M240 w Gunfire! Cooming soon!

Już na początku grudnia w Gunfire ma się pojawić replika, której palny odpowiednik jest obiektem wielu westchnień i nie tylko.
M240 bo o nim mowa, w końcu stanie się powszechniej dostępny i być może nie będzie posiadał wad wyrobów innych producentów. O jakich mowa? Ano na przykład o tym, że będzie można go przenosić za chwyt transportowy…

Sama replika dostępna będzie w dwóch wersjach.
Na moje oko (a niestety specem od tej rodziny KMów nie jestem) będzie to M240B i FN MAG.
Dla tych, którym niewiele to mówi, już śpieszę z wyjaśnieniami. FN MAG-58, to belgijski produkt opracowany jeszcze w latach ’50 ubiegłego wieku. Jest to karabin maszynowy zasilany NATOwskim nabojem 7,62×51.
Stał się on hitem eksportowym i licencyjnym FNa.
Różne jego odmiany używane są przez armie różnych państw, m.in. Izrael, Wielką Brytanię oraz USA.
W tej ostatniej otrzymał on wojskową sygnaturę M240 i w tej wersji jest najbardziej znany.
Pierwsza różnica, która rzuca się w oczy, jeśli chodzi o oryginał i odmianę amerykańską to osłona lufy, która zapewne miała chronić przed przypadkowym kontaktem dłoni z rozgrzaną od prowadzenia ognia lufą.
W połowie lat ’80 M240 zastąpił w Siłach Zbrojnych USA KM M60. Mimo, iż obie konstrukcje zostały opracowane w podobnym czasie, to MAG okazał się dalece bardziej niezawodny (odporny na zacięcia oraz uszkodzenia mechaniczne wynikające z pracy mechanizmu).
W obu tych kategoriach zaciął się lub zepsuł w testach po wystrzeleniu parokrotnie większej liczby amunicji niż M60E2, deklasując rywala.
M60 pozostało legendą, do dzisiaj używaną w najnowszych wersjach, głównie przez SFy, a M240 przejął funkcję głównego KMu wojsk US. używany zarówno jako broń ręczna, jak i montowana na pojazdach różnego typu.
Chociaż wygląda dość archaicznie, szczególnie w połączeniu z nowoczesnymi celownikami, a kolba u wielu osób rodzi skojarzenia z MG34 czy 42, to działa i zabija na całym świecie.

Rozpisałem się o wersji palnej, bo o replice wiadomo w sumie jeszcze tyle co nic. Pełną specyfikacje poznamy zapewne dopiero w momencie premiery. Ja osobiście chciałbym znać tylko jedną cechę- wagę  🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Facebook