Ładownice w airsofcie – krótki przegląd typów ładownic

Ładownice w airsofcie

Ładownica do airsoftu jaka jest, każdy widzi. Ot, użyteczny element szpeju, w którym nosimy magazynki i tyle, nie ma w tym żadnej wielkiej filozofii. Prawda? No właśnie nie prawda! Wbrew pozorom i obiegowym opiniom spotykanym wśród mniej zaawansowanych airsoftowców o ładownicach można napisać i powiedzieć wiele i wcale nie musi być to nudne lanie wody. Ładownice w asg, moi Państwo, to temat-rzeka. Dziś spróbujemy go ugryźć, przygotujcie się więc na przegląd typów ładownic w airsofcie. Zapraszamy!

Zacznijmy może od podstaw i uściślenia pewnej zasadniczej kwestii – ładownice w airsofcie wcale nie służą tylko i wyłącznie do przenoszenia magazynków. Airsoftowcom z doświadczeniem liczonym w setkach tysięcy kulek takie stwierdzenie może się wydać truizmem niewartym nawet wzruszenia ramion, ale dla początkujących sprawa wcale nie musi być taka oczywista. Ha, pamiętam dobrze gdy samy byłem młodym kur… początkującym airsoftowcem i w swej naiwności myślałem, że ładownica to to, gdzie ładujemy magazynek i tyle, o czym tu gadać. Tym większe było moje zdziwienie, że do ładownic zaliczymy również rozmaite torby, kieszenie, zasobniki… Ale po kolei.

1. Ładownice na magazynki

Creme-de-la-creme, kwintesencja i chluba rodziny ładownic. O ich użyteczności przekonamy się gdy tylko przerzucimy się ze stockowego hi-capa na coś bardziej sexy i nagle okaże się, że:

  1. magazynków mamy więcej, niż jeden
  2. trzeba gdzieś te magazynki przenosić.
Ładownice w airsofcie - Różne rodzaje ładownic na magazynki

Źródło: http://millrjess.accountsupport.com

Jeśli chodzi o typy ładownic magazynkowych, prawie nic nie ogranicza naszej kreatywności. Mamy ładownice pojedyncze, podwójne, potrójne, a nawet poczwórne (wiem, jak to brzmi, ale sam często takich używam i są o dziwo całkiem wygodne).

  • ładownice zamknięte, chronione klapką na rzep, guzik lub inny mechanizm, co wydatnie zmniejsza ryzyko wypadnięcia i zgubienia (co może być szczególnie bolesne i kosztowne dla posiadaczy replik gazowych).
  • ładownice otwarte, znane również jako shingle, w których magazynek chroniony jest jedynie gumką, dające nam za to błyskawiczny dostęp do swej zawartości i wydatnie skracających czas na wymianę pustego maga na nowy.
  • ładownice materiałowe (przy czym materiał zacząć się może od najtańszego, chińskiego nylonu, a kończyć na hiper-profesjonalnych tkaninach używanych przez prawdziwe wojsko) oraz ładownice z tworzywa, czyli np. FAST pouche lub kydeksowe ładownice robione m.in. przez IMI lub Front Line.
  • Mamy oczywiście uniwersalne ładownice na magazynki, do których w teorii zmieści się wszystko, oraz ładownice dedykowane dla poszczególnych typów magazynków (np. do AK, AR15, M14, MP5 etc.), w tym i ładownice pistoletowe. Mamy ładownice na shellsy do replik strzelb. Uff… Na pewno nie wymieniłem wszystkich i ktoś pewnie zarzuci mi to w komentarzach, ale taki już mój los.
Ładownice w airsofcie - Ładownica zamknięta Flyye Industries
Ładownice w airsofcie - Ładownica otwarta typu shingle - GFC Tactical
Ładownice w airsofcie - Ładownica typu FAST - FMA
Ładownica na naboje do strzelby gładkolufowej - GFC Tactical
Ładownice w airsofcie - Ładownica z tworzywa na magazynki pistoletowe - Nuprol

Jak jeszcze możemy podzielić ładownice? Ano ze względu na to gdzie i jak będą zamocowane. Obecnie w dobie wszechobecnego systemu MOLLE  zdecydowana większość ładownic magazynkowych przystosowana jest do systemu PALS, dzięki czemu w ich montażu ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, ewentualnie rozmiar i typ naszej kamizelki.

Jednakże cały czas w obiegu są starsze typy kamizelek zintegrowanych, w których ładownice naszyte są na stałe, oszczędzając nam żmudnego przeplatania pasków i konfigurowania naszego szpeju od nowa przed każdą strzelanką.

Które z nich są najlepsze? O nie, na to mnie nie złapiecie. Używałem w swojej karierze wielu różnych ładownic i z większości byłem na swój sposób zadowolony. Zaczynałem od najprostszych, chińskich ładownic których główną zaletą była cena – i jak dla początkującego były one naprawdę bardzo dobre. Posiadam kamizelkę ze zintegrowanymi ładownicami zamkniętymi i bardzo ją sobie chwalę podczas quasi-milsimowych strzelanek, gdzie więcej jest chodzenia, a mniej strzelania. Posiadam zestaw ładownic otwartych typu shingle i uważam je za niezastąpione podczas dynamicznych strać lub imprez typu real-cap, gdzie magazynki fruwają w powietrzu, a trup ściele się gęsto. Mam ładownice uniwersalne, do których pakuję (w zależności od potrzeby) magazynki do AK oraz AR, mam też kilka ładownic dedykowanych, przystosowanych pod konkretne typy magów. Mam nawet dwie ładownice typu FAST i również nauczyłem się je doceniać – zwłaszcza, że mogę zamontować je na kamizelce „do góry nogami”, dzięki czemu mam łatwiejszy dostęp na leżąco.

2. Ładownice i kieszenie cargo oraz ładownice uniwersalne

Absolutnie niezastąpione na airsoftowym polu bitwy – zwłaszcza, jeśli tak jak ja gardzisz noszeniem plecaka, ale mimo wszystko chcesz mieć przy sobie sporo wyposażenia. Znajdziemy tu wiele typów ładownic, od niepozornych flat bagów od Rasputina (mam i polecam – obczajcie recenzję Chaosa), przez workowate cargo pouche mocowane w różnych miejscach (między innymi udowe – tych akurat nie polecam), po specjalistyczne zasobniki z przegródkami i taśmami, pozwalającymi na schludne ułożenie zawartości. Faktem jest jednak, że jeśli pragniecie nosić przy sobie paczkę kulek, zapasowy akumulator, coś małego do jedzenia, multitoola… Ładownica cargo będzie idealna. Przyczepiacie ją do kamizelki lub pasa i o nic się nie martwicie.

3. Zasobnik medyczny i apteczka

Ładownice w airsofcie - apteczka zrywana GFC Tactical
Ładownice w airsofcie - przykład wyposażenia apteczki pierwszej pomocy - BCB

Postanowiłem wydzielić je z kieszeni cargo, chociaż akurat wśród airsoftowców rzadko widuję osoby wykorzystujące zasobniki medyczne zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jakie ono jest. 😉

Od zwykłych kieszeni cargo często odróżnia je fakt, że w środku posiadają sporo przegródek, taśm, kieszonek i innych udogodnień, dzięki którym możemy odpowiednio ułożyć znajdujące się wewnątrz środki pierwszej pomocy. Wprawdzie przy zachowaniu odpowiednich zasad BHP, poważne kontuzje zdarzają się na airsoftowym polu bitwy dość rzadko, niemniej zdecydowanie warto mieć przy sobie choćby najmniejszą i najbardziej podstawową apteczkę lub zasobnik medyczny.

4. Torby zrzutowe

Ładownice w airsofcie - mały worek zrzutowy - GFC Tactical
Ładownice w airsofcie - pokaz pojemności worka zrzutowego - GFC Tactical

A co tam, też zaliczę je do szeroko pojmowanych ładownic – koniec końców w nich też znajdują się magazynki. 😉 Oprócz swej oczywistej funkcji nierzadko widuję osoby przenoszące w nich drobne przedmioty, na przykład butelkę wody lub rękawice. Tu również znajdziemy pełen przekrój produktów – od prostych worków z chińskiego nylonu, stworzonych by spełniać swoje zadanie jak najmniejszym kosztem, po uber-pro-taktyczne torby zrzutowe wykonane przez hipsterskich krawców taktycznych w swych atelier, wymagających wyłożenia na stół sporych ilości kwitu.

5. Mapniki i panele administracyjne

Pozwoliłem sobie potraktować je zbiorczo. Przeznaczenie mapnika jest chyba oczywiste – ma nam zapewnić szybki i sprawny dostęp do mapy. 😉 Panel administracyjny z kolei często widywany jest na kamizelkach taktycznych, służąc jako podręczny schowek na najważniejsze (i niezbyt wielkie) przedmioty, które chcemy mieć przy sobie i których nie chcemy wrzucać do ładownicy cargo lub plecaka. Dodatkowo często posiadają na zewnętrznej części rzep, co daje nam możliwość umieszczenia na nic ulubionego morale patcha i zdobycia dodatkowych punktów lansu.

Ładownice w airsofcie - panel administracyjny Monkey Combat Admin

Źródło: milspecmonkey.com

Ładownice w airsofcie - panel administracyjny Monkey Combat Admin

Źródło: milspecmonkey.com

Podsumowanie

 

Ładownice w airsofcie - ładownic nigdy za wiele

 

W skrócie to by było na tyle. Najpiękniejszą rzeczą w temacie ładownic i kieszeni jest ich różnorodność – sami możemy sobie dobrać typ i rodzaj ładownicy do naszych potrzeb i możliwości. Chcemy oszpeić się małym kosztem, bo dopiero zaczynami zabawę? Proszę bardzo, wbrew pozorom niedrogie ładownice GFC Tactical świetnie spełnią swoją rolę! Stawiamy na najwyższą jakość i gardzimy masową produkcją? Bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Chcemy ładownice otwarte, zamknięte, zintegrowane, mocowane na MOLLE, pojedyncze, poczwórne (naprawdę ich używam, nie żartuję)…

Oferta jest obecnie na tyle bogata, że możemy przebierać do woli, do czego Was gorąco zachęcam, bo przecież sami wiecie najlepiej, jakie ładownice będą dla Was najlepsze. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook