Ruger 10/22 – na sportowo w airsofcie

Dzisiaj parę słów tzw. „pierwszego wrażenia” z repliki, która w ogóle nie trafia w moje gusta. Nie kupiłbym jej, nie podoba mi się z wyglądu, nie jest w ogóle typem broni, która wchodzi w zakres moich zainteresowań, a jednak obcowanie z nią dostarczyło mi dużo radości.

Dzisiaj parę słów tzw. „pierwszego wrażenia” z repliki, która w ogóle nie trafia w moje gusta.
Nie kupiłbym jej, nie podoba mi się z wyglądu, nie jest w ogóle typem broni, która wchodzi w zakres moich zainteresowań, a jednak obcowanie z nią dostarczyło mi dużo radości.

Ktoś w głównej siedzibie Gunfire stwierdził, że na pewno z chęcią opiszę to replikę, bo jest fajna i w ogóle taka… inna.
Niezbyt byłem szczęśliwy z powodu tego, że będę musiał wysilić się na parę słów o tym czymś, co stworzyło KJW.
Jednakże po wzięciu repliki do ręki początkowa niechęć zamieniła się w umiarkowane zadowolenie; ale zaraz do tego dojdziemy.

KJ 10/22 Gas Blowback Carbine, bo tak się zwie opisywana zabawka, to replika karabinka na amunicje bocznego zapłonu kalibru 0.22 cal.
Analogiczną amunicją strzela chociażby popularny KBKS, jest to amunicja sportowa, treningowa, posiada niewielki ładunek prochowy, co za tym idzie odrzut i podrzut jest niewielki i łatwy do kontroli, a także cały układ suwadła jest lżejszy, a jego skok mniejszy.
Mieszkając w USA, czy w innym kraju z powszechnym dostępem do broni moglibyśmy powiedzieć, że to taka broń dla dzieci.

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

Pierwsza rzecz, która rzuciła mi się w oczy przy oglądaniu tej repliki – podobieństwo do M’ek.
Nie jest to żadne wrażenie, tylko fakt. Przyrządy celownicze, kolba z prowadnicą, chwyt pistoletowy c zy mocowania do pasa są żywcem zaczerpnięte z karabinków M4/M16. Ma to swoje wady i zalety. Główna wada takiego rozwiązania według mnie to estetyka, te elementy wyglądają jak doklejone na siłę, dlatego też z wyglądu ta replika mi się nie podoba. Zaleta jest natomiast dużo bardziej pragmatyczna – to wymienność elementów i części.
Możemy sobie zmienić chwyt pistoletowy na dowolny inny, który będzie nam odpowiadał, ale uwaga – od oryginału, bo nie jest to chwyt od AEGa, tylko rączka zarówno wymiarami jak i sposobem mocowania właściwa palnemu odpowiednikowi. Karabinek jest też wyposażony w zestaw szyn RIS, chociaż ja właściwie poza dwójnogiem i optyką nie miał bym wieku pomysłów, co tam jeszcze domontować.

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

Sam korpus, a raczej łoże wykonane jest z tworzywa.
W ogóle zewnętrznie replika w większości jest plastikowa, ale mimo tego nic nie trzeszczy, nic nie lata, wszystko jest bardzo dobrze spasowane, co nie było takie trudne do osiągnięcia, bo  replika ciężka nie jest, a raczej przeciętna pod tym względem – nieco ponad 2,7 kg. To co natomiast bardzo miło zaskakuje to składanie się do strzału i wygoda z tym związana. Jak na broń sportową przystało, postawę przyjmuje się z tym karabinkiem bardzo wygodnie, przyrządy celownicze od razu „wskakują” na linię oczu.
To bardzo dobre cechy do szybkiego celowania, którego z tą replika raczej często uprawiać się nie będzie. Dodatkowo w lepszym składaniu się do strzału pomaga możliwość regulowania długości kolby.

Czas teraz na aspekt techniczny. Suwadło jak już pisałem, ma krótki skok odpowiadający przeciętnej konstrukcji na amunicje .22 LR.
Samo przeładowanie idzie łatwo, układ pracuje bardzo płynnie, co pokazuje także podczas strzelania. Zostało jeszcze odbezpieczenie repliki i można się bawić. Bezpiecznik w formie przycisku znajduje się w kabłąku spustu.  Oddawanie strzałów to czysta przyjemność.
System blow-back lekko akcentuje każde naciśniecie spustu. Można powiedzieć, że odrzut i podrzut tej repliki jest proporcjonalny względem kalibru który reprezentuje w oryginale, w stosunku do oryginałów innych replik w blow – back wyposażonych (tzn. kopie o wiele słabiej niż repliki pistoletów 9mm, czy karabinki 5,56mm).
Wypada również zwrócić uwagę na ciekawe umiejscowienie regulacji systemu HU, którego pokrętło znajduje się na górnej szynie.

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

Po rzuceniu okiem na „bebechy”, można stwierdzić, ze prezentują się one dobrze, dużo metalowych elementów w układzie, z których największym i najbardziej masywnym jest… system zwalniania magazynka  :). Sam magazynek mieści 22 kulki i jest krótka wersją magazynka używanego w Rugerze.
Istnieje jeszcze dłuższy model i dobrze by było, gdyby producent także o taki się pokusił.

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

KJW - KJ 10/22 Gas Blowback Carbine

Czy ta replika ma w ogóle racje bytu na strzelankach airsoftowych w charakterze karabinka snajperskiego?
Wydawałoby się, że ze względów realizmu nie, bo to karabinek sportowy, na bardzo słaby nabój, który nie ma racji bytu w warunkach bojowych.
Ale także zwracając uwagę na realizm, to KJ 10/22 jest repliką, która świetnie może oddawać swój oryginalny odpowiednik. Tzn. w airsofcie używać jej będziemy na podobnych z palna wersją (chociaż i tak mniejszych) zasięgach prowadzenia ognia a sam strzał będzie bardziej przypominał wystrzał z .22 LR, niż strzał z repliki SWD czy L96.

Produkt KJW to ciekawa pozycja i to zapewne kolejna zabawka, która nie znajdzie szerokiego grona odbiorców.
Ci nieliczni, którzy się na to zdecydują, będą mieli natomiast dużo zabawy z obcowania z nią.
Wypadałoby też dowiedzieć się o możliwości up-grade’u, bo stockowo replika posiada jedynie około 400 fps. Idealnym rozwiązaniem wydawałoby się zasilanie z CO2, bo wtedy można by tą replikę wykorzystywać w charakterze broni snajperskiej.
Pytaniem pozostaje też niezawodność tej konstrukcji, bo o ile kiedyś obiegową nazwą producenta zamiast KJ Works było KJ Not Works, to najnowsze produkty, jak np. M’ka GBB konstrukcji Tanio Koby zdecydowanie nie podpadają pod ten obraz marki.

[nggallery id=45]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook