Latarka Element M952V – opis i wrażenia z użytkowania

Latarka to bardzo przydatny w airsofcie fant. Pewnie każdemu z Was chociaż raz zdarzyło się korzystać z tego urządzenia podczas rozgrywek – czy to podczas dynamicznych starć w zaciemnionych pomieszczeniach, czy też podczas nocnych rozgrywek w trakcie całodobowych manewrów. Zastosowań ma ona wiele: od tych najbardziej oczywistych tj. oświetlanie drogi, przeszukiwanie pomieszczeń, sprawdzanie terenu, jak i te mniej oczywiste jak tworzenie dystrakcji lub też oślepianie przeciwnika zarówno mocną wiązką światła, jak i dezorientowanie go przy pomocy trybu stroboskopu. Ogółem – warto mieć ją przy sobie zawsze, bo nie wiadomo kiedy się przyda (przydatne również w EDC- więcej tutaj). Idealnym miejscem na nią jest nasza broń długa. Dzisiaj jednak nie skupimy się na latarkach ogółem, a na moich wrażeniach z użytkowania określonego modelu. Poznajcie Replikę latarki SureFire M952V produkcji Elementa.

 

Zestaw

Latarka Element M952V- pełny zestaw

Naszą latarkę otrzymujemy w foliowym woreczku z przyszytą tekturką z oznaczeniami producenta oraz kodem zakupionego modelu. W środku znalazły się:

  • latarka Element M952V z założonym montażem QD typu M93
  • włącznik żelowy
  • kawałek rzepa z dwustronną taśmą montażową na włącznik chwilowy

 

I to tyle, żadnych baterii, czy też instrukcji użytkowania. Tylko czy ktoś by z niej w ogóle korzystał?

 

Latarka Element M952V– wykonanie zewnętrzne

Latarka Element M952V- montaż

Latarkę wykonano z aluminium lotniczego i pokryto metodą malowania proszkowego na atrakcyjny kolor Coyote/Tan. Konstrukcja jest zwarta i nie znajdziemy w niej żadnych luzów. Wszelkie odkręcane elementy są zabezpieczone gumowymi uszczelkami, dzięki czemu nie musimy się obawiać o elektronikę w czasie deszczu, czy też w śniegu.

Latarka Element M952V wykonanie

Latarka Element M952V jakość wykonania

Podobnie jak w oryginalnej latarce, w produkcie Elementa nie zabrakło karbowanego pierścienia obrotowego z dwoma nastawami: White oraz IR. Pierścień osadzony jest bardzo stabilny, a odblokowanie go przez podniesienie wymaga użycia odpowiedniej siły. Po przekręceniu go zatrzaskuje się w nowej pozycji sygnalizując fakt wyraźnym, odczuwalnym kliknięciem.

Latarka Element M952V - podłączenie

Z tyłu latarki znajdziemy znajdziemy czarny, odkręcany panel z włącznikiem przyciskowym. Znajduje się w nim także otwór na wtyk do kabla z włącznikiem żelowym. Jest on dodatkowo zabezpieczony przy pomocy gumowej osłony.

Latarka Element M952V włącznik

Dołączony do zestawu kabel z włącznikiem chwilowym sprawia solidne, jak na chiński produkt, wrażenie. Nie jest on idealnie miękki, jednak jest dosyć elastyczny. Przycisk żelowy zamontowany jest solidnie i pracuje prawidłowo.

Latarka Element M952V przycisk

Kabel z gniazdem współpracuje wzorowo – niemożliwe jest zgubienie go, ponieważ zatrzaskuje się w nim z dużą siłą – z początku wręcz ciężko go wyciągnąć.

Latarka Element M952V wykonanie kabel i gniazdo

Latarka Element M952V montowanie

Latarka Element M952V zbliżenie montaż

Do latarki przykręcona jest płytka z montażem QD typu M93. Posiada on dwie pozycje – otwartą i zamkniętą. Przełącza się między nimi poprzez przełożenie dźwigni na jedną ze stron, po uprzednim odblokowaniu jej przy pomocy przycisku. Montaż trzyma się szyn, jednak w przypadku niektórych replik (jak np. moja SOMPOD II od E&L) może się delikatnie kołysać na boki. Samą dźwignię można dodatkowo dokręcić, by zwiększyć jej opór podczas obracania i uniemożliwić przypadkowe otwarcie – nawet po naciśnięciu przycisku.

 

Oznaczenia

oznaczenia na latarce

Pierwszą rzeczą, która nam się rzuci w oczy po wyciągnięciu latarki z opakowania są tajemnicze czarne mazy wykonane flamastrem na korpusie latarki oraz jej montażu na szyny RIS.

oznaczenia na latarce 2

Kiedy się im przyjrzymy dokładniej to zauważymy, że przebijają się przez nie podrobione oznaczenia oryginalnego produktu przeznaczonego do broni palnej. Ze względu na użycie czarnego markera, “cenzura” schodzi po zaaplikowaniu na nią odrobiny zmywacza do paznokci i przetarcia chusteczką lub wacikiem. Co ciekawe, na rynku dostępny jest też analogiczny model latarki sprzedawany pod marka Night Evolution, gdzie nie ma żadnych oznaczeń.

 

Światło i tryby świecenia

Latarka Element M952V rodzaj światła

Serce latarki stanowi chińska dioda CREE Q5 o mocy 260 lumenów, która zasilana jest dwiema bateriami CR123. Dostępne są dwa tryby świecenia – klasyczny oraz strobo. Przełącza się między nimi przy pomocy wspomnianego wcześniej pierścienia regulacyjnego. Jeśli chodzi o wiązkę światła, to jest skupiona. Nie można samodzielnie regulować stopnia rozproszenia światła.

Latarka Element M952V strumień światła Latarka Element M952V wymiana baterii Latarka Element M952V wymiana baterii 2 Latarka Element M952V wymiana baterii 3 Latarka Element M952V wymiana baterii

Wrażenia z użytkowania i podsumowanie

Latarka podczepiona do repliki

fot. SGO Perun

Mimo niewielkiej mocy latarka Element M952V doskonale sprawuje się zarówno podczas dziennych scenariuszy w budynkach, czy też podczas rozgrywek nocnych. Baterie wystarczają na dosyć długo – od zakupu latarki (co miało miejsce z pół roku temu?), nie musiałem jeszcze przy sporadycznym jej używaniu ani razu wymieniać zasilania. Osobiście brakuje mi regulacji wiązki światła oraz trybu mniejszej mocy wiązki, ponieważ nie zawsze potrzebujemy aż w pełni mocnego źródła światła, a w nocy bardzo łatwo jest odzwyczaić oko od ciemności. Spodobał mi się za to bardzo tryb strobo, który robi robotę podczas walk, a w szczególności podczas zasadzek. Tutaj jednak pojawia się kolejna niewygoda użytkowa – nie da się płynnie przełączać między trybem zwykłym, a strobo, z powodu zastosowania pierścienia przełączającego tryby. Znacznie wygodniejsze byłoby zaprogramowanie latarki do reagowania funkcją strobo na podwójne naciśnięcie przycisku żelowego. Takie funkcje znajdziemy w innych latarkach o analogicznej cenie. W tym momencie rodzi się tylko wcale nie tak oczywiste w airsofcie pytanie – czy wolimy wygląd, czy funkcjonalność produktu?

Komentarze są wyłączone.

Facebook