Replika pistoletu P99 od Wei Tech (WE) – recenzja

Replika pistoletu P99 Wei Tech

 

Opakowanie

Replika pistoletu P99 opakowanie

Replikę otrzymujemy w czarnym, kartonowym opakowaniu. Oznaczone jest ono logiem producenta oraz jego stroną internetową, a także nadrukowanym tekstem w języku tajwańskim (niestety znaczenia nie rozszyfrowałem). Gdyby nie naklejka importera wraz z kodem produktu, nie wiedziałbym właściwie co otrzymałem, póki nie rozbroiłbym opakowania. Skoro mówimy już o jego zawartości, to w środku zastaniemy:

  • replikę pistoletu WE99 z magazynkiem gazowym w środku opakowane w worek foliowy
  • dwie zapasowe, gumowe nakładki na rękojeść pistoletu
  • woreczek strunowy z dwoma kluczykami imbusowymi w różnych rozmiarach
  • schemat repliki wraz z tabelką z listą części i ich kodami (jak dla mnie, to powinien być standard)!

 

WE99 zawartość pudełka

 

Wykonanie zewnętrzne

 

Replika pistoletu P99

Po wyciągnięciu repliki z pudełka można się bardzo pozytywnie zaskoczyć. Poprawnie odzwierciedla ona swój palny odpowiednik – Walthera P99 w pierwotnej wersji (nie AS używanej obecnie przez polskie służby mundurowe). Całość jest dobrze spasowana i wyważona, sprawia wrażenie solidnej konstrukcji. Po potrząśnięciu pistoletem można usłyszeć lekkie klekotamie lufy zewnętrznej – kto miał kiedyś jakiekolwiek 1911 ze stajni Army będzie doskonale wiedział o czym mówię.

Replika pistoletu P99 rączka

wykonanie repliki pistoletu P99

wykonanie repliki pistoletu P99 2

Korpus WE 99 został wykonany z czarnego, matowego tworzywa. Znajdziemy na nim oznaczenia producenta repliki pistoletu, a także klasyczne “MADE IN TAIWAN” oraz “READ SAFETY MANUAL”. To drugie, co ciekawe, zostało naniesione na korpus także w języku niemieckim. Prawdopodobnie jest to nawiązanie do niemieckiego producenta palnego odpowiednika.

Zamek

wykonanie repliki pistoletu P99 2

korpus repliki pistoletu P99

 

Wykonany został z metalu. Całość została pokryta grafitową farbą przy pomocy metody malowania proszkowego. Powłoka sprawia wrażenie trwałej i faktycznie podczas testów nie udało mi się jej w widoczny sposób zarysować. W zamku umieszczona została atrapa pazura wyciągu łusek, która wyróżnia się swoim czarnym kolorem. Po prawej stronie zamka naniesiono numer seryjny repliki.

Magazynek

magazynek do repliki pistoletu P99

magazynek do repliki pistoletu P99 2

magazynek do repliki pistoletu P99 2

magazynek do repliki pistoletu P99 4

 

Standardowo został on wykonany z metalu. Jego plastikowa stopka ma drobne luzy. Na magazynku nie zabrakło także imitacji oznaczeń wskaźnika ilości nabojów w magazynku, a także wygrawerowanego kalibru – 9 mm. Pojemność magazynka wynosi 22 kulki.

Przyrządy celownicze

przyrządy celownicze repliki pistoletu P99

Pistolet został wyposażony w muszkę i szczerbinkę typu 3-dot (moje ulubione!). Zostały one wykonane z dosyć miękkiego metalu. Niestety, widoczne są na nich lekkie wgniecenia i zarysowania. Całość jest przejrzysta i instynktowna w użyciu. Szczerbinka jest dodatkowo regulowana w płaszczyźnie horyzontalnej.

celowniki repliki pistoletu P99

Testowana replika pistoletu wyposażona jest także we wskaźnik napięcia iglicy. Czerwony pin odstaje wtedy od tylnej części zamka. Niestety, czasami atrapa nie blokuje się w swojej pozycji, szczególnie podczas przeładowań z lufą skierowaną w dół.

 

Użytkowanie

replika pistoletu P99 użytkowanie

Praca języka spustowego

replika pistoletu P99 spust

Replika pistoletu WE99, podobnie jak jej palny odpowiednik, posiada język spustowy typu DA (Double-Action). Oznacza to, że możliwe jest oddawanie strzału zarówno ze zwolnionego kurka (napinamy go i puszczamy przy jednym, długim pociągnięciu języka spustowego – jak w rewolwerach), jak i w trybie SA (Single-Action), czyli poprzez zwolnienie napiętego już kurka i oddanie strzału.

W przypadku trybu SA, język spustowy chodzi gładko, jednak ma bardzo długą drogę do przebycia przed oddaniem strzału. Uspokajam fanów szybkiego strzelania. Reset jest bardzo krótki, więc ich ulubiona czynność nie jest w jakimkolwiek stopniu utrudniona.

Decocker

Tutaj niestety tajwańskiej firmie nieco się oberwie. Póki magazynek nie jest nabity gazem, lub nie znajduje się on w ogóle w replice, to decocker funkcjonuje “odwrotnie poprawnie”. Naciśnięcie go zrzuca coś w replice, jednak nie zbijak zaworu. Ten zostaje zwolniony, uruchamiając tryb DA dopiero po… naciśnięciu języka spustowego do połowy i puszczenia go! W przypadku palnego P99 naciśnięcie spustu do połowy w trybie SA powoduje skrócenie jego drogi – tzw. anti stress trigger system. Nie wiem jak nazwać to co funkcjonuje w WE.

Strzelanie

Replika została przestrzelana w zamkniętym pomieszczeniu w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Na jednym nabiciu gazem magazynka byłem w stanie wystrzelić, w spokojnym tempie, 29 kulek.

Sprawdziłem także celność repliki na tarczy z odległości około 10 metrów, z postawy stojącej, bez podparcia, korzystając z kulek Nuprol 0,28g. Maksymalny rozrzut wyniósł 5 centymetrów.

Replika pistoletu P99 od Wei Tech – podsumowanie

Testowana replika to niewątpliwie bardzo ciekawy produkt na rynku, który wyróżnia się spośród wszechobecnych konstrukcji z rodziny Glock, 1911, czy Beretta. Jego osiągi są typowe dla pistoletu gazowego ze średniej półki – zachwytu nie ma, ale robi robotę. Martwiący może być jedynie fakt, że z racji na niestandardową konstrukcję będzie nieco trudno o części zapasowe takie jak np. cylinderek.

Zastanawiacie się nad wyborem boczniaka? Sprawdźcie mój poprzedni wpis, w którym porównuję pistolety gazowe i AEP. Może okazać się pomocny w dokonaniu wyboru.

Komentarze są wyłączone.

Facebook