Od jakiegoś czasu, na rynku, obecny jest nowy gracz w dziedzinie produkcji rękawic taktycznych. Mimo konieczności konkurowania z takimi gigantami jak Mechanix, Wiley-X, P1G oraz innymi, marka IronClad szybko znalazła dla siebie niszę i zdobyła swoją popularność w środowisku strzeleckim oraz airsoftowym. Jedną z podstaw sukcesu, było dostarczenie klientom kilku niecodziennych rozwiązań i udogodnień oraz całkiem rozsądne ceny produktów. Czy ich popularność to kwestia szału na punkcie nowości, czy po prostu dobrego produktu? Sprawdźmy to!

Rękawice Iron Clad recenzja

Opakowanie

Kupujemy rękawiczki do ASG, a nie edycję kolekcjonerską colta 1911, więc nie ma co się spodziewać wyściełanej walizki z ozdobnym grawerem. Jest za to woreczek strunowy (który przyda się do czegokolwiek w przyszłości – na jakieś części, mapę do gry… mnie takie fanty zawsze cieszą :D), a w nim para rękawic przypięta do tekturki z grafiką producenta i nazwą modelu. Jest poprawnie. Jedyne do czego mogę się przyczepić, to sposób pakowania – zamiast zastosować szeroką, łatwą do przecięcia pętelkę, rękawice są spięte z metką tak ciasno, że podczas uwalniania ich przy pomocy noża trzeba uważać, by na starcie nie uszkodzić nowo nabytego ekwipunku.

 

Materiały 

zbliżenie na rękawice Iron Clad w kolorze coyote

Rękawice taktyczne EXO zostały wykonane z materiałów sztucznych, takich jak: neopren, spandex, sztuczna skóra oraz… silikon!

Neopren i Spandex zastosowano głównie na zewnętrznej części rękawic. Dzięki temu, są one przyjemne w dotyku, a także dopasowują się do dłoni użytkownika.

wewnętrzna strona rękawic IRONCLAD Tactical operator EXO

Wewnętrzną część rękawic wykonano ze skóry syntetycznej, przypominająca swoją fakturą tę, która jest stosowana w znanych produktach firmy Mechanix. Żeby było ciekawiej, została ona pokryta licznymi krzyżykami z silikonu, które tworzą, całkiem przyjemny dla oka, wzór, taki trochę taktyczny nawet. Jest to opatentowana przez IronClad technologia, zwana DiamondClad.

tekstura wewnętrznej strony rękawic Ironclad

Przy kciuku znajdziemy jeszcze inny materiał – frotkę.

materiały oraz wykonanie rękawic Ironclad - kciuk materiały oraz wykonanie palców w rękawicach Ironclad

Oczywiście nie zabrakło także rzepa z uchwytem wykonanym z gumy.

zapięcie w rękawicach taktycznych Ironclad rzep w rękawicach taktycznych Ironclad

Jakość wykonania

Tutaj muszę lekko (a może i nawet przesadnie, jak na tę półkę cenową) pozrzędzić.

Po wyciągnięciu rękawic z opakowania i po dokonaniu krótkich oględzin spostrzeżemy kilka odstających nici:

zapięcie i ściągacz w rękawicach Ironclad

Na wewnętrznej części nadgarstka.

zbliżenie na palce rękawic Ironclad - odstające nitki

Oraz na palcach.

zbliżenie na zewnętrzną część rękawic Tactical Operator EXO

zbliżenie na rękawice taktyczne Ironclad

zapięcie w rękawicach taktycznych Ironclad zapięcie w rękawicach taktycznych Ironclad zapięcie w rękawicach taktycznych Ironclad 2

Na plus oceniam sposób przyszycia paska z rzepem – połączony jest on nie tylko z obszyciem rękawicy, ale i z przyszytą do niego dodatkową tasiemką. Przeszyć jest wiele, więc nie powinien być to aż tak newralgiczny element rękawic, jak u konkurencyjnych producentów.

faktura palców w rękawicach taktycznych Ironclad Tactical Operator EXO

Końcówki palców uszyto dosyć szeroko, sprawiają wrażenie nadmiaru materiału.

faktura dłoni w rękawicach taktycznych Ironclad Tactical Operator EXO faktura materiału po wewnętrznej stronie rękawic taktycznych Ironclad Tactical Operator EXO

Pokrycie wewnętrznej części dłoni w technologii DiamondClad robi wrażenie. Zastosowany silikon bardzo dobrze trzyma się syntetycznej skóry. Z trudem udało mi się przy pomocy paznokcia oderwać jego kawałek, razem z niewielką ilością sztucznej skóry, na której był osadzony. Do przerwania wewnętrznej części rękawic jednak nie doszło. Prawdopodobnie nawet z czasem, kiedy silikon zacznie się ścierać w miejscach najbardziej obtartych miejscach, nasze dłonie dalej będzie osłaniał materiał. Przemyślany ficzer, który na pewno wydłuży żywotność rękawic. Szanuję

faktura materiału po wewnętrznej stronie rękawic taktycznych Ironclad Tactical Operator EXO

 

Poza wspomnianymi drobnostkami, które nie każdego będą denerwować (a na pewno nie w tej cenie), ogólną jakość wykonania oceniam pozytywnie. Materiały sprawiają wrażenie porządnych i trwałych. Całość uszyta jest równo i zachowuje wszelkie walory estetyczne.

 

Moje wrażenia z użytkowania

 dłonie w rękawicach taktycznych Ironclad na replice

Dosyć przyglądania się detalom, pora zobaczyć jak się sprawują testowane rękawice taktyczne w użyciu – w końcu do tego są uszyte.

dłonie w rękawicach taktycznych Ironclad na replice ASG

Po założeniu, IronClady świetnie dopasowują się do dłoni i dobrze jej trzymają. Zapięcie na rzep działa bardzo dobrze. Trzyma się pewnie od założenia, do ściągnięcia rękawic, a przypadkowe zahaczenie o przeszkodę nie powoduje jego rozpięcia.

mężczyzna w rękawicach taktycznych trzyma replikę airsoft

Manipulowanie replikami airsoft broni długiej przy pomocy IronCladów to czysta przyjemność. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej grubości materiałów, praca na języku spustowym zachodzi naturalnie.

mężczyzna w rękawicach taktycznych trzyma replikę airsoft

Korzystanie z manipulatorów takich jak: dźwignia przeładowania, przyciski zwalniania zamka oraz magazynka, pokrętła komory hop up – bez zastrzeżeń.

zbliżenie na rękawice taktyczne Ironclad i chwyt

Jeśli chodzi o „lepkość” chwytu rękawic – R E W E L A C J A. Regularnie owijam swoje repliki taśmą samowulkanizującą, stipplinguję rączki… a wystarczyło założyć IronClady! Pod tym względem, biją one swoją konkurencję na rynku na głowę.

Niestety silikonowe wstawki, w połączeniu z nadmiarem materiału na palcach, powoduje, że korzystanie z pistoletów GBB jest nieco uciążliwe – ze względu na słabszą niż w broni palnej sprężynę powrotną. Przykładowo, w moim M&P od Marui nie da się zrzucić zamka przy pomocy dedykowanej dźwigni, ponieważ silikonowe wstawki ocierają się o niego podczas ruchu i zatrzymują w połowie. Od biedy – wystarczy podczas przeładowań zwalniać zamek przez jego odciągnięcie.

wyposażenie taktyczne i rękawice taktyczne Ironclad

W IronCladach brakuje mi też pętelki lub taśmy do przytroczenia rękawic do oporządzenia. Owszem, jest malutka dziurka ukryta pod gumowym elementem na nadgarstku. Jednak jest ona zbyt mała, by swobodnie przeszedł przez nią karabińczyk. Jeśli jednak ktoś jest cierpliwy, to może wykonać sobie pętelki samodzielnie, z paracordu.

 

Finalny werdykt  złączone dłonie w rękawicach taktycznych Ironclad EXO Tactical Operator

Rękawice taktyczne IronClad Exo Grip to naprawdę dobry i ciekawy produkt, który może przypaść do gustu osobom chcącym wyróżnić się na strzelankach z tłumu wszelkich Mechanixów, GFC i Armored Claw . Pewność chwytu, jaką gwarantuje ten model jest zdecydowanie większa niż w konkurencyjnych rękawicach do ASG. Dzieję się to jednak kosztem kilku niedoróbek w wykonaniu. Pamiętajcie, że jest to moja, subiektywna opinia z użytkowania. Ostateczny wybór należy do Was ;).

Podobała się Wam nasza recenzja? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach. Zachęcamy Was do zapoznania się z innymi recenzjami i poradamai dotyczącymi sprzętu do ASG.

1 Komentarz

  1. Julian pisze:

    Przy dłuższym użytkowaniu wysiadają. Miałem IronClady, po kilku miesiącach syntetyczny zamsz (spód rękawicy) zaczął się siepać, potem rozwarstwiać. Po niecałym roku wyrzuciłem do garażu, gdzie chyba leżą do dziś. Wróciłem do Mechaniksów, dopóki IronClad nie zmieni materiału, nie ma o czym mówić.

Facebook