Do Beryla jeden krok…

Polska firma G&H zaprezentowała prototyp repliki kbk wz. 2005 „Jantar”, który w wersji palnej stanowił prototypową modyfikacje kbk wz. 96 na broń w układzie bez kolby właściwej (bull-pup). Na razie nie podano zbyt wielu szczegółów technicznych i zapewne G&H , jeśli wprowadzi swoja konstrukcje do produkcji, to tylko małoseryjnej, możliwe że jako kompletne zestawy konwersyjne (bez lufy, komory HU oraz GB i silnika). Podano natomiast, iż przeniesiono mechanicznie spust względem GB, co pozwala sądzić, iż do napędu posłuży jedna z popularnych wersji GB.

Jak możemy przeczytać na WMasg replika zbudowana została ze stali, ale o tym, iż nie jest to tylko ładnie wyglądające kawał metalu, świadczy fakt, iż zarówno bezpiecznik jak i selektor ognia są sprawne, co zawsze było marzeniem osób przerabiających swoje AK na konstrukcje o takim rozwiązaniu bezpiecznika i selektora znanym z Tantala/Beryla.

I właśnie dziwi fakt, iż nie pokuszono się o opracowanie pierwszej, profesjonalnej repliki kbk wz. 96 lub 2004, ew. Mini Beryla lub Beryla Comando, gdyż bardzo wielu fanów WP jest skazanych na samodzielne, dość czasochłonne i skomplikowane przeróbki. Można natomiast traktować projekt repliki Jantara, jako pierwszy krok, ale jakże znaczący, do opracowania airsoftowego Beryla.

Fotki i więcej info: http://www.repliki-gh.home.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook