematem: „Jakie kulki wybrać do mojej repliki?”. Najczęściej wybieramy wagę kulek do FPS jakie generuje nasza replika, ale czy jest to prawidłowy sposób? Dziś chciałbym Wam pokazać jak sam dobieram kulki do moich replik ASG. Zanim jednak do tego przejdziemy to chciałbym Was zaznajomić z dwoma pojęciami, które powinniście znać, a które będą niezbędne do zrozumienia o czym mówię.

FPS (feet per second) – jednostka miary prędkości wylotowej podana w stopach na sekundę.
Joule J – jednostka miary energii kinetycznej, to ta wartość przekłada się na to, jak daleko kulka poleci, oraz jak bardzo boli kiedy się nią dostanie.

Przy wyborze kulek biorę pod uwagę kilka czynników:
-Stosunek pojemności cylindra do lufy
-W jakich warunkach będę używał repliki ASG (las/cqb)
-Jakość kulek / budżet

Stosunek pojemności cylindra do lufy

Dla mnie pierwszym i najważniejszym kryterium doboru wagi kulek jest ustalenie stosunku pojemności cylindra do pojemności lufy. Cylinder w zależności od typu ma różną pojemność. To samo tyczy się lufy, im dłuższa tym więcej powietrza się w niej zmieści, im więcej powietrza w cylindrze w stosunku do pojemności lufy tym cięższe kulki możemy używać. Najbardziej optymalny stosunek mieści się w przedziale 1,80-3,20, pozwala to na dobranie ogólnie dostępnego wagomiaru kulek. Dla przykładu jeśli chcemy korzystać z kulek 0,28g stosunek pojemności powinien wynosić ok 2,5, a dla cięższych kulek 0,36g aż 3,2, tak jak mówi legenda pod tabelą.
W Internecie można znaleźć kalkulatory i poradniki, ale osobiście korzystam z takiej tabeli, którą dawno temu znalazłem jeszcze na forum WMASG, a którą stworzył niejaki Szogun.

tabela doboru kulek do replik asg

Źródło: WMASG

Przykłady

Jako przykład wykorzystam moją replikę Specna Arms SA-E10, która posiada  cylinder typu 3 oraz lufę o długości 170mm. Jeśli mamy lufę o standardowej długości to wystarczy się posiłkować tabelą, moja ma niestandardowe 170mm, więc musiałem ją dopisać. Jeśli popatrzymy na stosunek pojemności lufy względem cylindra typu 3 to zobaczymy wartość 2.98. Według legendy oznacza to, że powietrza wystarczy nam dla kulek nawet 0.32g+, sprawdźmy to zatem, ale najpierw wynik kontrolny na 0,20g

kulki ASG pomiar prędkości

Jak widać replika generuje 331,2 FPS i 1,01J, zobaczmy jak sprawa będzie wyglądać na cięższych kulkach.

chronograf testy kulki ASG

Na kulkach 0,36g widać wzrost wartości Joule z 1,01J do 1,16J. Oznacza to, że nadmiar powietrza, który jest w układzie został wykorzystany do rozpędzenia cięższej kulki, efekt ten nazywamy Joule Creep i w tym przypadku oznacza darmowy „tuning mocowy”. Wynik ten potwierdza zapis w tabeli że w tej replice mogę korzystać z cięższych kulek. W przeliczeniu do kulek 0.20g moja replika generuje teraz 353.8 FPS i to tylko przez zmianę wagi kulek. Dodatkowo przekracza w tym momencie limity dla miejscówek CQB.

Kulki Airsoft test FPS na chronografie

Nie jest to dużym problemem, bo wystarczy abym zmienił kulki na 0.28g co daje mi 1,1J czyli w przeliczeniu ok 345.1 FPS a co za tym idzie mieszczę się w limitach.

