Dzisiaj mało kto wyobraża swoją replikę bez żadnych dodatków. Bez kolimatora, latarki, czy nawet najprostszego chwytu karabinek wygląda dziwnie kiedy porównujemy go do laserowych dzid naszych kolegów na polu bitwy. Wszelkie akcesoria trzeba jednak na czymś założyć. Służą do tego dedykowane systemy montażowe, których wraz z rozwojem technologii i rynku pojawiło się kilka. Czym się różnią, które wybrać? Po przeczytaniu tego artykułu Wasze pojęcie na ten temat powinno się trochę rozjaśnić.

 

Szyny RIS/RAS

Rail Interface system/Rail Adaptive System to obecnie najbardziej powszechnie i najdłużej wykorzystywany system montażowy akcesoriów do broni palnej. Jego budowa jest niesamowicie prosta – na całej długości równomiernie wycięte są drabinki, przez które przechodzi śruba montażowa danego akcesorium i dociskana jest przy pomocy nakrętki. Istnieją również montaże RIS typu QD (quick detachment), które jak sama nazwa wskazuje – można bardzo szybko mocować i demontować, co przydaje się w przypadku częstych zmian konfiguracji naszej repliki asg. Same szyny zazwyczaj posiadają naniesione liczbowe oznaczenia, które ułatwiają zapamiętanie, jak wszystkie dodatki zostały ułożone – np. kiedy do transportu, przechowywania lub czyszczenia pozbywamy się na chwilę wszelkich akcesoriów z szyn RIS.

 

szyny RIS/RAS

 

Do zalet można zaliczyć prostotę konstrukcji oraz praktycznie pełną kompatybilność z dedykowanymi do tego systemu akcesoriami – jak coś jest w standardzie RIS to jest w standardzie RIS i koniec. Dodatkowo, jest to najpowszechniejszy system montażu akcesoriów na świecie – większość chwytów, latarek i podobnych jest dostarczanych do kupca z montażem na szyny RIS w zestawie. Do wad szyn RIS/RAS nalezy zaliczyć przede wszystkim koszt produkcji, ciężar oraz niezbyt przyjemną dla strzelca, ostrą fakturę.

 

KeyMod

Na moment bieżący chyba najmodniejszy system montażowy w replikach. Zaprojektowany i stworzony przez amerykańską firmę VLTOR KeyMod zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym otworom w kształcie klucza.  Proces montażu jest banalnie prosty – kluczyk z akcesoriów wkłada się w wybrany przez nas otwór w froncie, po czym przekręca go w bok, aby nic się nie ruszało ani wypadało.

 

system montażu KeyMod

 

Jedną z najważniejszych cech frontów wykonanych w tym systemie to zredukowana waga konstrukcji – zamiast grubej szyny RIS z drabinkami korzystamy z wyciętych w materiale otworów. Niższa waga drastycznie wpływa na ergonomię użytkowania karabinka. Fronty w systemie KeyMod są także bardziej niskoprofilowe niż w przypadku szyn RIS/RAS – całość jest gładka i nie powoduje żadnego dyskomfortu podczas trzymania. Jeśli chodzi o powszechność, to KeyMod jest rozsądnym kompromisem pomiędzy RIS, a M-Lok – może nie znajdziemy montażu w tym systemie do wszystkich istniejących akcesoriów, ale z gołą z przymusu repliką również nie zostaniemy. Należy również uważać na różnice pomiędzy „airsoftowym”, a oryginalnym KeyModem – w wersji airsoftowej brakuje ząbka od wewnętrznej strony, który blokuje akcesoria w miejscu. Powoduje to, że akcesoria akcesoria airsoftowe nie są wymienne z oryginalnymi i vice versa.

 

M-Lok

Najnowszy z wymienionych tutaj systemów, będący głównym rywalem i odpowiedzią Magpula na KeyModa. Zamiast otworów w kształcie kluczyka mamy zwyczajnie wycięte podłużne owale, w których akcesoria mocuje się podobnie jak w KeyModzie.

 

system montażu M-Lok

 

Testy przeprowadzane przez USSOCOM wykazały, że M-Lok jest systemem o większej powtarzalności oraz wytrzymałości. Warto wspomnieć również, że koszty produkcji frontów w tej technologii są znacznie niższe, a system dobrze współpracuje również z frontami wykonanymi z tworzywa, co pozwala na jeszcze większą redukcję wagi. Z drugiej strony jednak, popularność tego systemu dopiero rośnie, więc akcesoriów z kompatybilnym montażem (a szczególnie już airsoftowych kopii) jest jak na lekarstwo.

 

Szyny RIS/RAS, KeyMod czy M-Lok? Które systemy montażu macie w swoich replikach?

1 Komentarz

  1. Misiaczek pisze:

    MOE Magpula 😛 Dinozaur wśród montaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook