Dobór plecaka do rozgrywek airsoftowych jest jednym z trudniejszych wyborów (sprawdźcie tez wpis o mniejszym wyposażeniujak torba przeczytacie tutaj ), a mimo to – często traktowany dosyć pobłażliwie, “byle żeby był na jakieś dłuższe strzelanie”. Później pojawiają się narzekania na ilość kieszeni, pojemność, czy też nawet rozmiar plecaka, który nie został dobrany do potrzeb użytkownika i przeszkadza w zwykłych manewrach. Ja podczas swoich poszukiwań tego typu ekwipunku kierowałem się następującymi kryteriami:
– pojemność od 15 do 20l
– miejsce i wyjście na Camelbaka
– niskoprofilowe szelki
– obszycie taśmami molle
– dostępność wersji w kamuflażu wz.93

Są to parametry, które idealnie zdają się do cotygodniowego użytku na niedzielnych wojenkach (o mniejszym sprzęcie do przenoszenia przeczytasz tutaj), a przy odpowiednim upakowaniu fantów – nawet i na 24 godziny, przy czym nie będą w jakikolwiek sposób zawadzały podczas dynamicznych działań i starć.

 

Materiały

 

Wisport Saprrow 16 review

 

Głównym materiałem z jakiego wyprodukowano plecak Wisport Sparrow 16 jest Cordura 500D w kamuflażu wz.93 Leśna Pantera. Odcień jest odwzorowany dobrze i nie odstaje od pozostałych elementów mojego oporządzenia. Zastosowanie rzadszego splotu pozwala na zredukowanie wagi plecaka, przy wytrzymałości materiału wciąż wystarczającej do użytku airsoftowego, czy też miejskiego.

 

Wisport Saprrow 16 materiał

 

Klamry wykorzystane w konstrukcji to niezastąpione ITW Nexus oraz Duraflex o odcieniu oliwkowym.

 

Wisport Saprrow 16 suwaki

Wisport Saprrow 16 zapięcia

Wisport Saprrow 16 materiały 2

 

Zamki to niestety nie YKK, a zwykłe suwaki z naniesionym logiem Wisport. Nie mogę jednak o nich złego słowa powiedzieć – od ponad pół roku korzystania z plecaka nie uświadczyłem żadnej awarii ani zacięcia zamków. Dla ułatwienia otwierania i zamykania plecaka, przez suwaki przepleciono paracord w kolorze oliwkowym.

 

Wisport Saprrow 16 materiały cordura

 

Taśmy, przy pomocy których naszyto system molle są niestety niewiadomego pochodzenia, w odcieniu oliwkowym. Szkoda, że producent nie postanowił skorzystać z taśm w kamuflażu

 

Konstrukcja

plecak Wisport Saprrow 16 konstrukcja

plecak Wisport Saprrow 16 komora główna

plecak Wisport Saprrow 16 kieszeń

plecak Wisport Saprrow 16 kieszeń mała

 

Plecak Wisport Sparrow 16 ma bardzo prosta konstrukcję. Posiada on tylko jedną komorę oraz dwie kieszenie – jedną z zewnątrz, drugą wewnątrz komory głównej.

 

plecak Wisport Saprrow 16 organizer

 

Nie zabrakło oczywiście wewnętrznej przegrody zakończonej elastyczną taśmą.

 

plecak Wisport Saprrow 16 organizer 2

 

A także gumowego organizera na przedmioty takie jak długopis, zapalniczka, multitool itp.

 

plecak Wisport Saprrow 16 ramiona

 

Wróćmy jednak do zewnętrznej części plecaka.

 

plecak Wisport Saprrow 16 wentylacja

plecak Wisport Saprrow 16 materiał plecy

 

Jako system nośny wykorzystano ACS (Air Comfort System). Na plecach znajdziemy całkiem grubą gąbkę przeszytą siatką dystansową, a także 3 nacięcia w panelu, co sumuje się w całkiem dobrą cyrkulacje powietrza i komfort termiczny użytkownika.

 

plecak Wisport Saprrow 16 sprzączki

 

plecak Wisport Saprrow 16 materiał ramiona

 

Szelki rozwiązane są moim zdaniem świetne. Są przede wszystkim cienkie – znajduje się na nich bardzo mała warstwa pianki pokrytej siatką dystansową. Rekompensowane jest to jednak przez szerokość szelek, która dobrze rozkłada ciężar nawet dopakowanego plecaka. Kolejna ich zaleta ukazuje się podczas użytkowania ich z oporządzeniem bojowym – świetnie współgrają one z szelkami chest riga, czy też pasoszelek. W przypadku bardziej minimalistycznych Plate Carrierów (jak JPC) – również.

 

plecak Wisport Saprrow 16 materiały

 

Zewnętrzna część szelek obszyta jest pionową taśmą. Trochę szkoda, że nie zastosowano poziomych pasków – znacznie ułatwiłoby to np. montaż przycisku PTT ze stacji radiowej, lub samej radiostacji.

