Kalendarzowa wiosna już za nami, więc sezon airsosftowy (chociaż tak naprawdę to kończy on się kiedykolwiek? ;)) rusza pełną parą. Do lasów i budynków powróci wielu graczy, prawdopodobnie pojawi się także wiele nowych twarzy, które zachęcone wiosennymi promocjami w sklepach, postanowiły dać szansę nowemu, interesującemu hobby. I bardzo dobrze!

gracze ASG w polu

Airsoft opiera się w głównej mierze na niesamowitym klimacie. Jego clou to oporządzenie i umundurowanie, realistyczne repliki siejące kompozytem i sposób działań zbliżony do tego z działań militarnych. Na uwagę zasługują też, pojawiające się coraz częściej środki pozoracji pola walki. Te ostatnie są bardzo fajne, ba, mogą nawet przechylić szalę zwycięstwa w odpowiednią stronę, kiedy zostaną umiejętnie użyte. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. I to właśnie o nich dzisiaj porozmawiamy.

Pirotechnika w airsofcie – podstawowe zasady użycia

Przyjęło się w społeczeństwie, że wszystko co wybucha, może nam zrobić większe, lub mniejsze kuku. Jeśli ktoś nie wierzy – zapraszam do poczytania statystyk dotyczących wypadków z pirotechniką podczas imprez sylwestrowych. Pokazuje to, jak bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa, które są przyćmiewane przez upojenie alkoholowe. Raczej nie do powtórzenia w airsofcie, nie? Nie do końca, bo pod wpływem adrenaliny w wirze walki też może dojść do kilku niedociągnięć.

odpalani granatów ASG

Pamiętajmy o podstawach – zapalony granat, czy to rozpryskowy, czy hukowy, wyrzucamy daleko od siebie i jak najszybciej od jego zapalenia. To nie Call of Duty! Za długie „gotowanie” granatu przed jego wyrzuceniem nie skończy się respem, a pobytem w szpitalu. Dla przestrogi, dobrze też jest niezbyt mocno ściskać granat. W przypadku jego natychmiastowego wybuchu w ręce, może to zwiększyć otrzymane obrażenia.

W przypadku flar i granatów dymnych, to już zależy – są modele, które nadają się do trzymania. Czytamy instrukcję i zalecenia producenta I STOSUJEMY SIĘ DO NICH!

Niewypały zostawiamy w świętym spokoju. Może potrzebują czasu, a może ich przeznaczeniem po prostu nie było wybuchnięcie. Pod żadnym pozorem nie próbujemy ich rozpalać na nowo, chyba że chcemy być na pasku w wiadomościach. Jeśli przez dłuższy czas nie dochodzi do wybuchu i nie zanosi się na niego już kiedykolwiek to dla pewności warto zanurzyć petardę/granat w wodzie i ją zutylizować.

pirotechnika w airsofcie - świece dymne

Pewnie widzieliście krążące w sieci filmy z epickimi odrzuceniami granatów – TEGO TEŻ NIE ROBIMY. Zdrowie jest ważniejsze niż uratowana akcja.

Ostatnia z podstawowych zasad bezpieczeństwa, już taka stricte airsoftowa – zastanówcie się 4 razy, zanim umieścicie swoje granaty ASG w danym miejscu w oporządzeniu. Jeśli są one na zawleczkę to nie może być ona podatna na zahaczenie o cokolwiek. Sugerowane rozwiązania są dwa – zawleczka jest na górze ładownicy i zabezpieczamy ją przy pomocy paska izolki, lub też umieszczamy granat zawleczką do dna ładownicy.

 

Ochrona oczu i ciała

Nie zabierajmy się za zabawę środkami pozoracji walki, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Rękawice taktyczne mogą nas uratować na przykład przed nieprzyjemnym poparzeniem lub zmniejszyć nieprzyjemne skutki wybuchu petardy w dłoni. Dobrym wyborem mogłyby być np. rękawice Ironclad, których pisaliśmy tutaj.

ochrona oczu i twarzy podczas stosowania grantów ASG

Równie ważna jest ochrona oczu. Tam gdzie są wybuchy, tam też zawsze mogą się pojawić odłamki. Nawet jeśli sam granat nie jest rozpryskowy, to w dalszym ciągu nic nie stoi na przeszkodzie, by pobliskie wybuchu kamienie i piach poleciały z impetem w naszą stronę.

 

Komunikat

Podczas rozgrywek airosftowych z pirotechniką, dobrze przyjętym zwyczajem jest ostrzeganie graczy przed granatem, przy pomocy komendy „GRANAT!”. Jest to sytuacja typu win-win, bo sama świadomość nadlatującego granatu może zmusić do zmiany pozycji i wystawienia się na ogień, a przy okazji zwiększamy samo bezpieczeństwo korzystania z pirotechniki. Raczej nikt, nie chciałby podczas leżenia, spojrzeć się w bok i zobaczyć dopalający się granat rozpryskowy.

 

Uwaga na osoby postronne!

Jeśli strzelamy się w lasach publicznych, należy zachować wszelkie środki ostrożności, by nie narazić osób postronnych na spotkanie z granatami. Spacerowicze, grzybiarze – jeśli istnieje możliwość ich wystąpienia w terenie, to naprawdę dla spokoju ducha warto zakazać piro na strzelance.

 

Świadomość otoczenia – warunki atmosferyczne

Wiosna już z nami i nawet nie zauważymy, kiedy przyjdzie do nas upalne lato, które przyniesie ze sobą kolejne susze. Jeśli korzystamy z pirotechniki, musimy być świadomi tego w jakim stanie jest teren i jaka jest pogoda. W trakcie suszy pod żadnym pozorem nie stosujemy pirotechniki! Najbardziej zdradliwe w tym przypadku są granaty dymne, które podczas swojego wypalania potrafią nieźle iskrzyć. W połączeniu z suchą trawą/ściółką, może to spowodować wzniecenie ognia, który będą w stanie powstrzymać już tylko służby ratunkowe.

pirotechnika w airsofcie - race

Świadomość otoczenia – zwierzęta

Pamiętajcie, że w lesie nie jesteśmy sami, a co więcej, jesteśmy tam tylko gośćmi. Nie używajmy pirotechniki w miejscach, gdzie moglibyśmy spłoszyć dzikie zwierzęta przez nadmierny hałas.

 

Podsumowanie

Pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi, jeśli jest używane z umiarem. To także tyczy się stosowania pirotechniki podczas rozgrywek airsoftowych.

Komentarze są wyłączone.

Facebook