Taki sposób sprawia, że wiemy przykładowo w jakim przedziale wagowym możemy się poruszać przy wyborze kulek airsoft. Optymalne jest takie dobranie wagi kulek do ilości powietrza w układzie by nie dopuścić do powstania jego nadmiaru, który może powodować niestabilny lot kulek oraz większy rozrzut. Zanim przejdziemy dalej chciałbym wam pokazać jeszcze jeden przykład.

test kulek ASG na chronografie xcortech

Specna Arms SA-B12 z zamontowanym cylindrem typ 0 oraz lufą 455mm, jeśli spojrzymy do tabeli to zobaczymy że stosunek wynosi tylko 2,26 co oznacza że na cięższych kulkach niż ~0.25g zaczną się straty, i o ile w przypadku kulek 0,20g mamy wartości rzędu 462,5 FPS oraz 1,98J

pomiar prędkości wylotowej kulek ASG

tak przy 0,28g już zauważamy lekki spadek do 1,97J,

test prędkości wylotowej dla kulek airsoft

który pogłębia się im cięższych kulek użyję, dlatego do tej repliki lepiej sprawdzi się krótsza lufa ponieważ, chciałbym w niej używać cięższych kulek.

Warunki, w których będę używał repliki

Mam ustalone w jakim przedziale mogę wybierać wagę kulek do mojej repliki airsoft, teraz pora zastanowić się, gdzie będę z nich korzystać.

Las – Na dużych dystansach jakie panują w terenie leśnym ważne jest, aby kulka leciała jak najdłużej prosto, była odporna na podmuchy wiatru oraz aby miała siłę przebicia przez liście oraz drobne gałęzie. Taką stabilność oraz moc przebicia dadzą nam ciężkie kulki najlepiej 0,28+. Bardzo popularne są kulki 0.30g i 0.32g, a jeśli wasz hop-up jest w stanie uciągnąć cięższe to nawet 0.36g (mówię tu w przypadku wyboru kulek do AEG’a). Tak ciężkie kulki będą w mniejszym stopniu podatne na działanie wiatru oraz roślinności. Należy jednak pamiętać, że cięższa kulka leci znacznie wolniej. Trzeba to wziąć pod uwagę zwłaszcza przy strzałach do ruchomych celów.

CQB – W walkach na bliskim dystansie, gdzie akcja toczy się bardzo szybko i dynamicznie priorytetem będzie dla mnie prędkość lecącej kulki, tak abym mógł trafić przeciwnika w ruchu bez brania dużej poprawki na czas potrzebny kulce na dolecenie do celu. Patrząc z powrotem na wyniki SA-E10 zobaczycie, że różnica w prędkości między kulką 0,20g a 0,28g wynosi ~40 fps, a do kulki 0,36g tracimy prawie ~70fps co w walce na bliskim dystansie może robić dużą różnicę. Dlatego do walk CQB polecałbym używać kulek w przedziale 0,20g do max 0,28g tak aby nasze kulki doleciały do przeciwnika znacznie szybciej. Na halach CQB nie ma wiatru, dlatego benefity które dają nam ciężkie kulki tutaj nic nie znaczą.

Teren mieszany – W terenie, w którym mamy do czynienia z otwartą przestrzenią oraz walkami w budynkach pod warunkiem, że mamy jedną replikę do obydwóch zastosowań, będziemy musieli iść na kompromis. Tak w SA-E08 jak i SA-E10, gdy używałem ich w takich warunkach, postawiłem na kulki 0.28g. Dzięki nim otrzymałem wystarczającą stabilność na większych dystansach, a w budynkach przewagę prędkości oraz mieściłem się w limicie.

 

Jakość kulek / budżet

Znając przedział w jakim możemy wybierać wagę kulek pozostaje kwestia jakiej firmy produkty powinniśmy wybrać. Moja rada jest prosta, dobrej jakości kulki to najtańszy tuning.

Mając replikę z dobrą lufą, porządną gumką hop-up oraz poprawnie działającą pneumatyką możemy dobrać idealną wagę kulki do swojej repliki, wykorzystać do maksimum efekty Joule Creep, a nasze strzały będą niecelne. Kulki będzie znosiło raz w lewo, raz w prawo, hop-up będzie je nierównomiernie podkręcał, a dodatkowo będą się zacinały w magazynkach albo co gorsza w lufie. Brzmi to jak scenariusz z horroru, a jest to jedynie rzeczywistość złego wyboru kulek podyktowany tylko ich ceną. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał naszej repliki, musimy zainwestować w dobre kulki, z moich doświadczeń mogę polecić kulki takich marek jak BLS lub G&G jako przykład tych topowych marek, na pewno się na nich nie zawiedziecie. Rozumiem jednak, że dla osób, które dopiero zaczynają, każda złotówka może się liczyć i wybiorą tańsze opcje. Nie musimy od razu kupować kulek z najwyższej półki jeżeli mamy stockową replikę. Sam do cymoglocka używałem długo kulek Rockets Platinium a teraz czarnych Specna Arms. Do repliki, która nie przeszła żadnego tuningu mocowego, oraz z której strzelam dosłownie na dystansie 5-20m nie widzę sensu inwestowania w droższe kulki.

Podsumowanie

Metoda, którą wam przedstawiłem pozwala na dobranie wagi kulek do repliki bez pomocy chronografu. Sam z niej korzystałem długo przed zakupem mojego, a teraz mogę tylko potwierdzić jej skuteczność. Oczywiście najlepszym sposobem idealnego dobrania kulek będzie użycie chrono. W ten sposób dokładnie będziemy wiedzieć ile Dżuli osiągniemy na danych kulkach. Dobieranie kulek nie sprowadza się tylko do mocy naszej repliki, ale również do tego jak chcemy ją wykorzystać, czy to las czy CQB, do każdego zastosowania jest odpowiedniej wagi kulka. Pamiętać musimy, że najlepsze wyniki zawsze osiągniemy wysokiej jakości amunicją, ale tylko w przypadku, gdy replika będzie do tego odpowiednio przygotowana. Bo nawet po wlaniu Vervy do malucha nie stanie się on Porsche, pomimo że też ma silnik z tyłu 😉

Podobał się Wam artykuł Mańka44? Podzielcie się opiniami w komentarzach. Więcej ciekawych porad znajdziecie tutaj.

Maniek44
Airsoftem zajmuje się od czasu gdy cm.028 było uznawane za nowość. W świetle zasady "wszystkiego można się nauczyć" sam tuninguje i naprawia swoje repliki z różnym skutkiem. Swoje zamiłowanie do filmowania i edycji wideo połączył z air softem, czego wynikiem jest prężnie rozwijający się kanał na YouTube.

2 Komentarze

  1. kriwy pisze:

    Czegoś nie kumam: znalazłem w tabeli swoją replikę i… Po pierwsze: nie wiem jak sprawdzić jaki mam typ cylindra? Po drugie: w jaki sposób odczytanie stosunku pojemności cylindra do lufy wskazuje odpowiednią wagę kulki? Nie brakuje tu wspomnianej w tekście legendy?

    • Maniek44 pisze:

      Musisz zobaczyć jak wygląda cylinder w twojej replice, zależnie od jego typu będzie pełny lub będzie posiadał otwory na różnej wysokości, najlepiej wpisz sobie w Google po kolei typy cylindrów i porównaj wzrokowo. Gdy będziesz wiedział jaki masz typ cylindra i lufy to jesteś w stanie zobaczyć w tabeli odpowiedni stosunek np dla lufy 300mm i cylindrze typ 2 mamy stosunek 2.38 czyli możemy spokojnie założyć że optymalna waga kulek to 0.25g+ z takimi kulkami wykorzystasz całe dostępne w układzie powietrze. Do stosunku pojemności dodajesz ok 10-12% i wyjdzie ci zawsze optymalna waga kulki np stosunek 2.95 + 10% da nam 3.24 czyli wiemy że kulki 0.32g+ będą optymalne 🙂 sama legenda jest pod spodem tabeli 😉

Facebook