 

plecak Wisport Saprrow 16 zapięcia

 

Można je również bardzo szybko odłączyć, ponieważ do plecaka przyczepione są przy pomocy 2 fastexów oraz 2 polimerowych karabińczyków. Dla chcącego nie ma więc nic trudnego – ramiona można zamienić na taśmy, które przepleciemy przez plecy Plate Carriera. Dodatkowo fastexy również umożliwiają szybkie “zrzucenie” z siebie plecaka w sytuacji awaryjnej – np. wpadnięcia do wody.

 

plecak Wisport Saprrow 16 taśmy molle

 

Po bokach Sparrowa znajdziemy po dwie klamry zatrzaskowe, które mogą posłużyć do przytroczenia dodatkowego oporządzenia jak np. mały namiot, czy też karimaty.

 

plecak Wisport Saprrow 16 tył

 

Dzięki dodatkowym przeplotkom u spodu plecaka, przy wykorzystaniu dodatkowej taśmy możemy przytroczyć coś również pod nim.

 

plecak Wisport Saprrow 16 dodatki

plecak Wisport Saprrow 16 rzepy

 

Jak w większości dostępnych na rynku plecaków taktycznych, tutaj również mamy do dyspozycji otwór na wężyk z Camelbaka.

 

plecak Wisport Saprrow 16 rzepy na naszywki

Żeby nazwać plecak taktycznym, producent nie mógł zapomnieć o panelu rzepowym.

 

Jakość wykonania

plecak Wisport Saprrow 16 jakość wykonania

plecak Wisport Saprrow 16 jakość wykonania 2

plecak Wisport Saprrow 16 jakość wykonania pasów molle

 

Tutaj sprawa również wygląda bardzo dobrze. Wszelkie szwy wykonane są solidnie, równo i estetycznie. Nie udało mi się dopatrzeć jakichkolwiek krzywych przeszyć. Jeśli chodzi o odstające nici – po pół roku użytkowania Sparrowa można ich kilka znaleźć. Nie jest to jednak nic, czego nie da się załatwić przez chwilę zabawy zapalniczką… i mieć znowu spokój ;). Zdjęcia mówią same za siebie.

 

Użytkowanie

test plecaka Wisport Saprrow 16

Zdjęcie autorstwa Julii Sikorskiej

Jak już wspomniałem w tekście wcześniej – plecak Wisport Sparrow 16 użytkuję od około pół roku. Towarzyszył mi na krótszych i dłuższych niedzielnych bitwach, treningach drużynowych, a także i podczas 24 godzinnych manewrów Fedrunek V3 (więcej znajdziesz tutaj). Nie omieszkałem także wróbelka zabrać także w miasto, gdzie mógł pomieścić np. zakupy. Wracając jednak do airsoftu, to podczas całodniowych manewrów przenosiłem w nim:

– kurtkę Helikon Trooper
– dwie półtoralitrowe butelki wody
– kilogram kulek 0,3 g
– drobne przedmioty – kilka zapalniczek, sporka, mały scyzoryk, chusteczki
– farbę do malowania twarzy
– dwie szybkoładowarki do magazynków
– spray Ultrathon na insekty
– zestaw manierki 1l z kubeczkiem, patelnią, w środku rozpałka
– fasolkę po bretońsku profi w woreczku (polecam też ogórkową! :D)
– kilka batoników witaminowych i mleczko skondensowane w tubce

 

plecak Wisport Saprrow 16 widok ogólny

plecak Wisport Saprrow 16 widok ogólny 2

 

Sprzęt dobrze współpracuje z resztą oporządzenia, którego używam – chest rigiem oraz ViperHoodem Pro od Sprinter Custom Ghillie. Taśm jest dużo i trzeba pamiętać kolejność zakładania wszystkiego, jednak podczas samego noszenia nie odczuwam żadnego dyskomfortu związanego z obecnością plecaka. Jego ramiona nie przeszkadzają nawet w składaniu się do strzału z repliki.

 

test 2 plecaka Wisport Saprrow 16

Zdjęcie autorstwa Julii Sikorskiej

Z racji na małe rozmiary plecaka nie odstaje on w bardzo znaczącym stopniu od sylwetki – w dalszym ciągu da się z nim, kolokwialnie mówiąc, skitrać w terenie, czy też przeczołgać kawałek terenu. Co ważne – nie zaburza on w żaden sposób działania w stroju krzaka.

 

Plecak Wisport Sparrow 16 – podsumowanie

Obecnie plecak wyprodukowany przez markę Wisport jest, w swojej klasie, jednym z najciekawszych możliwych wyborów. Został on solidnie uszyty z trwałych i w większości firmowych materiałów, dając świetny stosunek ceny sprzętu do jego jakości. Aktualnie mamy już 4 takie plecaki w drużynie i polecamy je praktycznie każdemu – trzeba wspierać polskich producentów!

Komentarze są wyłączone.

Facebook