Rękawice Nomex Aviator Gloves od Claw Gear – recenzja

Rękawice Nomex Aviator Gloves od Claw Gear

Z racji na to, że mamy już opisane rękawice zimowe oraz takie ze wzmocnieniami, to pora aby rzucić okiem na coś lżejszego. Aby porzucić monotonię opisywania samych produktów Armored Claw, postanowiłem nabyć coś z rodziny Claw Gear. Moje ukochane nomexy GFC wyzionęły już ducha, więc pojawiła się idealna okazja (i wymówka ;)) żeby nabyć coś nowego. Przedstawiam Wam Nomex Aviator Gloves.

 

Opakowanie

Rzekłbym, że jest ono maksymalnie minimalistyczne. Towar otrzymujemy w foliowym woreczku. I to by było na tyle. Na szczęście moje zainteresowanie wobec opakowań rzeczy, które kupuje zazwyczaj kończy się na sposobie na ich utylizację.

 

Materiały

Jak to określa szwajcarski producent – jego produkty stanowią „Premium military equipment”, co powinno świadczyć o zastosowaniu wysokiej jakości materiałów. Czy tak jest faktycznie?

Sercem rękawic Aviator Gloves jest Nomex IIIA DuPont. Jest to mieszanka 93% Nomexu, 5% Kevlaru oraz 2% włókniny antystatycznej. Materiał ten spełnia następujące standardy:

  • NFPA 1975
  • ASTM F1506
  • NFPA 70E
  • NFPA 2112

 

Nomex Aviator Gloves - Nomex IIIA DuPont
Nomex Aviator Gloves - syntetyczna skróra

Wewnętrzną część dłoni obszyto dodatkowo syntetyczną skórą. Jej pochodzenia producent nie określił, jednak jej faktura nie wzbudza większych podejrzeń wobec jej wytrzymałości, a podczas użytkowania rękawic nie doszło do żadnych przebarwień ani przetarć tego materiału.

 

Wykonanie rękawic

Nomex Aviator Gloves - strona zewnętrzna
Nomex Aviator Gloves - strona wewnętrzna

Nie ma co się oszukiwać – Nomex Aviator Gloves są kopią amerykańskich kontraktowych rękawic dla pilotów. Jest to po prostu świetna konstrukcja, która od lat spisuje się w boju. Ich krój nazwał bym uniwersalnym i ponadczasowym, po prostu nie da się wynaleźć koła na nowo. Wszelkie szwy wykonane są bardzo estetycznie i równo, nie byłem w stanie także znaleźć ani jednej odstającej nici.

 

Nomex Aviator Gloves - szwy

Nomex Aviator Gloves - szwy


Przyczepić natomiast mogę się do „przypasowania” części ze skóry syntetycznej do wewnętrznej strony dłoni. W prawej rękawicy nie jest ona ustawiona równo na opuszkach palca serdecznego oraz środkowego. W lewej rękawicy defekt ten nie występuje, więc uważam to za wadę fabryczną mojego egzemplarza – warto po zakupie zwrócić na to uwagę i ewentualnie wymienić rękawice na inne. Każdemu się zdarza – szczególnie w tej półce cenowej ;).

Szycia na opuszkach palców są wykonane świetnie i od pierwszego założenia rękawic praktycznie są niewyczuwalne.

Na wysokości nadgarstka została od wewnątrz przyszyta guma, która ściąga delikatnie materiał i zapobiega osuwaniu się rękawic.

 


We wnętrzu rękawic Nomex Aviator Gloves znajdziemy także przyszytą prostą, białą metkę z logiem producenta oraz rozmiarem. Jeśli lubimy podwijać długie rękawice – polecam się tych metek pozbyć.

Jeśli chodzi o kolor materiału – moim zdaniem jest odrobinę za jasny. Rękawice po wyciągnięciu z folii są delikatnie za jasne na leśne tereny i warto je czymś przyciemnić, czy też po prostu dać się zabrudzić ;).

Wnętrze rękawic jest bardzo delikatne i przyjemne w dotyku, co znacząco wpływa na komfort użytkowania. Nomex po zewnętrznej części dłoni dosyć intensywnie się mechaci, jednak nie wpływa to w jakikolwiek sposób na użytkowanie – jest to po prostu charakterystyka tego materiału.

 

Użytkowanie

Jak już wcześniej wspomniałem – rękawice są niesamowicie wygodne – można je nosić długo i kompletnie zapomnieć o tym ,że cokolwiek znajduje się pomiędzy naszą skórą, a trzymanym oporządzeniem. Operowanie nawet drobnymi elementami oporządzania nie sprawia praktycznie żadnego problemu – możliwa jest nawet regulacja sytemu hop up w replikach z serii AR15.

Nomex Aviator Gloves również nadają się do zabawy pirotechniką, ponieważ są niepalne – przypadkowe wystawienie dłoni na otwarty ogień z granatu dymnego nie zrobi na nich większego wrażenia, poza ewentualnym odbarwieniem materiału. Dodatkowo dzięki długości rękawic chronione przed ogniem są nie tylko same dłonie, ale także obszar za nadgarstkiem.
Z drugiej strony jednak należy zupełnie zapomnieć o odporności na cięcia i ostre krawędzie – rękawice nie są dedykowane do tego typu zagrożeń i trzeba zdawać sobie z tego sprawę w polu, żeby przypadkiem nie zrobić sobie krzywdy.

Jeśli chodzi o manipulowanie replikami czy też oporządzeniem, to jak wcześniej wspomniałem – nie ma w tym największego problemu, Nomexy działają w tym wypadku jak kolejna warstwa skóry.

Ze względu na bardzo cienki materiał, Aviatory nie grzeją zbędnie dłoni i są w miarę przewiewne, co będzie przydatne kiedy letni sezon nastanie na dobre.

 

 

Nomex Aviator Gloves – podsumowanie

Jeśli szukasz lekkich, przewiewnych i trudnopalnych rękawic za niską cenę, a nie wymagasz od nich większej ochrony dłoni, to rękawice Nomex Aviator są produktem dla Ciebie. Po otwarciu opakowania zwróć jednak uwagę na prawidłowość przyszycia wstawki ze sztucznej skóry. Poza tym jestem z rękawic bardzo zadowolony i myślę, że zostaną u mnie na dłużej ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook