TMC to wiadomego pochodzenia firma, która zajmuje się produkcją budżetowego, ale dobrej (jak na cenę) jakości wyposażenia. Z tego też powodu kamizelki i chest rigi, a także inne elementy oporządzenia z logiem trupiej czaszki są dosyć popularne w środowisku airsoftowym i nie zbierają negatywnych opinii. Nie tak dawno, do oferty producenta dołączyły także nowe, polimerowe kabury na broń krótką. Można spokojnie wydać jednogłośną opinię, że konstrukcje tego typu to nowa czerń jeśli chodzi o platformę do przenoszenia pistoletów – mało kto jeszcze szuka “szmacianek”, a skóry wybierane są przez oldschoolowców. Z racji na popularność kabur z tworzywa, można było się spodziewać, że ich tanie odpowiedniki ze wschodu bardzo szybko zaleją rynek. I tak też się stało. Przedstawiam wam kaburę uniwersalną 5X79 Compact od TMC.

 

Kabura uniwersalna 5X79 Compact widok ogólny

 

Materiały

Kabura uniwersalna 5X79 Compact - zbliżenie

 

Kabura uniwersalna TMC została wykonana z nylonu w kolorze Coyote Brown. Tworzywo te jest bardzo miękkie i giętkie, co da się wyraźnie odczuć podczas ściskania kabury palcami. Trudno doszukać się jakichkolwiek metalowych elementów, poza śrubami montażowymi oraz śrubą regulacyjną. Zatrzask na pas, a także zwalniacz blokady oraz sam mechanizm wewnętrzny zostały wykonane z czarnego tworzywa, dzięki czemu uzyskano przyjemny dla oka kontrast całości.

Konstrukcja

Kabura zostało zaprojektowana tak, aby mogła współpracować z maksymalną liczbą modeli broni krótkiej. Jak podaje producent, kompatybilność dotyczy następujących modeli:

  • seria Glock
  • seria USP
  • VP9
  • seria XDM
  • seria 1911 (w tym też modele z szyną RIS!)
  • CZ75

Kabura uniwersalna 5X79 Compact - mocowanie

 

Uniwersalność konstrukcji zawdzięczamy prostemu zabiegowi. Zamiast tradycyjnego dopasowania kształtu kabury do noszonej w niej jednostki, u spodu kabury umieszczono specjalną śrubę regulacyjną, która dociska kawałek blaszki do szkieletu pistoletu. W zależności od noszonego modelu dokręca się ją mocniej lub słabiej.

 

Kabura uniwersalna 5X79 Compact

Kabura uniwersalna 5X79 Compact - mocowanie broni

 

Sam mechanizm zatrzasku blokuje się na osłonie spustu, przez co niemożliwe jest dobycie repliki/broni bez poprzedniego zwolnienia dźwigienki ją trzymającej. Manipulator ten znajduje się na wysokości palca serdecznego. Dziwne? Z początku może się tak wydawać, w końcu większość dostępnych na rynku modeli kabur opiera się o wykorzystanie kciuka lub palca wskazującego w celu odblokowania pistoletu.

 

Kabura uniwersalna 5X79 Compact mocowanie do pasa

Kabura uniwersalna 5X79 Compact - mocowanie do pasa 2

 

Kabura uniwersalna TMC współpracuje z pasami o szerokości do 50 mm, więc znalezienie kompatybilnego pasa taktycznego nie powinno stanowić żadnego problemu.

 

Kabura uniwersalna 5X79 Compact - regulacja nachylenia

 

W niewielkim stopniu, ale jednak da się regulować kąt nachylenia kabury pod indywidualne preferencje użytkownika.

Jakość wykonania

Kabura uniwersalna 5X79 Compact jakość wykonania

 

Zacznę od tego, że mamy do czynienia z produktem chińskim, w dodatku dosyć tanim jak na tego typu konstrukcję. Jest naprawdę dobrze, bo podczas zabawy kaburą prawie nie da się tego odczuć. Ciężko jednak jest mi się wypowiedzieć co do jakości serca kabury, którym jest tworzywo, z którego została uformowana. Jest bardzo miękkie i elastyczne, więc pewnie i dosyć tanie – w tym momencie należy sobie zadać pytanie czy efekt był zamierzony dla funkcjonalności kabury (dopasowanie do różnych konstrukcji), czy też jest wynikiem oszczędzania. Porównując tworzywo do tego zastosowanego np. w kaburach IMI – różnica twardości i grubości plastiku jest znacząca.

