Wyposażenie na ASG – rzeczy, które warto zabrać na strzelankę

EDC Shoulder Bag Primal Gear - komora główna

Są pewne elementy wyposażenia na ASG, które zdają się być tak oczywiste, że nikt nie zwraca na nie uwagi. Do czego to prowadzi? Jak się można łatwo domyślić – do zapominania o nich aż do momentu, kiedy ich obecność okazuje się kluczowa… a wtedy jest już za późno. Poratować mogą jedynie mniej lekkomyślni koledzy, którzy zawsze są przygotowani na różnego rodzaju trudne sytuacje. Ewentualnie szczęścia można szukać też w aucie na parkingu… który jest kilometr lub więcej od miejsca rozgrywki. Sorry chłopaki, muszę się przejść!

 

Szybkoładowarka

szybkoładowarka

Jest to chyba najbardziej oczywiste, poza okularami i repliką, akcesorium, które powinno znaleźć się w naszym podstawowym wyposażeniu na ASG przyjdzie nam namiętnie używać w airsofcie. Tak, ludzie wciąż o nim zapominają, a wszystko najczęściej przypomina się w ferworze walki, kiedy dobywając kulki z plecaka by się szybko doładować i kontynuować rozpaczliwą obronę punktu. Wtedy okazuje się że nie ma czym. Zaczyna się przetrzepywanie ładownic, plecaka, kieszeni, wołanie kolegów, czasem i Boga, a wystarczyło zainwestować kilka złotych w zapasową sztukę do permanentnego przenoszenia w ekwipunku. Więcej informacji o szybkoładowarkach znajdziecie tutaj.

 

Kulki

madbull bbs

Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie ma przy sobie najmniejszego zapasu kulek. Póki nosi ze sobą 20 załadowanych mid-capów, nie rodzi to jakiegokolwiek problemu. Gorzej jednak gdy mamy do czynienia z osobą, która uznała że 3 low-capy wystarczą jej na 4-godzinną niedzielną strzelankę typu dynamiczne atak-obrona. Na szczęście w naszym hobby panuje bardzo koleżeńska atmosfera i zawsze ktoś symboliczną „strzykawkę” lub dwie odsypie człowiekowi w potrzebie, jednak lepiej zawsze upewnić się, że mamy przy sobie garść swojej wybranej amunicji (szczególnie jeśli chodzi o wagę i markę). Wielu ludzi świadomie nie targa ze sobą kulek, ponieważ uważa, że poprzez radosne grzechotanie zdradzają one jego pozycje podczas przemieszczania się po terenie. Nic bardziej mylnego. Wystarczy korzystać z opakowań strunowych, które po skompresowaniu i zabezpieczeniu gumką/taśmą klejącą nie wydają z siebie żadnych podejrzanych dźwięków

 

Zestaw naprawczy

multitool

Prawa Murphy’ego są bezlitosne, bez wyjątków. Jeśli coś ze sprzętu ma się nam zepsuć, to na pewno stanie się to w czasie strzelanki. O ile w najbardziej fatalnych przypadkach zbyt dużego pola do manewru poza wymanewrowaniem się z rozgrywki nie będziemy mieli (chyba, że mamy ze sobą replikę zapasową!), to bardzo często problem stanowi drobna usterka, którą da się naprawić w polu przy pomocy najprostszych narzędzi. Do przydatnych narzędzi, które warto dodać do naszego wyposażenia na ASG, należą:

 

Komplet małych śrubokrętów oraz kluczyków imbusowych do naszej repliki/dobry multitool  – można dzięki nim dokręcić poluzowane części, czy też pozbyć się chwytu pistoletowego i nałożyć z powrotem konektor na silnik, kiedy magicznie replika przestała  strzelać.

 

Zapasowy bezpiecznik – o ile nasza replika korzysta z bezpiecznika, to warto nosić przy sobie zawsze co najmniej jeden zapasowy. Praktycznie w ogóle nie zajmuje miejsca, a w przypadku awarii pozwoli szybko powrócić do gry.

 

Opaski zaciskowe i taśma klejąca – jeśli coś się rusza, a nie powinno, to w dużej ilości przypadków problem załatwimy przy pomocy opasek zaciskowych lub taśmy klejącej. Z kolei w innych przypadkach pozwolą one na awaryjne umocowanie na kolbie zapasowej baterii, czy też np. latarki do repliki. Jak się oczywiście domyślacie – do replik AK pasuje tylko i wyłącznie niebieska taśma ;).

 

 

Ścierka do okularów z mikrofibry

szmatka do okularów

Mogę się założyć, że zdecydowana większość airsoftowców przeciera swoje zaparowane okulary/gogle przy pomocy czerwonej szmaty, chusteczek, munduru, czy też brudnych palców w rękawicach. Jak niekorzystnie wpływa to na powłokę naniesioną na szkła, chyba nie muszę nikomu tłumaczyć. Warto w kieszeni lub taktycznej nerce nosić ze sobą zawsze delikatną ściereczkę z mikrofibry.

 

Zapasowe baterie

baterie

W dobie obwieszania repliki i siebie licznymi akcesoriami elektronicznymi, warto zadbać również o ich źródło zasilania. Kolimator, latarka, GPS – to wszystko może nam „paść” w najmniej oczekiwanym momencie i w większym lub większym stopniu uprzykrzyć życie. Dodatkowy komplet baterii do każdego z urządzeń to airsoftowy „must have”.

 

Nóż

noże

Jest to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi roboczych, jakie wyszło spod ręki człowieka. W airsofcie przyda się do przycinania sznurków, taśmy, ostrzenia patyków, zbierania drewno na ognisko, czy też podczas budowania bazy na milsimach.

 

Apteczka

apteczki

Airsoft jest sportem, z którym wiąże się dosyć wysokie ryzyko kontuzji. Nie tylko tych związanych z uderzeniem kulki w ciało, ale także tych spowodowanych trudnym terenem, na którym prowadzone są działania. Wszystko w dodatku dzieje się najczęściej na odludziu, gdzie przed ruszeniem po wykwalifikowaną pomoc trzeba siebie lub też kolegę odpowiednio „połatać”. W takich sytuacjach podstawowy zestaw pierwszej pomocy zdecydowanie może uratować skórę.

 

 

Woda i przekąska

wyposażenie na ASG - system hydracyjny

Gracze ASG często nie doceniają tego, jak bardzo potrzebna jest im woda, nawet podczas krótkich, 3-4 godzinnych rozgrywek. Przy wzmożonym wysiłku i kilogramach ekwipunku noszonych na plecach wcale nie tak trudno o odwodnienie. Stąd też warto mieć przy sobie zawsze minimum litr wody (oczywiście w zależności od warunków pogodowych warto mieć więcej). Dla wygody warto przemyśleć jakieś ciekawe systemy hydracyjne. Przydatne też mogą się okazać drobne przekąski – batony, orzechy, kabanosy, które pozwolą na szybkie uzupełnienie energii podczas przerwy na respa, a także podniesienie morale.

Komentarze są wyłączone.

Facebook