Repliki kolimatorów w airsoftcie – krótki przegląd

Repliki kolimatorów - Eotech

Repliki kolimatorów w airsoftcie – krótki przegląd najczęściej kupowanych modeli.

Kolimator to urządzenie optoelektroniczne służące do ułatwienia procesu celowania z broni palnej, wiatrówek, czy też jak w naszym przypadku – replik. Zamiast standardowo zgrywać przyrządy celownicze – muszę i szczerbinkę/przeziernik celujemy przy pomocy punktu celowniczego rzucanego na szkło naszej optyki. Najczęściej jest to kropka, zdarzają się jednak także modele z nieco bardziej rozbudowanymi znakami celowniczymi. Jak można się łatwo domyślić – takie urządzenie znacząco poprawia nasz komfort celowania oraz szybkość całego procederu. Znacznie wygodniej również celuje się obuocznie z kolimatora, niż w przypadku mechanicznych przyrządów.

 

Podział kolimatorów

Obecnie istnieją 2 typy konstrukcji takich urządzeń – otwarte oraz zamknięte. Różnią się one swoją budową oraz umieszczeniem diody rzucającej znak celowniczy.

Kolimatory otwarte

Repliki kolimatorów - otwarte

Źródło: gunfire.pl

Lekkie, ale i bardziej wrażliwe, ze względu na charakterystykę ich konstrukcji – dioda rzucająca znak na szkło znajduje na zewnątrz, przez co bardzo łatwo jest ją zabrudzić i tymczasowo utracić możliwość celowania w najmniej oczekiwanym momencie.  Jeśli chodzi natomiast o zalety, to są one stosunkowo tanie. Wracając jednak do drugiej strony medalu – większe modele „otwarte” zazwyczaj mają niewiele wspólnego z palnymi odpowiednikami, do których odwzorowania tak zaciekle dążymy, a „koszerne” małe kolimatorki w większości są w niewielkim stopniu zdatne do użytku przez ich ogromną wrażliwość oraz słaby znak celowniczy.

 

Kolimatory zamknięte

Repliki kolimatorów - zamknięte

Źródło: instagram.com/asg_gunfire/

 

Znacznie popularniejsze w środowisku, po części ze względu na ich stosunkowo dobre odzwierciedlenie odpowiedników używanych we wszelakich służbach na broni palnej. Ich konstrukcja jest również trwalsza i pozwala na większą gamę różnych modeli zasilanych odmiennymi rodzajami baterii. Ze względu na zamknięcie całego mechanizmu w środku, mniej straszne są im warunki atmosferyczne, a także brud i kurz, które nie mają jak dostać się do diody rzucającej znak celowniczy.

Bez wątpienia kolimatory są obecnie najpopularniejszą optyką stosowaną w airsofcie. Z tego względu, ich oferta jest najbardziej rozbudowana. Jest jednak kilka najczęściej spotykanych na polach walki modeli, które możecie zobaczyć poniżej.

 

Aimpointy CompM2/M4

Repliki kolimatorów - Aimpoint CompM4

Źródło: instagram.com/asg_gunfire/

Wrzucam je do jednego wora, ponieważ poza lekkimi różnicami zewnętrznymi w środku praktycznie siedzą te same bebechy. Kiedyś były niesamowicie powszechne zarówno w wojsku jak i u niedzielnych komandosów, zostały obecnie jednak częściowo wyparte przez ich nowszych konkurentów, co można łatwo zauważyć śledząc „airsoftowe rewia mody”. Polecam produkty G&P, które o dziwo nie są aż tak drogie, a w środowisku znane i są egzemplarze które przeżyły paroletnie użytkowanie na niedzielnych bojach. Ciężko mi jest określić się w przypadku „aimpointów” ze stajni Theta Optics. Miałem, testowałem, ktoś tam ze znajomych miał – działały bezawaryjnie.

 

Aimpointy Micro T1

Repliki kolimatorów - Aimpoint T1

Źródło: instagram.com/asg_gunfire/

Airsoftowy Święty Gral kolimatorów. Naprawdę. Śmiem stwierdzić, że jest to najlepszy chiński airsoftowy produkt stworzony do celowania z repliki. Przerobiłem kilka modeli od Thety, aż po G&G i w każdym przypadku byłem zadowolony. Kropkę dało się ustawić na odpowiednią jasność, regulacja się nie psuła, paralaksa trzymała się na poziomie – czego chcieć więcej do plucia plastikowymi kulkami? W szczególności polecam modele z 11-stopniową regulacją jasności, które są moim zdaniem troszkę lepsze od świecidełek z dwoma kolorami podświetlenia do wyboru.

 

Seria Eotech

Repliki kolimatorów - Eotech

Podobnie jak aimpointy, dosyć długo istnieją na rynku. Starsze modele miały nieco inny znak celowniczy, nie do końca zgodny z jego pierwowzorem oraz mocno przyciemniającą obraz szybkę. Dzisiaj jest już zdecydowanie lepiej i z kolimatorów tych (tak, airsoftowe kopie to kolimatory!) można śmiało korzystać. Trzeba uważać jednak na ich regulację, która jest bardzo delikatna – łatwo urwać gwinty podczas kalibrowania kolimatora. W niektórych pechowych egzemplarzach zdarzają się również zimne luty. W przypadku zdecydowania się na ten model optyki, podczas zakupu jak ognia unikałbym kolimatorów, które posiadają dziwne lustrzane pokrycie, którego skutkiem jest podziwianie własnego czoła podczas składania się do strzału.

 

A może by tak kolimator dedykowany dla broni palnej?

Repliki kolimatorów - Vortex

Źródło: instagram.com/asg_gunfire/

Ludzie często kupują drogie airsoftowe repliki kolimatorów, kiedy za niewiele większe, a czasem i te same pieniądze mogą kupić budżetowy produkt dedykowany do używania z bronią palną. Co to znaczy? Że będzie znacznie wytrzymalszy na warunki atmosferyczne, kropka będzie lepiej świecić, a kolimator nie rozleci się od drgań powstałych np. podczas użytkowania repliki GBB.  Tanie i dobre są między innymi produkty Delta Optical oraz PWS, które są minimalnie droższe od airsoftowych kopii Aimpointa Micro T1, a jednak swoją trwałością oraz jakością znaku celowniczego znacząco je przewyższają. Kolimatory te także są w pełni kompatybilne z wszelkimi airsoftowymi montażami etc.  Czasami za rozsądną (jak na airsoftowe warunki) kwotę można również nabyć produkty Bushnell’a, a za kwotę ekwiwalentną do repliki I klasy – kolimator Vortexa.  Wszystko zależy od tego jakie są nasze wymagania oraz oczywiście budżet.

 

Repliki kolimatorów w airsoftcie – krótki przegląd najczęściej kupowanych modeli

To byłoby na tyle z krótkiego kompendium podstawowej wiedzy o kolimatorach w airsofcie. Gama dostępnych obecnie na rynku modeli jest przeogromna i opisanie jej w pełni to temat rzeka. Jeśli interesują Was dokładniejsze opisy poszczególnych modeli – dajcie znać! Zobaczę co mogę z tym zrobić. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook