Magpul Comrade, czyli AK-104 PMC od E&L

Magpul Comrade

Magpul Comrade

Zapewne jesteście już po lekturze mojego tekstu na temat profanacji i koszerności kałacha (a jeśli nie, to zapraszam do czytania), więc dzisiaj przejdźmy od teorii do praktyki. Poznajcie Magpul Comrade – naszą drużynową modyfikację repliki AK-104 PMC od E&L pierwszej generacji. Jak to w Perunie bywa, replika bardzo krótko utrzymała się w konfiguracji takiej, jaką oferuje producent i zaszło kilka zmian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Jeśli chodzi o wnętrze – głównie były to typowe serwisowe poprawki jak wymiana okablowania + MOSFET, zmiana wtyków czy też wymiana smarów oraz poprawa podkładkowania zębatek. Po tych zmianach replika strzela z bardzo zadowalającymi osiągami.

No ale jesteśmy airsoftowcami – nie samymi osiągami człowiek żyje, musi być też lans!

20

Jak powszechnie wiadomo – repliki ze stajni E&L działają zgodnie z rosyjską maksymą „nie gniotsa, nie łamjotsa”.  Nie zastaniemy tutaj zbyt wielu innych materiałów niż zimna stal, w odróżnieniu do replik produkcji BOYI, CYMA, a nawet replik I klasy takich jak G&G. Spasowanie również prezentuje najwyższy poziom – nic co nie powinno, nie rusza się nawet o pół milimetra.

Korpus pokryty jest oksydą na zimno w przyjemnym dla oka czarno-szarawym odcieniu. Niestety powłoka z racji metody pokrycia nie jest bardzo odporna na czynniki zewnętrzne, a w szczególności – wilgoć.

2

3

4

Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli chcemy wbrew Pluszowemu Airsoftowi używać repliki również zimą, czy też w trakcie deszczu, to po manewrach należy replikę odpowiednio zakonserwować – zdarzają się przypadki łapania rdzy.
5

6

7
Selektor ognia wbrew obawom spowodowanym doświadczeniami z innymi replikami AK, nie posiada żadnych zbędnych luzów oraz zmienia swoje nastawienia pod wpływem odpowiedniej siły, sygnalizując przy tym zmianę.

8
Tłumik płomienia charakterystyczny dla wersji 104, zamieniono na bardziej agresywny i wielofunkcyjny (z wybijakiem do szyb) stalowy tłumik płomienia produkcji LCT.

9
Wersja PMC tej repliki AK-104 posiada fabrycznie wbudowaną prowadnicę kolby typu M4, co znacząco wpływa na potencjalną ergonomię repliki. Sama prowadnica posiada również z dwóch stron otwory na montaż typu „wciśnij kropka”.
10

11

W naszym egzemplarzu zamontowaliśmy oryginalną kolbę CTR produkcji PTS. Regulacja ustawień jest bardzo płynna i nie wymaga dużej siły, a mimo tego nie zastaniemy żadnych luzów w kolbie, czy też charakterystycznego klekotania znanego z tańszych replik.
12
Stockowy chwyt pistoletowy kałacha wymieniono na znacznie wygodniejszy model produkcji PTS, a dokładniej – chwyt US Palm grip.
13
Ma on wygodniejszy dla dłoni strzelca kształt oraz charakterystyczną, chropowatą powierzchnię zwiększającą tarcie, a co za tym idzie – eliminuje efekt ślizgania się ręki po chwycie nawet w przypadku zabrudzonej lub mokrej dłoni użytkownika.
14
Polimerowy chwyt przedni oraz nakładkę na rurę gazową wymieniono na oryginalne komponenty produkcji Magpula przeznaczone do palnego odpowiednika – Magpul Zhukov. Mimo, że Magpul nie projektował tego dodatku z myślą o replikach, to jednak dzięki doskonałemu odwzorowaniu wymiarów palnej wersji AK w replice E&L – chwyt siedzi solidnie jak skała i wymaga użycia dużej ilości  siły, aby go zamontować.
15
Oprócz dodatkowych punktów lansu – Zhukov naprawdę robi robotę i znacząco zwiększa komfort użytkowania platformy Michaiła Kałasznikowa.

16

Modernistycznemu duchowi nie umknęły nawet magazynki. Koszerne, stalowe magazynki AK zostały zastąpione magazynkami US Palm, które są zdecydowanie lżejsze oraz posiadają fakturę pozwalającą na łatwiejsze ich dobywanie z ładownic.
17

18

19
Magazynki te wykonane są z bardzo trwałego, czarnego tworzywa. Sama ich jakość powala na kolana – wszystko jest idealnie gładkie, brak jakichkolwiek nadlewek czy też łączeń połówek.
W projekcie Magpul Comrade brak jakiejkolwiek optyki – do celowania z repliki w zupełności wystarczają mechaniczne „kałachowe” przyrządy celownicze.

Podsumowanie

21
Magpul Comrade ma w sobie wszystko co najlepsze. Znajdziemy w nim zarówno tę klasyczną, radziecką, zimną stal jak i ergonomię użytkowania godną XXI wieku, wyglądając przy tym naprawdę drapieżnie. Replika budzi podziw na wszystkich spotkaniach, a w szczególności u tych, którzy są po drugiej stronie lufy 😉
14725413_1149560828453112_922907174_o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook