Magazynki ASG- czy unifikacja w drużynie może się udać?

W życiu praktycznie każdego teamu airsoftowego przychodzi moment, w którym podejmuje się decyzję o unifikacji. Podlegają jej takie przedmioty jak mundury (wzór maskowania), naszywki, radiostacje, nakrycia głowy, systemy maskujące, a także i magazynki ASG, którymi zasilane są repliki. Dzisiaj zajmiemy się tym ostatnim, czyli unifikacją magazynków w obrębie teamu. Każda, czy to większa czy mniejsza, szanująca się jednostka podczas swoich działań korzysta z broni zasilanej tą samą amunicją podawaną przez tego samego typu magazynki. Skoro metoda ta przyjęła się w całym świecie militarnym, to dlaczego nie miałaby być zaimplementowana do airsoftu? W końcu bawimy się w żołnierzy – czy to naśladując taktykę, czy to umundurowanie, czy też same konfiguracje sprzętu.

oddział wojskowy

Jakie są zalety, jakie wady niosą ze sobą takie same magazynki ASG? Jakie problemy możemy napotkać w całym przedsięwzięciu? Zaczynamy!

Zalety

magazynki

Przede wszystkim ustalenie obowiązującego w drużynie standardu magazynków ASG drastycznie ułatwia działanie w polu. Kojarzycie te wszystkie epickie filmy, w których podczas dramatycznych walk jeden żołnierz rzuca amunicję do drugiego, który wyczerpał już swoją amunicję w swojej emce? No cóż, jakby pod nogi dostał magazynek z kałacha to by dużo nie podziałał. W airsofcie jest identycznie. Działając na tym samym typie magazynka, w ferworze walki i tysiącu wystrzelonych kulek, kiedy to zabraknie nam kulki tysiąc pierwszej możemy polegać na kolegach z drużyny, którzy uratują nas z opałów. Chyba, że lubicie klikać szybkoładowarką siedząc skulonym pod gradem kulek przeciwnika. Pamiętajcie – walkę wygrywa ten, kto utrzyma inicjatywę ogniową po swojej stronie. To wymaga czasami sporej ilości amunicji.

 

Istnieje również inny scenariusz – awaria jednego lub kilku magazynków. Na strzelankach dzieją się różne rzeczy. Pudełko wypełnione kulkami może się zapiaszczyć, przestać podawać, połamać, ogólnie mówiąc – popsuć i nie działać. Nie mówiąc już o zgubieniu ;). Jeśli magazynków mamy mało, lub też tylko jeden (sic! hi-capy wciąż są używane) to rozgrywka może się dla nas nawet i skończyć, a nierzadko wyjazdy na strzelania są planowane z wyprzedzeniem i nie mają miejsca kilku kilometrów od domu.Właśnie w takich momentach doceniamy kolegów, którzy mają magazynki w tym samym systemie i mogą nas poratować. Warto również dobrze przygotowywać się do strzelanki o czym więcej tutaj.

 

Wady – co może pójść nie tak?

O ile sama ideologia korzystania z tego samego rodzaju magazynków wad nie ma, to jednak rozwiązanie to boryka się z pewnymi problemami.

magazynki

Najbardziej uciążliwym jest kompatybilność, która w airsofcie jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Dotyczy to w szczególności replik z rodziny AR (magazynki nie wchodzące lub wypadające z gniazda) czy też AK, do których to dostępne na rynku magazynki często piłuje się na przeróżne sposoby w zależności od producenta karabinka.To, w połączeniu z występowaniem replik przeróżnych producentów w drużynie tworzy wielkie zamieszanie związane z poszukiwaniem jednego, cudownego modelu magazynka, który będzie pasował do każdej repliki w drużynie. To jeszcze – przy odrobinie zapały i odpowiednim wyborze replik w drużynach jest wykonalne. Jest jednak jeszcze drugi problem…

Nie wszyscy w drużynie mają identycznie skonfigurowane repliki i używają tych samych kulek. Już pal licho firmę, ale różnice wagi między kulkami typu 0,25g a 0,36g będą zauważalne i wymienność magazynków z taką amunicją będzie bardzo uciążliwa, jeżeli ktoś nie lubi regulować co chwilę hop-upa od nowa.

Jednakowe magazynki ASG – podsumowanie

magazynki ASG szare

Pomysł standaryzacji używanych w drużynie magazynków asg brzmi świetnie. Usprawnia organizację, poszerza możliwości współpracy na polu gry, wszystko pięknie. Bardzo szybko jednak zderzamy się z rzeczywistością, w której problemy z kompatybilnością między poszczególnymi firmami, czy też rodzaj kulek wykorzystywanych przez poszczególnych członków drużyny powoli rujnuje naszą Utopię. Patrząc jednak na liczne zalety tego rozwiązania, warto powalczyć do końca i starać się znaleźć takie modele magazynków, które pasują przynajmniej do większości replik w drużynie, a także maksymalnie zrównoważyć osiągi karabinków używanych w drużynie, by mogły być wykorzystywane z tego samego typu amunicją.

 

A jak u Was to wygląda? Zastanawialiście się nad doborem podobnego sprzętu? Pochwalcie się w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook