Uszczelnianie magazynka gazowego (na podstawie 1911 w systemie TM)

Uszczelnianie magazynka gazowego (na podstawie 1911 w systemie TM)

Niestety, w życiu praktycznie każdego pistoletu gazowego ASG (no może poza legendarnym Marui 😉 ) przychodzi moment, w którym z załadowanego magazynka zaczyna się ulatniać gaz. Czasami w bardzo małych ilościach, a czasami w większych – wydając przy tym charakterystyczny dźwięk syczenia. Problem dotknął również Ciebie? Nie ma sprawy! Po przeczytaniu tego poradnika powinieneś sobie samodzielnie poradzić z naprawą. Uszczelnianie magazynka jest prostsze niż myślisz!

Diagnoza problemu

Wiesz, że syczy ale nie wiesz skąd? Aby zlokalizować miejsce „przecieku” najlepiej wykonać jest tzw. test wodny. W zbiorniku z wodą zanurz magazynek i obserwuj skąd wylatują pęcherzyki powietrza – jest to miejsce naszego przecieku. Możliwości jest kilka:

– zawór wlotowy gazu
– śruba dokręcająca zbiorniczek gazu do skorupy magazynka
– zawór wylotowy gazu
– uszczelka na górze magazynka
– uszczelka zbiornika gazowego

 

 

Rozwiązanie problemu

1. Jeśli problem stanowi zawór wlotowy gazu, to najprawdopodobniej zgubiłeś jego drobną uszczelkę. Najłatwiej dosztukować jest ją z zużytej zapalniczki – można ją wyciągnąć przy pomocy małej igły. Warto taką uszczelkę namoczyć w olejku silikonowym. Sposób montażu oringa jest bajecznie prosty – wystarczy umieścić uszczelkę w otworze zaworu i wcisnąć ją na miejsce przy pomocy dyszy z butli green gazu. Voila!

Jeżeli pomimo zainstalowania oringa na zaworze gaz wciąż ucieka, to możliwe że zawór jest niewystarczająco dokręcony. Spróbuj go lekko dokręcić przy pomocy płaskiego śrubokręta.

2. Jeśli problem stanowi zawór wylotowy gazu, to najprawdopodobniej potrzeba jest wymiana albo uszczelki, albo całej części. Niestety do odkręcenia tego zaworu potrzebny jest specjalistyczny klucz, we względu na specyficzną budowę elementu. Na pocieszenie powiem tylko, że jest to jedna z rzadziej występujących awarii.

3. Jeśli problem stanowi uszczelka na górze magazynka, to prawdopodobnie uległa ona uszkodzeniu i konieczna jest wymiana części na nową. Wystarczy wybić 2 piny i wyciągnąć szczęki magazynka (uważając przy tym na sprężynę i podajnik kulek!) – w ten sposób uzyskamy pełny dostęp do prostokątnej uszczelki.

4. Jeśli pęcherzyki powietrza uciekają od strony stopki magazynka, to znaczy że poprawy wymaga wewnętrzna uszczelka, trzymająca zbiorniczek gazu w skorupie magazynka, lub też śruba trzymająca tą stopkę wymaga po prostu dokręcenia. Najczęstszą awarię stanowi jednak zdecydowanie ta pierwsza opcja.

Po pierwsze – odkręć śrubę trzymającą stopkę magazynka. Uważaj, żeby nie zgubić uszczelki nałożonej na śrubę – jest ona niezbędna do utrzymania szczelności.

Zdejmij stopkę magazynka razem ze zbiorniczkiem gazu. Uwaga na sprężynę podajnika kulek – może próbować uciec.

W tym momencie polecam również wyczyścić przy pomocy szmatki/ręcznika papierowego wnętrze magazynka ze starych smarów etc.

Powinieneś zauważyć prostokątną uszczelkę na zbiorniczku gazowym – zdejmij ją przy pomocy płaskiego śrubokręta, czy też wykałaczki.


Teraz w ruch idzie smar litowy oraz taśma teflonowa – zrobimy teflon fix magazynka gazowego ;). Nałóż smar litowy do wgłębienia na uszczelkę, po czym owiń ją jedną lub dwoma warstwami taśmy teflonowej. W tym czasie polecam również namoczyć uszczelkę w olejku silikonowym.

Załóż uszczelkę z powrotem na jej miejsce i znowu owiń całość przy pomocy taśmy teflonowej.

Całość szczodrze wysmaruj smarem litowym (nadmiar i tak zostanie wyciśnięty z magazynka przy zakładaniu stopki).
uszczelnianie
Wciśnij stopkę z powrotem do magazynka (z racji na grubszą niż wcześniej konstrukcję będzie stawiała opór) i przykręć mocno trzymającą ją śrubę.

Ciesz się magazynkiem, który odzyskał szczelność!

Komentarze są wyłączone.

Facebook