solubilità di cialis €33.22

Licencjonowane repliki ASG- fanaberia czy wartość dodana?

nowe vs uzywane repliki asg

Licencje w airsofcie

Czy pozyskiwanie przez firmy licencji jest potrzebne? Każdy pamięta aferę, którą wywołała firma na G, która swego czasu postanowiła bardzo mocno zadbać o swoje interesy i próbowała skarżyć jak szło cały rynek strzelecki. Walka danej firmy z podróbkami jest dla mnie całkowicie zrozumiała jednak walka z samym airsoftem jest jak walka Dawida z Goliatem.

Producenci airsoftowi, a szczególnie Chińskie marki, niespecjalnie przejmują się takimi problemami i ku naszej uciesze beztrosko tworzą coraz to nowsze repliki ASG. To dobrze dla nas, prawda? Niestety, jest to obarczone pewnymi problemami. Przede wszystkim producenci, aby omijać prawo zmieniają rozmiary swoich replik, tak by nie można było powiedzieć, że jest to dokładna kopia. Dodatkowo brak odpowiednich licencji odbija się często na jakości samego produktu, ponieważ oprócz producenta nikt o to nie dba.

Warto przytoczyć sztandarowy przykład jak to zrobiono dobrze. Czyli Umarex i VFC. Ich repliki ASG z rodziny HK416 są uważane za jedne z najlepiej wykonanych na rynku. Z pewnością są rewelacyjnymi kopiami i bardzo dobrze strzelają. W osiągnięciu takiego efektu kluczowe było dobranie odpowiedniego podwykonawcy oraz starannym QC. Dzięki temu firma Umarex nie bała się oddać na wykonanie tego produktu, posiadanej przez siebie licencji firmy H&K.

licencjonowane repliki ASG

 

Kolejnym bardzo pozytywnym przykładem dobrze wykorzystanej licencji są repliki Evolution Airsoft, które posiadały w jednej ze swoich serii oznaczenia firmy Lone Star. Między innymi dzięki współpracy z producentem palnych oryginałów otrzymaliśmy bardzo dobre jakościowo repliki ASG.

 

Po co to logo na replice ASG?

Wszystko pięknie jednak ktoś może powiedzieć, że ma głęboko gdzieś czy i jakie są oznaczenia na korpusie repliki. Odpowiedziałbym mu, że logo to nie tylko znaczek, ale coś więcej. Za logiem najczęściej idzie jakość i większa kontrola. Wynika to z faktu, że firmy produkujące broń palną jak również te posiadające licencję na określone produkty, bardzo dbają o produkt, na którym umieszczane jest ich logo. Z automatu przekłada się to na dostarczenie nam znacznie lepszego produktu niż moglibyśmy oczekiwać od firmy bez licencji. Ponad to, producenci bardzo często otrzymują plany konstrukcyjne i mogą odpowiednio przenosić rozmiary do projektowanych replik, przez co większa liczba akcesoriów ze świata broni palnej będzie pasować do naszego sprzętu ASG.

Niestety rynek dostarcza nam również przykładów firm, które robią coś nie tak i to pomimo uzyskanej licencji. Jednym z nich jest taka firma na C, która robi to źle. Jednak w tym przypadku warto potraktować ją jak folklor, a nie, jako regułę.

Podsumowanie

Chociaż pozyskiwanie licencji broni palnej jest zjawiskiem nowym na rynku replik ASG to aktualnie niesie ze sobą więcej pozytywów niż negatywów. Do głównych zalet takiej współpracy zaliczam przede wszystkim:

 • dodanie oryginalnych oznaczeń palnego producenta na replice
 • najbardziej realistyczne rozmiary jakie mogą uzyskać repliki airsoft
 • kontrolę i ochronę jakości produktu ze strony licencjonodawcy
 • cool factor.

2 Komentarze

 1. Regdorn pisze:

  Nie często tu trafiam, a tu takie kwiatki. “‘Chociaż pozyskiwanie licencji broni palnej jest zjawiskiem nowym na rynku replik ASG” czyżby autor był zahibernowany przez ostatnie 15 lat?

 2. Olo pisze:

  Jestem żywym przykładem osoby której zwisa to co jest na replice napisane i w niej do póki trzyma się parametrów mocowych ustalonych przez organizatora spędu ASG;)

  Kupujemy albo markowe repliki które mają jakieś tam słabe osiągi (nie wrocławskie FPS;) i nie można w nich grzebać (lub nie trzeba) bo przepadnie gwarancja albo kupujemy chińczyki lub inne lepsze wydmuszki i robimy z nich wiatrówki do wybijania jedynek (czyli rzeczywistość)..

  Ogólnie licencjonowane produkty nie są przeznaczone na rynek polski albo inaczej nasz rynek nie jest docelowym targetem takich produktów.

Facebook