Pistolet gazowy czy AEP – co lepsze jako broń boczna

Pistolet Gazowy czy AEP co lepsze jako broń boczna?

Skoro znalazłeś się tutaj, to na pewno już podjąłeś decyzję co do noszenia ze sobą repliki broni bocznej. Na pewno zależy Ci na tym, żebyś mógł na niej polegać w awaryjnej sytuacji, czy też na bliskich dystansach – w końcu od tego jest. Przeglądając jednak ofertę broni krótkiej w sklepach można zauważyć zarówno konstrukcje elektryczne (AEP) jak i gazowe, które różnią się od siebie wieloma parametrami. Czym się one różnią, która jest lepsza? Po przeczytaniu tego wpisu będziesz w stanie podjąć decyzję na ten temat i wybrać produkt, który lepiej spełnia Twoje wymagania.

 

Porównanie zasilania pistoletów – pistolet gazowy czy aep

 

Zasilanie pistoletu - GG, CO2 lub akumulator

 

 

Jak już po samych skrótach można się zorientować – konstrukcje AEP GBB różnią się od siebie sposobem zasilania.

Pistolety gazowe najczęściej wykorzystują gaz typu Green Gas, czy też CO2. Najczęściej za pojemnik gazowy robi magazynek – odpowiednio nabija się go przy pomocy GG lub umieszcza w nim 12-gramowy nabój CO2. Po załadowaniu zazwyczaj można wystrzelić ilość kulek stanowiącą równowartość 2-3 magazynków, w zależności od konstrukcji pistoletu oraz jego mechanizmu działania. Jeśli wybierzemy pistolet typu NBB (non blow-back, czyli bez odrzutu zamka), wartość ta dodatkowo wzrośnie, kosztem jednak efektowności działania pistoletu.

Jeśli chodzi o AEP, to sprawa jest o wiele prostsza. Środek zawsze napędza miniaturowy gearbox, który zasilany jest stockowo baterią Ni-Mh 7.2 V. Może jej woltaż nie imponuje w dobie standardu LiPo 11.1 V, jednak zapewniam Cię że spokojnie nakarmi ona miniaturowy silniczek, napędzający zegarkowe zębatki. Zawsze jednak można prostym sposobem przerobić elektryczny pistolet tak, aby był kompatybilny z baterią Lipo 7.4 V.

 

Porównanie pistoletu gazowego oraz AEP – obsługa

Replikę pistoletu GBB używamy w sposób bardzo zbliżony do broni palnej. Po włożeniu magazynka należy ją przeładować, a po wystrzeleniu ostatniej kulki zamek zostanie w tylnej pozycji. Jest przy tym wiele huku, trzaskania i uśmiechu na twarzy. W przypadku GBB, ogromnym plusem względem AEPów jest także reakcja spustu, która jest natychmiastowa. Może dać to zauważalną przewagę w rozgrywkach CQB.

 

Replika GBB

 

 

Jeśli jednak zdecydujemy się na gazowy pistolet bez blow-backu, to spust będzie cięższy i bardziej męczący przy szybkim strzelaniu niż w replice elektrycznej.

 

Porównanie pistoletów gazowych oraz AEP – magazynki

 

Magazynek GBB

 

 

Pistolety gazowe zasilane są przy pomocy ciężkich, metalowych magazynków napełnianych gazem lub nabojem CO2. Ich budowa jest stosunkowo skomplikowana – posiadają zawór wlotowy i wylotowy, wiele uszczelek wewnątrz i na zewnątrz oraz szczęki będące osobnym elementem. Jak można sobie wyobrazić – w przypadku upuszczenia takiego magazynka może dojść do awarii takich jak rozszczelnienie, czy też pęknięcie szczęk, co w przypadku bardziej egzotycznej konstrukcji może się skończyć zakupem nowego magazynka.

 

Konserwacja repliki GBB

 

W przypadku AEPów sprawa ma się nieco inaczej. Najczęściej są to one krótkie i „patykowate”, przez co są kłopotliwe w rozmieszczeniu w ładownicach. Ich używanie także jest znacznie mniej intuicyjne i wymaga przyzwyczajenia – trzeba trafić znacznie mniejszym przedmiotem, do malutkiego gniazda, co jest kłopotliwe szczególnie w ferworze walki kiedy wskoczy nam adrenalina.

 

Porównanie pistoletów na gaz oraz airsoft electric pistol – koszty użytkowania

Pistolety gazowe wymagają:

Dodatkowo, aby sensownie używać broni bocznej przydałoby się mieć co najmniej drugi zapasowy magazynek, a nawet i więcej. Są one stosunkowo drogie w porównaniu do magazynków replik elektrycznych.

W przypadku AEP – kupujesz pistolet i komplet magazynków. Obliczanie kosztów prądu sobie odpuśćmy.

 

Porównanie pistoletów na gaz i AEP – konserwacja

 

Magazynki AEP

 

 

O replikę gazową trzeba dbać – inaczej zawiedzie nas w najmniej odpowiednim momencie. Regularne czyszczenie i smarowanie wszelkich elementów jest na pewno bardziej zajmujące niż wyczyszczenie lufy w AEPie.

 

Porównanie pistoletów ASG na gaz i AEP – prędkość wylotowa

Tutaj znowu na prowadzenie wychodzą pistolety gazowe. Ich prędkość wylotowa najczęściej plasuje się w przedziale 280-350 fps, gdzie AEPy co najwyżej sięgają wartości 200 fps. Zdarzają się przypadki, kiedy 200 fps to za mało, by przeciwnik poczuł trafienie w grubszym ubraniu czy też oporządzeniu. Obniża to też zasięg repliki, jej penetrację zarośli, a także generuje tzw. „efekt matrixa” – kulek jest po prostu łatwo uniknąć.

 

Czynniki zewnętrzne

Moim zdaniem dopiero tutaj AEPy pokazują pazur. Czy to deszcz, czy to śnieg, czy to brud i piach, czy to gorąco czy zimno – replika będzie strzelać i prosić o dodatkowe magazynki.

O replikach gazowych nie da się tego powiedzieć – są one niesamowicie wrażliwe. Zimą wychłodzone magazynki mają drastycznie zmniejszoną efektywność, a także pojawia się tzw. syfon. niefortunne zabrudzenie pistoletu GBB może go unieruchomić – tarcie elementów ruchomych będzie większe i po prostu gaz tego nie uciągnie. Nieco lepiej sprawa się prezentuje przy replikach NBB, jednak wciąż nie jest to poziom niezawodności prezentowany przez AEP.

Porównanie pistoletów na gaz i AEP – powszechność

Czynnik powszechności decyduje o tym, jak duża jest różnorodność dostępnych modeli na rynku, a także jak wiele i jak łatwo dostępnych jest wiele części zamiennych. W przypadku replik gazowych, świetnie rozpowszechnionych jest co najmniej kilka konstrukcji. Niestety AEPów na rynku za dużo nie ma – nasz wybór praktycznie ogranicza się jedynie do produktów Tokyo Marui, CYMA, WELL i JG.

Pistolet na gaz czy AEP – co więc wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Dla jednych najważniejsza będzie sprawność repliki w każdych warunkach. Dla drugich zaś – lans faktor ruchomego zamka i obsługę zbliżoną do broni palnej. A może by tak pójść na kompromis… i kupić obie? Dajcie znać ku jakiej opcji się skłaniacie!

1 Komentarz

  1. Dariusz Fan LEGO Piotrowski pisze:

    Skoro „duże” gazówki są tak drogie i problematyczne, wolę mieć boczniaka gaziaka i mieć trochę funa.

Facebook