Źródło: Popular Airsoft – GunGamers

Ostatnimi czasy, szczególnie za granicą, robi się głośno na temat tzw. speedsoftu. Tematyka staje się dosyć popularna na zachodzie i sądząc po trendach jakie panują obecnie u producentów, mniej lub bardziej dobrowolnie, trafi także do nas, do Polski. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat tego z czym ten dosyć świeży odłam airsoftu się je.

Skąd się wziął speedsoft i na czym jest bazowany?

„Typowy Airsoft” kojarzy się nam głównie z mniej lub bardziej restrykcyjną symulacją działań militarnych. Repliki ASG wyglądają bardzo podobnie do modeli wykorzystywanych przez istniejące jednostki wojskowe i policyjne. Raczej stroni się od dodatków powszechnie uważanych za cywilne i sportowe, a celuje w dobór akcesoriów i wyposażenia odpowiadających działaniom czysto militarnym (a właściwie, to ich kopiom – bo przecież głównie chodzi o to, żeby wyglądało i sprawiało wrażenie prawdziwego!). Pomimo tego, że umundurowanie i oporządzenie nie do końca są ze sobą zgrane pod kątem danej jednostki, to jednak airsoftowiec przypomina żołnierza. Właśnie to stanowi główny powód do dumy dla airsoftowców. Większy realizm niż w najpopularniejszych rozgrywkach paintballowych (tu oczywiście generalizuję – istnieją paintballowe milsimy).

Prawdopodobnie, właśnie od „farbiarzy” wziął się u nas Speedsoft. Stanowi on odpowiednik ichniejszego Speedballa, czyli krótkich, często komercyjnych lub odbywających się w ramach zawodów, rozgrywek. Co ważne speedsoft nie skupia się na realizmie, a jedynie na dynamice akcji, rywalizacji i sportowym charakterze.

Czym się charakteryzuje Speedsoft?

Analogicznie do Speedballu – liczy się dynamika i sportowy charakter rozgrywki. Kompletnie nieważne są aspekty militarno-wizualne, więc do oporządzenia trafia praktycznie co nam się żywnie podoba.

Źródło: Popular Airsoft – Gun Gamers

Oporządzenie

Jeśli chodzi o umundurowanie lub odzież militarną to często nie występuje ono w popularnej w „naszym” airsofcie formie w postaci kamuflażu, wojskowego/trekkingowego obuwia, boonie, czapki czy hełmu do ASG. Na ich miejsce wchodzą cywilne, często luźniejsze ubrania, a nawet sportowe bluzy wzorowane na tych do Speedballa.

Odeminna jest również kwestia niezbędnego oporządzenia. U speedsoftowca nie zastaniemy ciężkich plate carrierów i obładowanych chest rigów lub pasoszelek, dopełnionych dodatkowo plecakiem z dodatkowymi akcesoriami. Wręcz przeciwnie, w duchu speedsoftu zapisana jest maksymalna lekkość oporządzenia. Najcięższym oporządzeniem, jakie zobaczymy na graczu będzie płaski micro chest rig.

Replika

Główna replika Speedsoftowca już na pierwszy rzut oka wygląda na sportowy model rodem z rozgrywek AIPSC (więcej o tych rozgrywkach znajdziecie tutaj). Jest ultralekka, kolorowa i posiada liczne ażurowe elementy korpusu. W środku, najczęściej, znajduje się konwersja HPA lub modyfikacja DSG. Oba rozwiążania pełnią tę samą funkcję – mają dawać maksymalną szybkostrzelność oracz możliwie krótki czas reakcji na naciśnięcie języka spustowego.

Maska

W przeciwieństwie do standardowych masek typu stalker, do ochrony twarzy w Speedsofcie stosuje się „modne” dedykowane maski ze sporymi, lustrzanymi wizjerami. Sa one podobne do tych stosowanych w paintballu i speedballu.

Źródło: Popular Airsoft – USAirsoft

Czy gryzie się to z airsoftem?

I tak i nie. Nasze dwa światy zderzają się najczęściej podczas otwartych, komercyjnych rozgrywek, gdzie często padają zarzuty, że Speedsoftowcy psują zabawę graczom, którzy chcą nieco bardziej klimatycznie wyposażonych przeciwników. Poza tym, zazwyczaj jedni unikają dedykowanych rozgrywek dla drugich i oba światki są szczęśliwe w swoim kręgu ;).

Komentarze są wyłączone.

Facebook