W poprzedniej części artykułu zapoznałem Was z moimi podstawowymi wskazówkami dotyczącymi kamuflowania się w terenie, podczas działań na airsoftowym polu walki. Starałem się, by były one możliwie uniwersalne i nie wymagały dodatkowego specjalistycznego oporządzenia. Zrobiłem tak, ponieważ chciałem, aby było ono tematem osobnego, dzisiejszego wpisu – w końcu to tylko dodatek usprawniający wcześniej wspomniane fundamenty maskowania się w terenie. Jakie więc mamy ciekawe rozwiązania na rynku?

 

Stroje typu Ghillie Suit

Ghillie suit, to chyba najbardziej znany system maskujący na świecie. Jest on praktycznie synonimem walecznego snajpera, który niewidzialny przemieszcza się na tyłach wroga by oddać jeden, decydujący o losach świata, strzał. Tym, którzy jeszcze w 2007 roku byli fanami serii Call of Duty, widok ghillie na bank włącza wspomnienia z jednej z najbardziej filmowych misji w historii strzelanek. Ghillie, jakie jest, każde widzi. Gdyby jednak ktoś nie był do końca pewien – strój ten zazwyczaj składa się z gęsto splecionych kawałków pociętej, farbowanej juty oraz wszelkich podobnych, farbowanych materiałów różnej długości i struktury. Naszyte są one na lekki strój z siatki, lub też samodzielnie na mundur.

kamuflaż ASG - ghillie suit

Źródło: Popular Airsoft

Jakie są zalety tego rozwiązania? Dobrze dopasowany do terenu ghillie suit gwarantuje nam prawie niewidzialność w terenie kiedy się nie poruszamy. Jeśli chodzi o samo poruszanie się to cóż… jest dosyć kłopotliwe. Spodnie w ghillie praktycznie co chwilę będą łapały i strzępiły się o jakieś krzaki, góra będzie łapała wszystkie gałęzie (o kolczastych łodygach nie wspominając). Dodatkowo, całość będzie stosunkowo ciężka i będzie mocno ograniczała cyrkulację powietrza. No i nie próbujcie nawet wychodzić w tym na wilgoć, bo jakakolwiek woda wsiąknie w Was jak w mopa do wycierania podłogi. Moim zdaniem jest to skuteczne rozwiązanie, jednak nie warte poświęceń z nim związanych. W szczególności w airsofcie, gdzie gramy dynamicznie i na stosunkowo małych dystansach.

 

Viper Hoody

Obecnie mój ulubiony rodzaj systemów maskujących. Jakby go prosto określić… jest to takie ghillie w wersji “light”. Jest to maksymalnie minimalistyczne rozwiązanie, proste w przenoszeniu i oferujące maksymalne możliwości kamuflażu ASG przy zachowaniu niskiej wagi. Farsz zasłania jedynie połowę rąk, plecy, ramiona oraz głowę użytkownika.

kamuflaż ASG - hood

Źródło: Gunfire.com

Kaptur maskujący może nosić każdy. Od Zwykłego “piechura”, po lekki zwiad, snajpera, a nawet i kaemistę! Coraz więcej airsoftowych teamów w pełnym składzie przyjeżdża na strzelanki w Viperach. Jest to system kamuflażu, który jest znacznie prostszy, a nie mniej skuteczny w użytkowaniu niż pełnoprawne ghillie. Najbardziej zauważalnymi zaletami jest tutaj brak ogromnej ilości farszu, który co chwila haczy o pobliską roślinność i wsiąka każdą kroplę wody w okolicy. O wiele lepsza jest również tutaj cyrkulacja powietrza podczas noszenia (chociaż latem i tak bywa to męczące). Kiedy go nie używamy, system jest łatwo skompresować i przytroczyć do plecaka.

kamuflaż ASG - snake hood

Źródło: Gunfire.com

Wady są podobne do tych już wcześniej wspomnianych, w szczególności podczas letnich strzelanek. Jednak nadal, są one wciąż mniejsze niż w przypadku pełnowymiarowego ghillie. No i jeszcze jeden czynnik… cena. Ale nie oszukujmy się – dobre materiały i precyzja wykonania są w cenie.

 

Maskałaty 3D

Tego rodzaju systemy maskujące są dosyć popularne w myślistwie, ale zdobywają też większe uznanie na polu walki oraz, co za tym idzie, w airsofcie. Jednym z najbardziej znanych rozwiązań jest maskałat 3D od Jack Pyke i jego kopie. Trójwymiarowość maskałatu polega na pokryciu wycinanymi laserowo liśćmi w jesiennych kolorach. Są one przyszyte do cienkiego, siatkowego materiału, który zakłada się na swoje zwykłe umundurowanie. Strój ten jest dwudzielny i składa się ze spodni oraz bluzy, co pozwala na dostosowanie go do własnych potrzeb.

kamuflaż airsoft - maskałąt 3d

Z racji na wykorzystanie tworzyw sztucznych, rozwiązanie to jest bardzo lekkie i stanowi dobry kompromis pomiędzy Viperem, a zwykłym umundurowaniem. Materiał ten nie nasiąka też wodą. Z minusów należy wymienić głównie te, które przypiszemy chińskim kopią oryginalnego rozwiązania. Czasami materiał odbija lekko światło, a sama siatka może się strzępić po wejściu w kolczaste krzaki. Ostatnim minusem, ale i plusem jest… ubarwienie maskałatu. Nadaje się on na porę jesienną oraz wczesną, bezśnieżną zimę. Można to jednak zamienić na spory plus – w końcu jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

 

Taśmy do owijania repliki

Jest to kolejny “trójwymiarowy” element, który omawiamy. Jednak tym razem służy on do kamuflowania naszej repliki ASG. Jest to samoprzylepny bandaż elastyczny, na który przyszyte zostały wycięte laserowo nieregularne kształty w danym kamuflażu. Drugim rodzajem taśm, są taśmy maskujące, które dostępne są w różnych rodzajach kamuflaży. Pozbawione są elementu 3D ale nadal oferują całkiem dobre możliwości maskowania broni.

Rozwiązania te są proste, szybkie w zastosowaniu i odwracalne, kiedy niekoniecznie potrzebujemy pełnego kamuflażu (ktoś biega w ghillie i owiniętej replice w CQB?)

 

Szale snajperskie

Ostatnie w tym artykule akcesorium. Zostawiłem je jako “wisienkę na torcie” – nie do końca oczywiste i często niedocenione rozwiązanie. Szale snajperskie są zazwyczaj dosyć długie i pozwalają na pokrycie leżącej, przyczajonej na przeciwnika sylwetki. Nie działa to może tak skutecznie jak specjalny farsz, czy też elementy 3D, jednak wciąż potrafi w miarę pokryć jej użytkownika i uchronić na większych odległościach przed wykryciem.

kamuflaż ASG - sale snajperskie

Szal także może zostać wykorzystany jako uzupełnienie noszonego już systemu maskującego – np. poprzez owinięcie nim pomalowanej repliki, by rozbić jej kanciaste kształty.

Dotarliście do końca drugiej części poradnika maskowania w terenie. W kolejnym artykule postaram się przedstawić Wam kilka wskazówek co do malowania twarzy.

Komentarze są wyłączone.

Facebook