 

Kabura uniwersalna 5X79 Compact jakość 2

Kabura uniwersalna 5X79 Compact jakość 3

Kabura uniwersalna 5X79 Compact śruby

 

Wszelkie śruby i mocowania siedzą solidnie i cała konstrukcja zachowuje stabilność. Klips łączący kaburę z pasem zatrzaskuje się pewnie i wymaga użycia odpowiedniej siły dla jego zwolnienia.

 

Kabura uniwersalna 5X79 Compact jakość wykonania śrub

 

Na krawędziach kabury można zauważyć drobne nadlewki, nie przeszkadzają one jednak w jej użytkowaniu.

Użytkowanie

Kabura uniwersalna 5X79 Compact widok ogólny 3

 

Swoją przygodę z kaburą TMC rozpocząłem od sprawdzenia jej kompatybilności z posiadanymi przeze mnie replikami pistoletów:
– R27 ARMY (1911 MEU)
– R28 Army (1911 Kimber – z szyną!)
– WE 17 (Glock 17)

Z racji na fakt posiadania kabury IMI Defense do zwykłego 1911, szukałem czegoś uniwersalnego, co pomieści moje pozostałe dwie klamki: Kimbera i Glocka.

 

Kabura uniwersalna 5X79 Compact widok z repliką

 

Ku mojej uciesze, Colt z szyną, który kompletnie nie współpracował z IMI, po odpowiednim wyregulowaniu śruby dociskającej siedzi pewnie w kaburze TMC. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że zablokowanie pistoletu w kaburze wymaga użycia nieco większej siły, niż w przypadku izraelskiego, dedykowanego produktu.

 

Teoretycznie kabura uniwersalna 5×79 Compact dedykowana jest do mniejszych Glocków – serii 19 i pochodnych innego kalibru. Moja WE17 jednak nie odmówiła współdziałania z produktem TMC – wystarczyło wedle instrukcji producenta otworzyć kaburę i nacisnąć blaszkę dociskającą pistolet. Cały proceder obejmuje odkręcenie dwóch śrubek i zajmuje dosłownie 3 minuty.

Jak już wcześniej wspomniałem – ułożenie zwalniacza blokady jest dosyć niestandardowe i może wydawać się niewygodne, dopóki się go nie wypróbuje. Tak też było u mnie, jednak mimo mojej silnej pamięci mięśniowej do wykorzystywania palca wskazującego, bardzo szybko przyzwyczaiłem się do korzystania z nowego nabytku.

Kabura trzyma repliki pewnie – niemożliwe jest zgubienie pistoletu nawet podczas najbardziej dynamicznych działań. Sam klips również bardzo solidnie zatrzaskuje się na pasie i nawet nie myśli o odłączeniu się podczas czołgania, czy innych podobnych wygibasów.

Proces chowania repliki do kabury jest bardzo płynny, jednak moment zatrzaśnięcia blokady wymaga zdecydowanego dociśnięcia pistoletu. Wymaga to pewnego przyzwyczajenia. Na szczęście jednak moment zablokowania dźwigni na osłonie spustu sygnalizowany jest wyraźnym, odczuwalnym i słyszalnym kliknięciem. Dzięki tej informacji zwrotnej nie musimy się za każdym razem martwić czy kabura “złapała pistolet”.

 

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę cenę i uniwersalność konstrukcji z fabryki TMC, kabura uniwersalna 5×79 Compact jest moim zdaniem strzałem w dziesiątkę, jeśli poszukuje się budżetowego rozwiązania do przenoszenia repliki broni krótkiej podczas airsoftowych działań. Miłym akcentem jest fakt, że nawet mając zajawkę na posiadanie kilku “rodzajów” pistoletów, nie trzeba bawić się w równoległe kolekcjonowanie kabur i ciągłe wymienianie ich przed dniem manewrów (trochę więcej o nadmiarze wyposażenia tutaj). Do pełnego szczęścia brakuje mi jedynie dostępności modelu kabury, który mieściłby jednostki z zamontowanymi latarkami.

Komentarze są wyłączone.

Facebook