Zawieszenia taktyczne – przegląd i porównanie

Przegląd zawieszeń taktycznych

Zawieszenia taktycznie to jedne z najmniej docenianych elementów naszego wyposażenia. Ma ono ogromny wpływ na nasze działanie zarówno podczas intensywnej akcji, jak i postojów czy patroli. Mimo to często podjęcie decyzji o zakupie jednego z typów zawieszenia (a jest ich na rynku od groma) jest lekceważone i spłycane do wyboru najładniejszego i najtańszego. Musi po prostu dobrze wyglądać na fotkach ze strzelanki.

Z tego artykułu dowiecie się jakie rodzaje zawieszeń są obecnie dostępne na rynku, czym się różnią, jakie są plusy i minusy każdego rozwiązania oraz na co zwracać szczególną uwagę. Kierując się różnymi czynnikami dotyczącym zarówno stricte samej repliki, którą nosimy jak i sposobu czy też długości naszych działań w terenie, oraz samego rodzaju terenu.

Z jakimi rodzajami zawieszeń mamy do czynienia? Wyróżniamy trzy podstawowe typy:

zawieszeniaŹródło:huntingguncase.com

Zawieszenia jednopunktowe

Zawieszenia jednopunktowe należą do najprostszych w budowie, są obecnie bardzo popularne wśród służb policyjnych oraz wielu jednostek prowadzących działania typu MOUT oraz CQB. Jest to zwykła pętla którą przekładamy przez głowę oraz jedno ramię, zaczepiając koniec naszego zawieszenia na końcu kolby lub też na jej początku, przy chwycie pistoletowym. Niewątpliwą zaletą tego zawieszenia jest możliwość szybkiego przejścia z jednego ramienia na drugie podczas celowania, co gwarantuje dużą elastyczność i szybką reakcję w walkach na bliskich dystansach, zachowując przy tym niewielką odsłoniętą sylwetkę strzelca. Bardzo łatwo można również przejść z broni długiej na krótką, co przy odpowiednim treningu jest wykonalne w krótszym czasie niż przeładowanie lub usunięcie zacięcia w broni głównej.

Na pewno znaczącym minusem jest fakt, że broń/replika zaczepiona jest na nim tylko w jednym punkcie. W przypadku opuszczenia jej, nasza jednostka broni kolokwialnie mówiąc – „dynda” nam na wszystkie strony i obija się od ciała, co może być co najmniej niewygodne. Używając tego typu zawieszenia należy pamiętać, że nasza jednostka broni nie może być zbyt ciężka. Noszenie broni wsparcia na tego typu zawieszeniu będzie ogromnym strzałem w stopę. Najlepiej sprawdza się to w pistoletach maszynowych oraz lżejszych karabinkach szturmowych.

Kolejnym ważnym czynnikiem do wzięcia pod uwagę jest nasz czas trwania działań. Jednopunktowe zawieszenie nie jest przeznaczone do długich marszy, patrolów, czy też dłuższych działań w terenie leśnym. Wraz z czasem replika będzie nam coraz bardziej ciążyć, męcząc albo naszą rękę podtrzymującą albo wrzynając się w szyję/dociążając jeszcze mocniej nasze opierające się o plecy oporządzenie.

Źródło:gunstacos.com

Zawieszenia dwupunktowe

Klasyk klasyków. Przykład – uniwersalne i ponadczasowe zawieszenie znane z rodziny AK. Jak sama nazwa wskazuje – opiera się ono na dwóch punktach, zazwyczaj na skrajnych końcach naszego karabinka. W przypadku nieregulowanych modeli (czyli wspomniany już wcześniej kałachowy klasyk) zawieszenie nosi się przełożone przez jedno ramię podczas postoju, czy też marszu. Podczas operowania jednostką broni – ściągamy nasze zawieszenie, aby mieć pełną manewrowość. Z tego względu – w budynkach jego obecność będzie bardziej uprzykrzająca życie, niż jego brak.

Sprawa ma się zdecydowanie lepiej w nowszych, popularnych ostatnio modelach dwupunktowych zawieszeń taktycznych. Posiadają one szybki sposób regulacji, dzięki specjalnej taśmie z pętelką. Jednym szybkim ruchem można karabin „przycisnąć” do ciała podczas pokonywania przeszkód, postoju, patrolu, czy też przejścia na broń krótką (oczywiście nie tak dynamicznie jak przy zawieszeniu jednopunktowym). Podczas wymiany ognia – wystarczy złapać tasiemkę i pociągnąć w drugą stronę, luzując mocno zawieszenie i zezwalając dzięki temu nawet na bezproblemowe prowadzenie ognia naprzemiennie z dwóch ramion.

W kwestii noszonej broni – zawieszenia dwupunktowe są bardzo uniwersalne i nadają się praktycznie dla każdej jednostki – zarówno lekkiego pistoletu maszynowego, jak i karabinu maszynowego (przy zastosowaniu szerokich taśm oraz comfortpadów). Co do terenu – najlepiej spisuje się w działaniach na mieszanym terenie, oraz stricte leśnym. Czas działań na tym zawieszeniu jest raczej dowolny, chociaż dla typowych krótkich działań pozostałbym przy zawieszeniu jednopunktowym – zawsze można awaryjnie obydwa końce zahaczyć w jednym miejscu i voila – mamy jednopunkta 😉

Źródło:gggaz.com

Zawieszenia trzypunktowe

Zawieszenie trzypunktowe to konstrukcja bardzo zbliżona do zawieszenia dwupunktowego, z tą różnicą, że trzecim punktem zaczepienia jest samo ciało strzelca. Ze względu na ilość punktów zaczepienia gwarantuje on stabilność broni na ramieniu strzelca. Zdecydowanym minusem jest poziom skomplikowania tego rozwiązania – dodatkowa taśma może bardzo często haczyć o elementy oporządzenia jak np. ładownice na plate carrierze, co może w decydującym momencie kompletnie pokrzyżować nasze plany.

W przypadku rodziny AR i leworęczności, w przypadku broni palnej niemożliwe, a przynajmniej niewygodne będzie używanie tego typu zawieszenia ze względu na umieszczenie otworu wylotowego łusek. Teoretycznie rozwiązanie to jest uniwersalne, jednak osobiście ze względu na dużą komplikację użytkowania nie polecałbym go – obecne nowoczesne zawieszenia dwupunktowe gwarantują większą wygodę i możliwości zastosowania.

A jakiego typu zawieszenia taktycznego Wy najchętniej używacie?

1 Komentarz

  1. Scharf pisze:

    3 punkt 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook