wikipedia tadalafil compresse €36.100

Czarnobyl raz jeszcze

Po mojej wyprawie do Czarnobylskiej Strefy nadal staram się być z tematem tego miejsca na bieżąco.
Ostatnio w mediach pojawiła się informacja, że władze Ukrainy planują otworzyć Zonę dla turystów.
Nie wiadomo do końca o co chodzi, gdyż jak wiadomo, jest ona dla turystów (chociaż to chyba nie najlepsze określenie) dostępna od co najmniej paru lat.

Może chodzić natomiast o otwarcie w sensie łatwiejszego dostępu do tego obszaru, bez konieczności załatwiania przepustek, pozwoleń itp.
Może chodzi o zwieszenie swobody poruszania się po Zonie (obecnie wysokie grzywny grożą nawet za wchodzenie na 16-piętrowe bloki w Prypeci), co jednak wydaje się mało prawdopodobne ze względu na to, że jeśli obszarowo większość terenu w strefie zamkniętej nie wykazuje wyższego promieniowania radioaktywnego, to jest całkiem dużo miejsc, gdzie można nadal otrzymać wysokie dawki.

Jeśli natomiast ułatwi się sam wjazd do Zony i rozreklamuje turystycznie to specyficzne miejsce, to jak dla mnie przyniesie to tylko negatywne efekty.
Władze Ukrainy mówią, że miałoby to być specyficzne muzeum pokazujące siłę energii atomowej. Piękne słowa, ale wpuszczenie do tego „muzeum” nieograniczonej liczby ludzi zniszczy cały klimat i moc, z jaką to miejsce oddziaływało chociażby na mnie.
Największe wrażenie zrobiło na mnie nie wielkie i zdewastowane miasto, nie potężna elektrownia atomowa, tylko ogólna pustka tego miejsca i cisza która tam jest. Brak ludzkiej ręki i postępująca ingerencja przyrody.

Poza tym Prypeć już jest mocno rozkradziona i jak pisałem w relacji z mojego wyjazdu, nie ma tam co liczyć na „mieszkania w stanie takim, jakimi pozostawiono je 20pare lat temu”. Niekontrolowany przepływ osób przez tamto miejsce po paru latach doprowadzi zapewne do tego, że zostaną tam już tylko gołe ściany. I to dosłownie gołe, bo już jakiś czas temu ktoś miał niezły pomysł i masowo wycinał i wywoził z Prypeci grzejniki.

Tymczasem chciałbym Wam pokazać trailer filmu, który ma się ukazać w 25. rocznicę wybuchu.
On także świetnie pokazuje Zonę taką, jaka jest i jaka pozostać powinna, a sam film zapowiada się wybornie.

http://www.youtube.com/watch?v=Q259ETDik5U

2 Komentarze

  1. Sil43 pisze:

    Ja filmem będę oczarowany, skoro Trailer mnie urzekł.

  2. Akurat często trailery są lepsze od samych filmów :P. Aczkolwiek w tym przypadku liczę na dobry materiał pełnometrażowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook