Jakie są zalety ASG? Jak przekonać rodziców do naszego hobby?

zalety airsoftu

ASG o ile jest świetną zabawą dla pasjonatów, może wydawać się osobom niewtajemniczonym co najmniej charakterystyczną aktywnością. Zapewne wielu z Was słyszało pobłażliwe skracanie opisu ASG do „biegania po lesie i strzelania plastikowymi kulkami do kolegów, udając żołnierzy”, które jest powielane zarówno jako nasz środowiskowy inside joke, jak i ludzi spoza niego, którzy zgodnie z prawami obecnego internetu szukają zaczepki wobec ludzi, którzy się czymś zajmują z pasją.

 

„Airsoft to biegania po lesie i strzelania plastikowymi kulkami do kolegów, udając żołnierzy”

Adwersarz Airsoftu

 

Z racji na to warto umieć na takie ataki odpowiedzieć i po prostu znać jasne strony naszego hobby, a jeśli jeszcze nie bawisz się w airsoft, ale jesteś młody i na przykład próbujesz przekonać rodziców – dodatkowe argumenty z pewnością się przydadzą.

No to zaczynajmy!

 

Najważniejsza zaleta ASG – nacisk na aspekty bezpieczeństwa

Airsoft jest zdecydowanie sportem kontaktowym i niesie ze sobą podwyższone ryzyko wszelkich uszkodzeń ciała. Z racji na to, my – airsoftowcy jesteśmy ześwirowani na punkcie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Zapewne przekonał się o tym każdy, kto chociaż przez moment pomyślał o ściągnięciu okularów w trakcie rozgrywki, czy też próbował strzelać załadowaną repliką na parkingu, gdzie nie wszyscy mieli założone okulary.

 

zalety asg - bezpieczeństwo

 

W takich przypadkach reakcja kolegów jest natychmiastowa – każdy dba o bezpieczeństwo zarówno swoje jak i pozostałych, a wszelkie odstępstwa są błyskawicznie niwelowane. Zdecydowana większość graczy nosi także ze sobą apteczkę pierwszej pomocy oraz zna tajniki co najmniej podstawowego posługiwania się nią.

 

Zdolności manualne

Kto nigdy nie grzebał w swojej replice, niech pierwszy rzuci kamieniem… czy coś w ten deseń. Niewątpliwą zaletą asg jest nauka pewnych zdolności manualnych związanych z mniej lub bardziej obszernym, samodzielnym serwisowaniem swoich replik. Przekonał się o tym już praktycznie każdy, kto kiedykolwiek próbował dopasować do repliki firmy A, części producenta B i akcesoria taktyczne firmy C. Bez pilnika/młotka/spawarki/wiertarki/innego nieużywanego wcześniej narzędzia się nie obędzie.

 

zalety asg - zdolności manualne

Źródło: Airsoft Tragedies

 

Prędzej czy później opanuje się także podstawy lutowania, by samodzielnie wymieniać wtyczki Tamiya na t-connect/deans w każdej kolejnej nowej replice i akumulatorze, by oszczędzić czas i pieniądze na dojazdach i serwisie. Warto wspomnieć także o kilku umiejętnościach „survivalowych” takich jak budowanie obozu, rozpalanie i podtrzymywanie ogniska podczas dłuższych manewrów.

 

Nawyki

Jak tylko zaczęto publikować pierwsze pozowane zdjęcia w mediach społecznościowych, tak szybko rozpoczęła się dramatyczna walka z niesławnym palcem na spuście. Reakcja środowiska za każdym razem na jego widok jest tak silna, że praktycznie każdy na start nabywa podstawowy nawyk obsługi wszystkiego co wypluwa z siebie bardziej lub mniej szkodliwą amunicję – trzymania palca poza spustem.

 

zalety asg - nawyki

 

Poza tym, przy zachowaniu uwagi i manewrowania repliką zgodnie ze sztuką, czyli zgodnie z zasadami posługiwania się bronią palną, można nabyć kilka cennych nawyków, które mogą się przydać podczas przyszłej wizyty na strzelnicy: trzymanie broni, składanie się do strzału, oparcie kolby o dołek strzelecki etc.

 

Wiedza

Z racji, że działamy zazwyczaj na replikach konkretnej, prawdziwej broni oraz używamy oryginalnego lub kopii sprzętu używanego aktualnie przez wojsko, to mniej lub bardziej świadomie nabieramy coraz to większą wiedzę na temat palnych odpowiedników oraz sprzętu.

 

Ludzie

Środowisko tworzą pasjonaci, którzy mają swoje własne życie – studia, pracę, rodzinę. Ich odskocznią co-weekendowy wypad w teren, gdzie ze swoimi dobrymi znajomymi może porozmawiać o sprzęcie, innych zainteresowaniach, a nawet i życiu codziennym.

 

zalety asg - ludzie

 

 

 

Podejście do „świeżaków”

Ta niewątpliwa zaleta asg niestety powoli upada, jednak wciąż jest obecny w większości środowisk. Chcesz zacząć airsoft? Wystarczy tylko napisać na forum WMASG i znajdzie się od groma ludzi, którzy przygarną Cię na pierwsze strzelanie, pożyczą sprzęt i pomogą w zakupach sprzętu by wybrać to co najlepsze w danej cenie.

 

Kondycja

Airsoft jest sportem znacznie bardziej dynamicznym niż szachy. Bieganie w pełnym oporządzeniu z obwieszoną repliką w ręku, niesie ze sobą całkiem pozytywne skutki w poziomie kondycji. Wydolność poprawia się podczas długich patrolów po nierównym terenie, a siła i szybkość podczas dynamicznych starć na małym dystansie. Aktywność ta jest świetną odskocznią od codziennej pracy biurowej, czy też oglądania filmów na kanapie. Poza obsesyjnym dbaniem o bezpieczeństwo wielu z nas uważa tę zaletę asg jako najważniejszą.

 

A Wy jakie jeszcze znacie zalety ASG? Podzielcie się z nami w komentarzach.

1 Komentarz

  1. Baron pisze:

    Ja napiszę od siebie. Przyjaciele na lata. Poznałem mój team 8 lat temu. I od tego momentu jesteśmy naprawdę zgraną ekipą mimo upływu lat zawsze możemy polegać na sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook