Lufy Poseidon – test precyzyjnych luf wewnętrznych do asg

lufy poseidon

Lufy AEG od Poseidon.

Na rynku airsoftowym, a dokładnie w kategorii części do AEG bardzo trudno o innowację. Według mnie spowodowane jest to faktem, że budowa AEG wymusza działanie wewnątrz pewnego pudełka, z którego bardzo trudno wyskoczyć.

 

Źródło: https://www.facebook.com/poseidonairsoftgun
Źródło: https://www.facebook.com/poseidonairsoftgun

Wraz z rozwojem i popularyzacją rynku airsoftowego, klienci wymuszają na producentach tworzenie nowych rozwiązań, które pozwolą im usprawnić działanie posiadanych replik. Co więcej, wraz z coraz częściej nakładanym limitem FPS, czy to przez samych graczy czy to przez przepisy prawa, ludzie chcą utrzymać przewagę nad swoim oponentem. Jednakże, kiedy mamy ustawiony limit FPS, trudno przeskoczyć zależność pomiędzy FPS a zasięgiem. W efekcie powstają coraz to nowsze modyfikację, które mają dać nam przewagę, pozostając w tych samych ramach limitu. Od pewnego czasu wśród modyfikacji królują flat hopy, R-hopy, wide bore itp.

Na rynkach polskim i europejskim pojawił się nowy gracz – Poseidon. W swojej ofercie posiada on bardzo ciekawy, innowacyjny produkt – lufy do AEG i GBB.

lufy poseidonŹródło: https://www.facebook.com/poseidonairsoftgun
lufy poseidonŹródło: https://www.facebook.com/poseidonairsoftgun

Lufę Poseidon otrzymujemy w raczej standardowym, niczym niewyróżniającym się opakowaniu. O wiele ciekawsza jest jego zawartość. W zestawie otrzymujemy lufę, specjalną dedykowaną do niej gumkę HU, dystanser oraz gustowną naszywkę od producenta. Co sprawia, że ten zestaw jest tak wyjątkowy?

Zacznijmy od samej lufy. Posiada ona dwa charakterystyczne wycięcia w jej wlocie oraz wylocie. Do czego słóżą owe wycięcia? Według producenta tworzy się dzięki nim swego rodzaju poduszka powietrzna, tzw. „air cushion”, która stabilizuję lot kulki oraz zwiększa jej rotację. To teoretycznie przekłada się bezpośrednio na zasięg oraz celność. Sam rozmiar lufy wynosi 6,05 mm.

lufy poseidon

Źródło: https://www.facebook.com/poseidonairsoftgun/

Dołączona do zestawu gumka, według producenta, posiada twardość 60. Posiada przy tym specyficznie wykonaną bruzdę do podkręcenia. Producent zaleca stosowanie jej w zestawie razem z pozostałymi elementami. Sama bruzda przypomina swoim wykonaniem „tru-hop” próbując całością objąć równomiernie gumkę HU dając jak najlepsze możliwe podkręcenie.

lufy poseidon

Źródło: https://www.facebook.com/poseidonairsoftgun

Lufy Poseidon – testy praktyczne.

Nie wierzę w pomiary wykonywane na kartce papieru. (…) Dla mnie wyznacznikiem jest to, z jakiej odległości mogę dosięgnąć przeciwnika.

Złowrogi Knur

Lufa została zamontowana w mojej WE Katana. Całość pracowała na czerwonym cylindrze i ok. 440 FPS. Po zamontowaniu lufy Poseidon oraz gumki FPS spadły nieznacznie do ok 430. Było to spowodowane zwiększoną średnicą lufy. Co istotne gumka przez cały czas utrzymywała szczelność.

Źródło: https://www.instagram.com/asg_maniak/

Na początku warto, żebyście wiedzieli coś o Katanie. System ten, skopiowany niejako z Systemy PTW, niesie ze sobą wiele plusów, ale posiada też jeden duży minus. Jest ekstremalnie wybredny, jeżeli chodzi o gumki. Założenie gumki ze zbyt twardym albo wąskim kołnierzem może powodować uszkodzenie kulek w samej komorze i rozbicie ich w drobny mak. Co ważne stosowanie kulek niskiej jakości może spowodować ten sam efekt. Instalując ten zestaw, obawiałem się, że po prostu będę musiał szukać innego systemu do testów. Na szczęście,tutaj, sprawdziło się to bardzo dobrze.

lufy poseidon
lufy poseidon

Zestaw bazowy należał w zasadzie do kategorii low end. Stock komora WE, lufa PPS 300 mm, flat hop na bazie gumki Systemy. Dawało mi to na 440@0.20 jakieś 65-70 metrów skutecznego zasięgu. Mianem skutecznego zasięgu określam odległość, przy której mam możliwość bezproblemowego trafienia w ludzką sylwetkę (efekt osiągnięty na 0.30).

lufy poseidon
lufy poseidon

Po zamontowaniu lufy 6,05, 336mm Poseidona wraz z gumką otrzymałem 75-80 metrów skutecznego zasięgu. Przy 430 FPS uważam, że rezultat przekroczył moje oczekiwania. Wymiana tylko tych elementów pozwoliła mi zwiększyć zasięg o kilka metrów, bez żadnego dodatkowego tweakowania.

Co najważniejsze, lufa była testowana na kulka:

Nie napotkałem żadnych zacięć wewnątrz lufy. Najlepiej zestaw spisywał mi się na kulkach 0.30 oraz 0.36 Specna Arms, gdzie przy 0.36 osiągałem bez problemu zasięg w granicach 70+ metrów przy zachowaniu bardzo dobrej celności.

Osobiście, nie wierzę w pomiary wykonywane na kartce papieru, uważam, że nie są miarodajne. Każda replika jest inna, a sama lufa nie stanowi stricte o celności ani o zasięgu. Dla mnie wyznacznikiem jest to z jak dużej odległości mogę dosięgnąć przeciwnika.

Przed instalacją lufy Poseidon moja Katana była trochę takim niekochanym dzieckiem. Oczywiście uwielbiam ją, uważam, że jest przepiękna, ale zawsze czegoś mi brakowało pod względem jej osiągów. W tym wypadku lufa zrekompensowała mi wszelkie braki.

lufy poseidon

Źródło: https://www.facebook.com/poseidonairsoftgun

Podsumowanie.

Czy warto? To już zależy. Na pewno system ten ułatwia jedną sprawę. Byle manat może zaznać mini-działa orbitalnego bez dodatkowego mocowania się z różnymi systemami podkręcenia, dystanserami oraz lufami. Dostajemy bardzo fajne, proste rozwiązanie niemal „plug and play”. Uważam, że ten upgrade jest naprawdę wart swojej ceny.

Pamiętajcie jednak, że są lepsze lufy na rynku. Lufy, które dadzą lepsze skupienie niż ta, ale też więcej kosztują i pozostawią Wam problem dopasowania gumki. Co do samej gumki, to oczekuję jej z niecierpliwością, na pewno będzie moim „go to” obok Modify FlatHop oraz zielonej G&G.

lufy poseidon

1 Komentarz

  1. Czytelnik pisze:

    Może jakiś artykuł o tych wszystkich flat-hopach , R-Hopach ?

Facebook