W poprzednim swoim wpisie starałem się przytoczyć Wam zalety airsoftu, które mogą być przydatne w dyskusji z osobami wyśmiewającymi airsoft. Smutną prawdą jest jednak fakt, że wiele infantylizacji naszego środowiska nie wzięło się znikąd. Silniejsze, negatywne zachowania zostały szybko wychwycone przez osoby z zewnątrz (a nawet i nas samych) i przeobrażone w wiele stereotypów, które nas piętnują poza środowiskiem, w szczególności wśród internetowych „hejterów” szukających grupy społecznej do zaatakowania. Dzisiaj wyciągniemy trochę brudów. Zastanowimy się nad tym co trapi nasze środowisko oraz jakie problemy asg są najczęściej spotykane.

Problemy asg? Rozwiążą je znawcy wszystkiego.

 

Jakieś problemy asg- nie ma sprawy jestem z internetu

Źródło

 

Jeśli odwiedzacie przeróżne fora i facebookowe fanpage o tematyce militarnej, to na bank zauważyliście ogromną plagę airsoftoców typu „chairborne commando”. Rozwiążą wszystkie twoje airsoftowe problemy. Znają się dosłownie na wszystkim, a w szczególności na taktyce i broni palnej. AR15 vs AK, .45 ACP vs 9mm Luger? Zgadnijcie kto głównie bierze udział w tych pieniących się dyskusjach. Kamizelki balistyczne? Na tym też znamy się lepiej od zawodowców. Jednak bycie samozwańczym ekspertem nie jest jeszcze aż tak złe, jak po prostu chamskie narzucanie innym „najmojszej” racji, któremu nierzadko towarzyszą personalne wycieczki wobec innych użytkowników.

 

Kreujemy się na prawdziwych komandosów i żołnierzy

 

patch chairborn ranger- problemy asg

Źródło

 

Po czym poznać airsoftowca? Po jego zdjęciach na facebooku. Ja i mój mundur. Mój mundur i ja. Ja i moja replika… można tak cały dzień. Często ze zdjęciami karabinów na kulki przeplatają się wszelkie obrazki o tym, jak to prawdziwy mężczyzna powinien posługiwać się bronią, o braterstwie wśród żołnierzy i gotowości do walki za ojczyznę… bo jest się wyszkolonym lepiej niż niejeden wojak! Temat nieco bardziej rozwinąłem w innym wpisie: „W imieniu Polski Podziemnej skazuję Cię na… plastikową kulkę w czoło!” (tekst już niedługo na blogu), gdzie pojawiła się także postać Kapitana Patrioty.

 

Nadmiernie przejmujemy się wyglądem naszego oporządzenia i replik

 

Jestem zbyt poważnym operatorem byś widział moją twarz- problemy asg

Źródło

 

Czy te kamuflaże można ze sobą łączyć? Czy mogę biegać z tym karabinkiem i używać munduru tego kraju? Który kolimator bardziej pasuje do mojej repliki? Odpowiedzi na wszystkie twoje pytania i problemy o asg znajdziesz… na forach i grupach dyskusyjnych airsoftowców. Od niedawna fotograf jest praktycznie nieodłącznym elementem każdej strzelanki – dzięki temu modni komandosi mogą pozować na swoim naturalnym wybiegu do fotek „z zaskoczenia”. Fotki oczywiście zaraz po premierze zostają udostępniane w mediach społecznościowych, a tam rozpoczynają się przepychanki słowne na temat tego jak ktoś może używać repliki Beryla biegając w flecktarnie, albo kapitalistycznej emki, mając na sobie rosyjską meduzę.

 

Traktujemy wszystko na poważnie

 

Airsoft to poważna sprawa- problemy asg!

Źródło

 

Jak głosi nazwa jednego z popularnych fanpage na facebooku: „Airsoft to ciężki kawał bułki z chlebem”. To zabawne stwierdzenie nie wzięło się znikąd – dla niektórych ASG to naprawdę poważna sprawa. Na polu walki nietrudno wpaść na tzw. Krzykacza, którego świetnie opisał redakcyjny kolega Złowrogi Knur. Niektórzy zbyt serio biorą „zabawę w wojsko” i wymagają faktycznie ślepej dyscypliny wśród swoich podwładnych, a także pełnej powagi na polu walki. W końcu jesteśmy poważnymi operatorami i poważnie operujemy i jesteśmy poważni.

 

Niestety, o ile większość z punktów została opisana z domieszką sarkazmu, to opisy dosyć dobrze pokrywają się z realiami tego, co na co dzień możemy zauważyć na forach, czy też podczas samych rozgrywek. Warto być świadomym takich słabości i starać się nad nimi pracować – szczególnie, jeśli w którymś z punktów zobaczyliśmy swoje lustrzane odbicie. Airsoft dynamicznie się rozrasta i warto zadbać o jego jak najlepsze postrzeganie w publice. Znacie jeszcze jakieś bolączki naszego środowiska, które są nam wytykane? Podzielcie się w komentarzach!

2 Komentarze

 1. Włóczykij pisze:

  Świetnie napisane! Bawiłem się w Airsoft kilka lat temu, później jakoś mi to przeszło. Nie mogłem się odnaleźć w środowisku. Teraz ponownie kupuję oporządzenie i chcę zacząć przygodę. W każdym razie z zażenowaniem obserwuję zawsze, na wszelakich piknikach i wydarzeniach o tematyce militarnej, gdzie bywają różne grupki Airsoftowców, jak również prawdziwi żołnierze… To jest po prostu tragedia jak bardzo te dzieci, mimo, że są w różnym wieku… są „ważni”, jak się zachowują, z jaką nonszalancją obsługują repliki. To jest tak słabe, tak smutne i wręcz śmieszne, że się rzygać chce. Żołnierze po prostu sobie stoją na swoich stoiskach, rozmawiają, uśmiechają się, a te bandy cwaniaczków zdają się być większymi specami od zawodowców. Szkoda słów

 2. Szarik pisze:

  Czytam i wracam do wspomnień.
  Grupa ASG jak to teraz nazywają tworzona z ekipy zajawkowiczow z całej Warszawy i okolic.
  Rok 95 do 98 i piękne młócki w lasach WAT oraz bazy OPL w Podkowie Leśnej. Każdy leciał na US Army model 65. Mieliśmy Specnaz i Brytyjczyków. Nie było lansu tylko zabawa. Szkoda że takie zajawki także zostały zgniecione przez chęć istnienia w sieci i wszechobecnego eksibicjonizmu internetowego.
  Pozdrawiam i życzę zabawy w świecie gier pod scenariusze wydarzeń z prawdziwego pola walki.
  82 AA i 101 Powietrzno desantowa

Facebook